Elektronické cigarety #5: Ako sa z menej škodlivej alternatívy fajčenia stala obrovská hrozba? Pochybili aj médiá

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektronické cigarety sa stali fenoménom, ktorý sa v posledných viac ako 10 rokoch snaží pomôcť fajčiarom závislých na klasických cigaretách a priviesť ich k podľa mnohých menej škodlivej alternatíve fajčenia. V našom seriáli sme sa tejto téme venovali už z viacerých pohľadov, no v poslednom čase sa objavuje množstvo prípadov, kedy práve tieto zariadenia mali používateľom značne uškodiť. Elektronické cigarety a ich vplyv na človeka stále nedokážu jednoznačne popísať ani štúdie. Čo však stálo za medializovanými prípadmi v poslednom čase?

Písal sa rok 2001, kedy sa na svete objavila prvá elektronická cigareta od výskumníka Hon Lika, ktorý sa rozhodol bojovať so závislosťou na fajčení klasických cigariet, a tak vytvoril zariadenie, ktoré ich malo nahradiť v mnohých smeroch. Nedostatky 1. generácie elektronických cigariet však postupom rokov vylepšili stále sofistikovanejšie zariadenia, ktoré sa za ten čas stali pre milióny fajčiarov dokonalou náhradou za tabakové cigarety.

Zobraziť celú galériu (3)
V oblasti fajčenia elektronických cigariet sa uskutočnilo už množstvo výskumov, viaceré z nich neposkytujú dostatočné a relevantné výsledky. Naopak, mnohé sú kontradiktívne. Zdroj: DashVapes/YouTube

Ani po viac ako 15 rokoch však štúdie nedokážu vyvodiť jednoznačný záver z výskumov vplyvu vapovania na zdravie človeka. V tejto oblasti sa objavilo viacero kontroverzných výsledkov, ktoré sú ale v mnohých prípadoch ovplyvnené zaujatosťou výskumníkov.

Bližšie sme sa tejto téme venovali už v 2. časti nášho seriálu, no v skratke je dlhodobý dopad vapovania na telo človeka aj po toľkých rokoch podľa štúdií neznámy. Na druhej strane sa v posledných mesiacoch začalo objavovať množstvo prípadov, kedy museli byť niektorí vaperi z USA hospitalizovaní v nemocniciach po vapovaní elektronických cigariet.

Médiá často zakrývajú príčiny problémov

Takéto správy spôsobili vlnu obáv u mnohých ľudí a vrhajú na tieto zariadenia zlé svetlo, ktoré v mnohých prípadoch môže v spoločnosti ovplyvniť ich povesť. Názory na elektronické cigarety sa stále poriadne líšia a zatiaľ čo ich niektorí vnímajú ako skvelý prostriedok pre odvykanie od fajčenia tabakových cigariet, iní zasa veria, že majú na zdravie horší dopad ako klasická cigareta.

Mylné informácie pritom šíria mnohé médiá a televízie aj na Slovensku, ktoré vo svojich reportážach často „zabúdajú“ vysvetliť pozadie viacerých problémov alebo obhajujú iba jednu z mnohých štúdií bez spochybnenia výsledkov ďalšími zisteniami. Kvôli tomu sa môže stávať, že sa do jedného vreca nakoniec hádže elektronická cigareta a IQOS alebo na verejnosti začne prevládať názor, že elektronické cigarety „zabíjajú“.

Prvá smrť spôsobená vapovaním má nejasné príčiny

Práve takýto prípad sa spolu s ďalšími desiatkami titulkov o hospitalizácii ľudí po vapovaní objavil v médiách ešte pred pár dňami a vyvolal množstvo otázok. O prípadoch, ktoré medializoval aj portál CNN, sme informovali v samostatnom článku, po ktorom sa však objavil prvý prípad úmrtia na následky vapovania. Jednalo sa o 17-ročného Trystona Zohfelda, ktorého pľúca skolabovali po hospitalizácii v detskej nemocnici v Texase.

Zobraziť celú galériu (3)
V médiách rezonuje prvý prípad úmrtia človeka po vapovaní elektronickej cigarety. Príčiny tejto tragédie však nie sú presne známe ani lekárom. Zdroj: Pixabay

Elektronická cigareta tak pred pár dňami údajne stála za vôbec prvým prípadom úmrtia v dôsledku vapovania za celých 18 rokov, odkedy sú tieto zariadenia na trhu. Tento prípad ale nevedia jednoznačne vysvetliť ani kompetentní lekári, ktorí priznali možnosť, že nebohý pacient trpel iným ochorením s podobnými príznakmi, aké sa objavili u ľudí aj po vapovaní THC. O tomto prípade informoval aj portál BBC a bližšie sme sa naň pozreli v nedávnom článku.

Zobraziť celú galériu (3)
K inhalácii výťažkov z bylín sa používajú vaporizéry. Tie umožňujú sublimáciu, kedy dochádza k inhalácii výťažkov rastliny. Využíva sa aj pri marihuane. Zdroj: Pixabay

Spojenie s vapingom však lekári vzali do úvahy až vtedy, keď sa Tryston priznal k vapovaniu elektronických cigariet. Stále však toto spojenie priamo nepotvrdili. Samotné výsledky vyšetrení Trystona taktiež neboli úplne jasné. Testy na pneumóniu či infekcie neboli pozitívne. Úplne nebolo vylúčené ani autoimunitné ochorenie a dokonca aj biopsia pľúc nepreukázala, čo sa vlastne s Trystonom dialo. Celý prípad a spojenie s vapingom je v tomto smere postavený na nepriamych záveroch.

Hospitalizovaní vaperi sa priznali k inhalácii THC

Nesprávne šírené informácie verejnosť často vníma ako niečo negatívne, čo v kontexte môže naznačovať, že elektronické cigarety sú horšie ako tie tabakové a spôsobujú množstvo problémov. Štatistiky, ktoré v znení Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) hovoria o 8 miliónoch úmrtiach ročne v dôsledku fajčenia tabakových cigariet, potvrdzujú, že práve tie dokážu človeku ublížiť výrazne viac ako elektronické cigarety.

Zobraziť celú galériu (3)
Fajčenie cigariet zabije ročne 8 miliónov ľudí, pričom v takmer 7 miliónoch prípadov ide o dôsledky aktívneho fajčenia a až 1,2 miliónov ľudí ročne umrie na následky pasívneho fajčenia. Údaje pochádzajú zo štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Zdroj: Pixabay

Medzičasom stúpol počet hospitalizovaných vaperov na 215 „potencionálnych prípadov“ v 25 štátoch USA. Ako sa však neskôr ukázalo, príčina týchto prípadov a zrejme aj prvého úmrtia je spojená najmä s chybou, ktorú spravil človek. Používatelia v Spojených štátoch totiž začali ešte pred niekoľkými mesiacmi vo väčšom experimentovať s vapovaním THC, psychotropnej látky, ktorú nájdeme v konope.

Práve THC bolo v doterajších prípadoch hlavným vinníkom toho, že vaperi museli byť hospitalizovaní v nemocniciach po tom, ako sa u nich prejavili zdravotné problémy s dýchavičnosťou, hnačkami, stratou hmotnosti a ďalšie príznaky, ktoré vznikli po inhalácii látky THC prostredníctvom elektronických cigariet.

Príčinu problémov treba hľadať u samotných používateľov

Je teda správne obviňovať z týchto doteraz zaznamenaných prípadov samotné elektronické cigarety? Tie sú totiž len „nástrojom“ pre inhalovanie liquidu, ktorý má s nikotínom pomôcť ľuďom zbaviť sa závislosti na tabakovej cigarete. Štúdie síce nepotvrdili, že elektronické cigarety sú úplne zdravé, no mnohé z nich preukázali, že vapovanie má výrazne menší negatívny vplyv na zdravie človeka ako klasická cigareta, ktorá obsahuje tisícky škodlivých látok.

Zobraziť celú galériu (3)
Vapovanie je modernou a podľa mnohých odorníkov, či výskumov aj zdravšou alternatívou k fajčeniu cigariet. Zdroj: Pixabay

Pravdaže, aj samotný nikotín má vplyv na ľudské telo, no výhodou elektronických cigariet je, že si vaperi môžu vybrať aj náplne bez obsahu nikotínu, prípadne jeho množstvo postupne znižovať, čím sa zbavia závislosti, ktorá stále drží viac ako 1 miliardu ľudí pri fajčení cigariet. Fakt, že si ľudia zakúpia náplň s neznámym obsahom látok na čiernom trhu, prípadne s obsahom THC, teda nie je dôvodom k tomu, aby boli za hlavného vinníka označované elektronické cigarety.

Zobraziť celú galériu (3)
Elektronické cigarety s tzv. „THC olejom“. Zdroj: Pixabay

V tomto prípade pochybil samotný používateľ takéhoto zariadenia. Jednoznačne sa tak oplatí investovať do kvalitných náplní od overených dodávateľov a určite neexperimentovať s čiernym trhom. Najlepšie je poradiť sa so skúsenými vapermi a pre pľúca je najlepšie prestať fajčiť či vapovať úplne.

Zdravšia alternatíva fajčenia dostupná v nemocniciach

Elektronická cigareta je zdravšia, respektíve menej škodlivá alternatíva k fajčeniu klasických cigariet. Lekári a vedci sú poväčšine toho názoru, že vapovanie môže ľudom závislým na cigaretách skutočne pomôcť prestať fajčiť. Príkladom môžu byť už dva vape-shopy otvorené v nemocniciach vo Veľkej Británii. Tie boli v zriadené k tomu, aby fajčiari klasických cigariet nefajčili na pôde nemocnice a ostatní pacienti neboli vystavení pasívnemu fajčeniu.

Zobraziť celú galériu (3)
Po celom svete sa začali s príchodom elektronických cigariet a vapovania vytvárať komunity ľudí a budovať tzv. „vape-shopy“ pre predaj náplní, e-cigariet a príslušenstva k nim. Zdroj: Pixabay

Namiesto toho dáva nemocnica fajčiarom do rúk alternatívu v podobe e-cigarety. Nemocnice zároveň informovali, že v tomto prípade už takmer 51,5% pacientov, ktorí začali používať e-cigaretu, prestali s tou klasickou. Nová štúdia publikovaná v žurnáli Tabacco Control z Veľkej Británie tiež dokázala, že neboli potvrdené dohady o tom, že vapovanie láka mladistvých ku klasickej cigarete.

Zobraziť celú galériu (3)
Elektronické cigarety sa začali rozširovať po celom svete a napriek obľube u ľudí sú vo viacerých krajinách nelegálne. Zdroj: Pixabay

Práve tieto dohady sa často šírili zo zámoria a tvrdili, že e-cigareta je vstupná brána mladistvých ku klasickej cigarete a dokonca vyvoláva násilné chovanie alebo je dôvodom aj pre trestnú činnosť. Prečo teda takéto poplašné správy z USA neprúdia aj z našich končín? Na túto otázku je ťažké odpovedať a v tomto smere už bolo vynesených mnoho konšpiračných teórií. Skôr za tým stojí aj fakt, že elektronické cigarety a samotné náplne sú u nás prísne kontrolované a regulované. Nestane sa tak, že obsahujú neznáme a zakázané látky.

Nesprávne používanie môže mať vážne následky

Jednou z ďalších hlavných príčin, kedy elektronické cigarety ublížili človeku, je nesprávna manipulácia s tzv. „mechanickým módom“, ktorý neobsahuje elektronickú ochranu pre prípad skratu, obrátenej polarity batérie alebo využitia špirálky s príliš nízkym odporom. Kvôli tomu sa už objavilo mnoho prípadov, kedy elektronická cigareta vybuchla priamo v ústach používateľa a spôsobila vážne poranenia a dokonca aj smrť.

Zobraziť celú galériu (3)
Na obrázku sa nachádzajú mechanické módy, ktoré v sebe neobsahujú žiadnu elektronický čip pre ochranu používateľa pri vapovaní. Zdroj: Vaping Bogan/YouTube

Najčastejšou príčinou, kedy dôjde k preťaženiu a prehriatiu akumulátora pre elektronické cigarety, je nesprávne používanie a nastavenie kľúčových elementov v závislosti od použitej batérie. Väčšina tragických prípadov sa doteraz týkala mechanických módov, ktoré neobsahujú žiadnu elektronickú ochranu pred skratom, podbitím, opačnou polaritou či nízkym odporom. Jednoducho povedané, mechanické módy nedokážu zabrániť vzniku neželaných javov pri používaní.

K výbuchu batérie pritom dochádza pri skrate alebo preťažení a prehriatí, čo je spôsobené použitím špirálky s príliš nízkym odporom vzhľadom k ponúkanému elektrickému prúdu batérie. Aj v tomto smere sa tak dostávame k záveru, že vina opäť padá na samotného používateľa mechanického módu, ktorý je v danej problematike neskúsený, čo môže viesť aj k tragickým záverom.

Vapovanie podporil aj niekdajší pracovník Svetovej zdravotníckej organizácie

Svoj názor na problémy spojené s vapovaním v poslednom čase vyjadril aj akademik z Nového Zélandu, ktorý v rozhovore pre rannú šou televízie TVNZ1 prezradil, že kritika Svetovej zdravotníckej organizácie na adresu elektronických cigariet iba ochráni biznis v tabakovom priemysle. Podľa neho ide v tomto prípade o veľkú byrokraciu, ktorá značne zaostáva za vedeckými dôkazmi. Robert Beaglehole dokonca pre WHO pred časom pracoval a preto vie, ako to funguje.

Z jeho vyjadrení vyplýva, že vapovanie by nemalo byť vnímané ako trvalá náhrada fajčenia, ale skôr ako prechod od fajčenia tabakových cigariet k úplnému zastaveniu závislosti na nikotíne. Ľudí je podľa profesora Beagleholeho potrebné podporiť, pokiaľ chcú prestať s fajčením cigariet a ponúknuť im lepšiu alternatívu, ktorá by mala byť regulovaná, no nie zakazovaná. A práve regulácie a nariadenia v jednotlivých krajinách by mali rozlíšiť skutočnosti medzi bezpečnejšou alternatívou fajčenia, vapovaním a cigaretami.

Sú elektronické cigarety skutočne takým „zlom“ ako ich médiá prezentujú?

Hoci je teda elektronická cigareta pre mnohých ľudí stále veľkým strašiakom, ide o jeden z najlepších spôsobov ako sa zbaviť fajčenia klasických cigariet. Zatiaľ čo je v jednom kúte sveta e-cigareta propagovaná aj v nemocniciach, tak za „veľkou mlákou“ proti nej bojujú mnohé inštitúcie, úrady, ale aj tabakové spoločnosti, ktoré s rozširovaním tohto trhu prichádzajú o zisky z predaja tabaku, čo však v konečnom dôsledku vplýva aj na financie v mnohých štátoch, ktoré z predaja cigariet profitujú.

Zobraziť celú galériu (3)
Dánski vedci potvrdili rozpory v mnohých uskutočnených štúdiách, ktoré prišli s odlišnými závermi. Zdroj: Pixabay

Doterajšie prípady za viac ako 15 rokov môžeme teda vnímať iba ako „zlomok“ toho, čo za rovnaký čas napáchali klasické cigarety, ktoré ročne zabijú milióny fajčiarov. Hospitalizácia či dokonca úmrtie ľudí bolo vo veľkej miere ovplyvnené viacerými faktormi, no vo väčšine prípadov išlo o nesprávne používanie týchto zariadení, ktoré rozhodne nenesú vinu za to, akým liquidom ich používateľ naplní.

Zobraziť celú galériu (3)
Výskum v oblasti vapovania neobišiel ani samotné liquidy, teda náplne do elektronických cigariet. Výsledky výskumov sú opäť vo viacerých prípadoch rozdielne. Zdroj: Monster Vape Labs/YouTube

Isteže, objavili sa aj prípady, kedy zlyhali vstavané batérie, čo vrhá negatívne svetlo na samotných výrobcov e-cigariet, no s podobnými prípadmi sme sa stretli aj pri mnohých iných zariadeniach. Elektronická cigareta tak naďalej ostáva menej škodlivou náhradou tabakových cigariet, avšak ako odporúčame v každej časti nášho seriálu, aj v tomto dieli opäť poznamenávame, že najlepším spôsobom je prestať s fajčením či vapovaním nadobro.

Upozornenie: Tento článok neslúži na propagáciu elektronických cigariet či navádzanie na ich používanie. Zverejnený článok má iba informačný charakter.

Na článku spolupracoval Dávid Hrabčák.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú