Elektronické cigarety #1: Ako sa stal z neznámeho strašiaka populárny fenomén?

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Pokiaľ si našim pravidelným čitateľom, vieš, že vo FonTechu sa venujeme prevažne technológiám a rôznym novinkám z celého sveta. Jedným z aktuálnych trendov sa stali aj elektronické cigarety, o ktorých sa vedie množstvo rôznych búrlivých diskusií či štúdií. 

V novej sérii článkov sa budeme snažiť objasniť informácie o vapovaní a s ním spojenými elektronickými cigaretami, ktoré sú na Slovensku pre mnohých stále veľkým „strašiakom“. Je vaping horší alebo lepší ako fajčenie? Je zložitý, drahý alebo príliš preceňovaný, či naopak nedocenený?

Na začiatok trocha histórie

Všetko má svoj počiatok a aj k samotnému vapingu sa potrebujeme dostať skrz históriu. Vaping totižto vychádza zo samotného fajčenia. Princíp je úplne iný než pri klasických cigaretách. Dôležité je, že ide o proces inhalácie odparovaného tekutého liquidu do pľúc. V prípade cigariet je inhalovaný dym, ktorý vzniká priamym spaľovaním rozdrvených tabakových listov a papierovej dutinky.

Zobraziť celú galériu (17)
Tabak obsahuje nikotín, ktorý je vysoko návykovou látkou. Zdroj: Pixabay

Najväčší rozmach zaznamenal predaj cigariet po priemyselnej revolúcii, ktorá začala v roku 1760. Ich masová produkcia začala s vynálezom vtedy revolučného stroja na cigarety ešte v roku 1880. Keďže ich umožňoval vyrobiť milióny, cigarety boli lacnejšie a dostupnejšie ako klasické cigary, vďaka čomu sa postupne stali aj súčasťou popkultúry. Spoločnosť Brown & Williamson Tobacco v roku 1972 dokonca zvažovala vznik cigariet Coca Cola.

Fajčenie cigariet zabíja!

Dlhé roky sa cigarety prostredníctvom reklám v rozhlase či televízii propagovali bez toho, aby tabakové spoločnosti akokoľvek varovali ľudí pred ich neblahým účinkom na organizmus a pľúca. Zástupcovia týchto spoločností ich však mnohokrát paradoxne odmietli fajčiť. Tabakové spoločnosti sa v ľuďoch snažili vytvoriť dojem, že fajčenie je moderné, utužuje ľudské vzťahy a je súčasťou každodenného života. U mužského pokolenia bola cigareta v ústach definíciou „pravého“ chlapa.

Zobraziť celú galériu (17)
V minulosti bolo fajčenie cigariet silno propagované po celom svete reklamami na ulici, ale aj v médiách. Zdroj: Flickr

Prvé lekárske či vedecké náznaky o zlom vplyve fajčenia na ľudský organizmus sa objavili ešte začiatkom 20. storočia. Vtedy po prvýkrát vydali vedci z Yalskej Univerzity odporučenia, aby ľudia tabak nefajčili kvôli jeho vplyvu na kondíciu. V roku 1964 sa lekárom podarilo zistiť, že fajčenie spôsobuje rakovinu pľúc či mnohé iné vážne choroby. Tabakové spoločnosti však ďalej zarábali na nevedomosti ľudí.

Veľká mašinéria na peniaze

Vieme, že tie najväčšie tabakové spoločnosti o škodlivosti cigariet vedeli už na začiatku 60-tých rokov minulého storočia. Pýtame sa prečo to nezastavili? Nuž, investovali do svojho biznisu mnoho miliárd a ten im ich investície vracia niekoľkonásobne. Bolo teda jednoduchšie vytvárať vlastné výskumy a ponúkať vedecké granty, aby úmyselne kalili vodu a nepriznali skutočnú pravdu. Na tabakových výrobkoch však zarábajú aj samotné vlády, ktoré sú nesmierne ziskové na daniach z ich predaja.

Zobraziť celú galériu (17)
Fajčenie cigariet ročne zabije po celom svete milióny ľudí. Zdroj: Pixabay

Skutočné povedomie ľudí o škodlivosti cigariet a o tom, že môžu zabíjať, sa postupne začalo šíriť až niekedy v 80-tých rokoch minulého storočia. Tabakové spoločnosti napriek dôkazom stále popierali pravdu a snažili sa chrániť svoj obchod. Dokonca vynaložili mnoho úsilia a peňazí, aby ovplyvnili zákony a vlády. Napriek tomu sa podarilo tento biznis aspoň čiastočne obmedziť a regulovať.

Spása menom elektronická cigareta?

Milióny ľudí ale stále fajčia a na cigaretách sú kvôli nikotínu závislí. No nie je to nikotín, ktorý zabíja. Zabíja dym z cigarety, teda decht a takmer 4000 ďalších škodlivých látok vznikajúcich pri spaľovaní tabaku a papierovej dutinky. Našťastie si okolo roku 2001 povedal výskumník Hon Lik, že potrebuje zmeniť svoj životný štýl a prestať s fajčením.

Zobraziť celú galériu (17)
Hon Lik, vynálezca prvej modernej elektronickej cigarety. V roku 1963 však s podobným nápadom prišiel aj Herbert A. Gilbert. Nikdy ale nenašiel spoločnosť, ktorá by mu toto zariadenie vyrobila. Zdroj: blu.com

Svoje odborné znalosti z farmaceutiky spojil so záujmom o elektroniku, a tak vznikla prvá elektronická cigareta. Lika totižto napadlo, že dym z cigarety môže nahradiť atomizáciou tekutiny s obsahom nikotínu, zvyčajne rastlinného glycerínu (VG) a propylénglykolu (PG). V tom čase ani len netušil, že vyrobil skutočne revolučné zariadenie. Mnoho odborníkov sa zhoduje, že ide o omnoho zdravšiu alternatívu ku klasickému fajčeniu.

Zobraziť celú galériu (17)
Od vzniku prvej elektronickej cigarety sa na trhu objavilo množstvo rôznych variantov týchto zariadení. Zdroj: Pixabay

Veria, že práve elektronická cigareta, alebo tiež vape, pomôže prestať silné oddaným fajčiarom s fajčením cigariet. Bolo dokázané, že nikotín nie je karcinogén, nespôsobuje rakovinu, no treba poznamenať, že má neblahé účinky na srdcové cievy. Je tiež vysoko návykovou látkou, ktorá núti fajčiarov fajčiť a ďalšou jeho odvrátenou stránkou je, že v prípade predávkovania môže dôjsť k otrave nikotínom. Elektronická cigareta ale prináša fajčiarom lepší pocit z fajčenia a zároveň odstraňuje decht a ďalších 4000 škodlivých látok s možnosťou fajčenia náplní aj bez nikotínu.

Elektronická cigareta nemá na ružiach ustlané

Zo začiatku toho bolo o elektronických cigaretách v povedomí ľudí málo. Výrobcov nebolo veľa a samotné tekutiny boli bez kvalitných príchutí či označení zloženia. Mnoho tuhých fajčiarov sa však začalo postupne o tieto zariadenia zaujímať a niektorí kvôli nedostupnosti samotných zariadení, ich nevyspelosti či náplniam začali budovať svoj vlastný biznis. Postupne vznikali mnohé nové e-cigarety, nové tekutiny a.k.a. liquidy s príchuťami a dokonca aj bez nikotínu.

Začala sa vytvárať komunita ľudí, ktorých spojil práve záujem o elektronické cigarety a vapovanie. Vznikali rôzne fóra a medzi jedno z prvých patrí známe e-cigarette-forum.com, ktoré umožňuje ľuďom zdieľať svoje myšlienky a názory, postrehy a rôzne zistenia o celom odvetví vapingu. Mnoho skupín a obchodov orientovaných práve na predaj a distribúciu elektronických cigariet a ich príslušenstva pritom vzniklo už aj u nás na Slovensku.

Zobraziť celú galériu (17)
Po celom svete sa začali s príchodom elektronických cigariet a vapovania vytvárať komunity ľudí a budovať tzv. „vape-shopy“ pre predaj náplní, e-cigariet a príslušenstva k nim. Zdroj: Pixabay

Hoci sa nám teraz zdá, že konečne máme na dosah zariadenie, ktoré sa môže raz a navždy vysporiadať s fajčením, niektorí si myslia opak. Samotné tabakové výrobky sa stále predávajú a nadnárodné spoločnosti do nich investovali miliardy. Podľa nových informácií však pokles predaja tabaku hlási aj jedna z najväčších firiem v tomto odbore, British Americano Tobacco (BAT), ktorá je 2. najväčším producentom tabakových výrobkov na svete.

Zobraziť celú galériu (17)
Náhradou za nikotín z cigariet majú byť nikotínové žuvačky, náplasti a podobné výrobky, ktoré majú fajčiarom pomôcť odvyknúť si od tohto zlozvyku. Zdroj: Nicorette Canada/YouTube (Úprava)

Predaje klesli viac ako spoločnosť očakávala a z pôvodných 3 % poklesu sa záujem zákazníkov znížil o celkových 3,5 %, informuje Reuters. Na trhu sa pritom stále objavujú nikotínové náplasti, tabletky, žuvačky a podobné produkty, ktoré majú dodať telu fajčiara nikotín a zbaviť ho závislosti na cigarete. Ani to však mnohokrát nezaberá a aj ľudia, ktorí už okúsili všetky možné alternatívy a riešenia, siahli po jednej z posledných možností, po elektronickej cigarete.

Tvrdenie proti tvrdeniu

Opäť sa však začali vynakladať obrovské financie a dotácie pre nezávislé výskumné skupiny, ktoré mali silou mocou dokázať, že vapovanie je škodlivé a mali za úlohu šíriť veľkú vlnu dezinformácií. Naproti ním stálo malé množstvo zástancov elektronickej cigarety, ale o to viac boli odhodlaní. Čiastočne sa im podarilo trh s elektronickými cigaretami zachovať, no napriek tomu mnoho krajín vaping a elektronické cigarety zakazuje.

Zobraziť celú galériu (17)
Vapovanie je modernou a podľa mnohých odorníkov, či výskumov aj zdravšou alternatívou k fajčeniu cigariet. Zdroj: Pixabay

Celá kampaň je postavená na mylnom a dezinformatívnom názore, že za všetko môže nikotín. Ten môže byť aj obsahom liquidov elektronických cigariet a preto sú zakázané. Na druhej strane tu máme stále voľne predajné cigarety, ktoré preukázateľne zabíjajú a tiež lieky či náplasti s nikotínom, ktoré zakázané nie sú a v skutočnosti vôbec nepomáhajú fajčiarom prestať.

Zobraziť celú galériu (17)
Ceny cigariet stále postupne stúpajú. Podľa informácií Finančnej správy je od roku 2018 vážená priemerná cena cigariet 165,98 € na 1000 kusov. Zdroj: Pixabay

Vape sa pre mnohých ľudí stal únikom od smrtiacej cigarety a nehodlajú sa ho vzdať ani napriek stálym dezinformačným šumom tabakových spoločností. Napriek jeho rastu však stále platí, že najlepším riešením celého problému je prestať s fajčením nadobro. Viac o tejto téme ti prezradíme už v ďalšej časti nášho seriálu. Aj prostredníctvom týchto článkov totiž chceme verejnosti priblížiť tieto udalosti, ktoré ovplyvňujú celý svet.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú