S blížiacim sa koncom spaľovacích motorov prichádza masívny prevrat v celom automobilovom priemysle. Jeho súčasťou sú bezpochyby aj čerpacie stanice, ktoré sa budú musieť zmeniť na nepoznanie. Podľa portálu Efahrer prežitie čerpacích staníc zabezpečí zmena stratégie, pod ktorou je možné si predstaviť viac malých supermarketov a nabíjacích staníc pre EV.

Radikálne zmeny na čerpacích staniciach

Ako ďalej upozorňuje portál ProSieben, prichádzajúce zmeny si uvedomuje aj prevádzkovateľ čerpacích staníc Shell. Ten už evidentne nevidí budúcnosť v konvenčných palivách a plánuje vytvárať tzv. „centrá mobility“, kde zákazník namiesto benzínu, nafty a LPG nájde iba nabíjacie miesta pre EV. Okrem toho plánuje gigant rozšíriť svoju ponuku bioskvapalneného zemného plynu a vodíka pre nákladnú dopravu.

Tu však transformácia ani zďaleka nekončí. Shell totiž plánuje svoje pôsobisko rozšíriť aj do oblasti „všeobecných služieb“, takže okrem pohonných hmôt, elektriny pre EV a automumyvární výrazným spôsobom zasiahne aj do sféry obchodu, balíkových služieb a bankomatov.

Podľa informácií portálu Giga, Shell nemieni úplne zanevrieť na autá so spaľovacími motormi, čo v praxi znamená zhruba toľko, že nie všetky čerpacie stanice prejdú takouto extrémnou zmenou. Presný harmonogram zmien a transformácií zatiaľ nie je známy.

Zmeny však neplánuje len Shell. Na výraznú premenu sa pripravujú aj čerpacie stanice Aral, ktoré jednak plánujú rozšíriť množstvo nabíjacích staníc, ale tiež rozšíriť spoluprácu s reťazcom Rewe To Go.

„Od roku 2019 klesla spotreba paliva v Nemecku približne o osem percent,“ objasnil šéf Aralu Achim Bothe. S koncom spaľovacích motorov sa tento trend v najbližších rokoch zrejme ešte zintenzívni.

Aral plánuje do konca roka 2025 na tieto transformácie minúť 100 miliónov eur. Celkovo plánuje pridať 5000 nabíjacích miest. Aktuálne má Aral v prevádzke 240 nabíjacích staníc s 1 6000 nabíjacími miestami. Do konca tohto roka by sa mal počet miest zvýšiť na 3 000. Okrem toho má byť 50 staníc vybavených predajňami Rewe To Go.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú