Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Zo Spojených štátov opäť prichádzajú ďalšie správy o tragických úmrtiach ľudí, ktorí mali zomrieť na následky vapovania elektronických cigariet. Počet úmrtí vzrástol na 4 a v štátoch zaznamenali doteraz až 450 prípadov hospitalizácií. Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb v USA vyzvalo ľudí, aby do ukončenia vyšetrovania nepoužívali elektronické cigarety, informuje Daily News.

Po nedávnom prvom prípade úmrtia spojenom s vapovaním elektronických cigariet boli v Spojených štátoch zaznamenané ďalšie tragické prípady, pri ktorých podľa úradov stále nie sú príčiny úplne známe. Nedávno sa počet hospitalizovaných vaperov v USA dostal na necelých 200, no teraz evidujú v 33 štátoch až 450 prípadov zlyhania pľúc, ktoré je spájané s elektronickými cigaretami, informuje The New York Times.

Problémy s vapovaním sa stupňujú. Príčina je však v mnohých prípadoch jasná

Len pár týždňov po zverejnení niekoľkých desiatok prípadov hospitalizácie vaperov sa objavil aj prvý prípad, kedy si vapovanie elektronických cigariet malo vyžiadať prvú obeť. Teraz počet mŕtvych vzrástol na 4, pričom tretiu obeť vapovania potvrdilo zdravotnícke oddelenie v štáte Indiana a štvrtý tragický prípad oznámili úrady v Minnesote. Krajské oddelenie v Los Angeles už pritom vyšetruje aj 5. prípad úmrtia, v ktorom mohli svoju rolu zohrať elektronické cigarety.

Zobraziť celú galériu (2)
K inhalácii výťažkov z bylín sa používajú vaporizéry. Tie umožňujú sublimáciu, kedy dochádza k inhalácii výťažkov rastliny. Využíva sa aj pri marihuane. Zdroj: Pixabay

Svoje stanovisko k predošlým prípadom hospitalizácií vydalo aj Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, ktoré ešte koncom augusta evidovalo 215 potencionálnych prípadov, avšak v priebehu niekoľkých dní sa tento počet rapídne zvýšil.

Vo vyjadrení sa spomínajú rovnaké príznaky tejto „choroby“ spájanej s vapovaním, ktoré u postihnutých pacientov zahŕňajú stratu hmotnosti, hnačky, problémy s dýchaním či dýchavičnosť. Aj toto oficiálne vyjadrenie však uvádza, že mnohí pacienti sa priznali k užívaní náplní s obsahom THC, psychotropnej látky, ktorú nájdeme aj v marihuane.

Zobraziť celú galériu (2)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

Spojené štáty tak teraz podľa mnohých médií postihla akási „epidémia“, ktorú mnohí popisujú aj ako „chorobu“, avšak presné príčiny nepoznajú ani lekári. V prvom prípade úmrtia sa jednalo o 17-ročného Trystona Zohfelda, ktorého pľúca skolabovali po hospitalizácii v detskej nemocnici v Texase.

Tento prípad ale nevedia jednoznačne vysvetliť ani kompetentní lekári, ktorí priznali možnosť, že nebohý pacient trpel iným ochorením s podobnými príznakmi, aké sa objavili u ľudí aj po vapovaní THC. O tomto prípade informoval aj portál BBC a bližšie sme sa naň pozreli v nedávnom článku.

Používaniu nelegálnych a zakázaných náplní môžu zabrániť prísnejšie regulácie

O problémoch spájaných s vapovaním elektronických cigariet, ktorým mnohí dávajú za vinu aj tragické úmrtia a hospitalizácie ľudí, sme sa venovali v poslednej časti nášho seriálu. Centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb však začalo detailné vyšetrovanie, ktoré má odhaliť príčiny vzniku tejto „choroby“, pričom odporúča nepoužívať tieto zariadenia. V mnohých prípadoch je dôvodom vzniku vyššie popísaných problémov práve inhalácia nelegálneho liquidu prostrednístvom e-cigariet a náplní obsahujúcich THC.

Zobraziť celú galériu (2)
Výsledky tomografie odhalili u 4 pacientov značné poškodenie pľúc, ktoré je spojené s vapovaním. Dôvod vzniku tohto poškodenia pľúc však nie je známy. Zdroj: New England Journal of Medicine

Elektronické cigarety #1: Ako sa stal z neznámeho strašiaka populárny fenomén?

Tie sa odlišujú od klasických certifikovaných a schválených náplní, pričom kupujúci nemá pri kúpe liquidu „z ulice“ istotu, aké látky sa v ňom nachádzajú. Rovnako tak hrozia ľuďom zdravotné riziká aj pri vapovaní tzv. olejov s obsahom THC, ktoré v sebe majú vitamín E.

Práve táto chemická látka má byť podľa najnovších zistení kľúčom pri vyšetrovaní doterajších prípadov. Acetát vitamínu E bol pritom odhalený vo všetkých 120 vzorkách zaslaných Správe potravín a liečiv v USA na testovanie.

Ned Sharpless, komisár Správy potravín a liečiv, však prezradil, že ani identifikácia látok vo vzorkách nemusí nutne znamenať definitívnu odpoveď na doterajšie zaznamenané prípady hospitalizácie a úmrtia ľudí. Podľa série článkov a štúdií publikovaných aj v časopise The New England Journal of Medicine dochádza k týmto prípadom v drvivej väčšine iba na území štátov Wisconsin a Illinois. V 83 % prípadov pritom išlo o mladých ľudí, prevažne mužov vo veku do 19 rokov.

Zobraziť celú galériu (2)
Po celom svete sa začali s príchodom elektronických cigariet a vapovania vytvárať komunity ľudí a budovať tzv. „vape-shopy“ pre predaj náplní, e-cigariet a príslušenstva k nim. Zdroj: Pixabay

V 84 % prípadoch sa pacienti priznali k vapovaniu tetrahydrokanabinolu (THC), látky, ktorá mala spôsobiť vyššie popísané zdravotné problémy a dokonca aj niekoľko úmrtí. V 94 % prípadoch vapovania THC museli byť títo ľudia hospitalizovaní v nemocniciach, informuje The Verge.

Nedávno bolo dokonca začaté vyšetrovaniu proti jednému z najznámejších výrobcov elektronických cigariet, spoločnosti Juul. Tá sa venuje výrobe jednoduchých POD systémov, ktoré majú v prípade fajčiarov nahradiť klasické cigarety.

Mnohým prípadom hospitalizácií a úmrtí sa mohlo predísť, pokiaľ by boli náplne do e-cigariet prísnejšie regulované aj v USA, podobne ako je tomu na Slovensku a v EÚ. Ľudia by sa taktiež nemali spoliehať na kupovanie nelegálnych liquidov a náplní so zakázanými látkami. Tejto téme sme sa bližšie venovali v 4. časti nášho seriálu.

Komentár autora: 

Napriek varovaniam Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb je podľa môjho názoru predčasné tvrdiť, že príčinou vzniknutých problémov, respektíve „chôrob“ ako uvádzajú niektoré médiá, sú samotné elektronické cigarety. V tomto prípade je potrebné si uvedomiť, že tieto zariadenia sú len prostriedkom, ktorý slúži k vapovaniu liquidov, a teda nie sú priamym vinníkom doterajších tragédií a hospitalizácií.

Jednou z hlavných príčin vzniku týchto závažných problémov je chyba na strane ľudí, ktorí sa rozhodli kúpiť si nelegálny liquid či náplň s obsahom THC. Práve neschválené a zakázané náplne môžu obsahovať aj neznáme látky, o ktorých nie sú ľudia pri kúpe z neovereného zdroja informovaní. 

V tomto smere treba poznamenať aj to, že doterajšie prípady boli zaznamenané väčšinou iba na území Spojených štátov. Napriek tomu, že sú elektronické cigarety na trhu už vyše 15 rokov, lekári taktiež stále údajne nedokázali odhaliť dlhodobé účinky vapovania na zdravie človeka. Množstvo dezinformácií ale zdieľajú aj samotné štúdie, ktorým sme sa v našej redakcii venovali v 2. časti nášho seriálu.

Pri pohľade na závery niektorých z nich a zaujatosť autorov vznikajú vážne pochybnosti o ich dôveryhodnosti. Príkladom môže byť aj štúdia, ktorá vo svojich výsledkoch spája vapovanie u mladistvých s kriminalitou. 

Elektronické cigarety sa tak kvôli stovkám prípadov a niekoľkých úmrtiam stali predmetom vyšetrovania v USA a správy, ktoré mnohé média nesprávne interpretujú aj na Slovensku, môžu v spoločnosti vyvolávať obavy. Pokým sa kompetentné úrady dostanú k finálnym výsledkom vyšetrovania, môže uplynuť ešte niekoľko mesiacov či dokonca rokov.

Zistiť a vyhodnotiť každý faktor, ktorý mohol mať vplyv na hospitalizáciu a smrť ľudí po vapovaní, bude náročné. Mnohé varovania však majú vplyv aj na predaj elektronických cigariet, čo v konečnom dôsledku môže do kariet nahrávať práve veľkým tabakovým firmám, ktoré kvôli týmto zariadeniam zaznamenávajú výrazne nižšie predaje cigariet.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú