Elon Musk sa zúčastnil ďalšieho veľkého rozhovoru, ktorý tentoraz trval až dve a pol hodiny a dovolil excentrickému miliardárovi podeliť sa o ďalšie množstvo informácií ohľadom svojich projektoch. Medzi nimi sú aj roboti, ktorých vyvíja jeho spoločnosť Tesla, informuje Electrek.

Ako zo sci-fi filmu

V rozhovore, ktorý je dostupný na YouTube, sa Muska Lex Fridman spýtal na iné možnosti Teslabotov, ktoré počas prezentácie nespomenul. Konkrétne načrtol možnosť ich využitia ako spoločníkov či dokonca priateľov s vlastnou osobnosťou.

„Myslím si, že možnosti sú nekonečné. Nie je to úplne hlavnou misiou v ciele Tesly urýchliť prechod sveta na udržateľnú energiu. Vytvoriť ale humanoidného robota so schopnosťou interakcie a pomáhania okoliu je pre svet extrémne užitočné,“ vyjadril sa pozitívne Musk a je pravdepodobné, že nad takýmto využitím už premýšľal.

Lex Fridman je pritom v tejto oblasti pomerne odvážny, keďže on sám je známy výskumom umelej inteligencie a výpočtovej techniky na MIT. Špecializuje sa pritom práve na interakciu medzi robotmi a ľuďmi. Na projekte Teslabot sa navyše podieľa aj rodený Slovák, ktorý stojí po boku Muska už roky.

Diverzita ako u ľudí

Musk zároveň dodal, že títo roboti môžu postupom času, vplyvom svojho okolia, nadobudnúť vlastnú a unikátnu osobnosť podobne, ako to robia ľudia. Zmyslom takéhoto procesu je, aby sa mohol každý z nich vyvinúť špeciálne pre svojho majiteľa.

Tesla/YouTube

Takáto vlastnosť pritom môže zásadne napomôcť ľuďom sa na svojich robotických spoločníkov citovo naviazať a znížiť tak pravdepodobnosť násilného zaobchádzania (nie však ho eliminovať, keďže sú ľudia schopní takéhoto správania aj pri interakcii s inými ľuďmi).

Hlavným cieľom však ostáva aj naďalej vyvinutie strojov, ktoré pomôžu ľuďom vykonávať nudné a rutinné činnosti, pri ktorých existuje riziko úrazu z dôvodu nepozornosti. A to nielen v domácnostiach, ale tiež v továrňach.

Tesla je najväčšia robotická firma

Elon Musk sa už v minulosti vyjadril, že Tesla je svojim spôsobom najväčšia firma pracujúca s autonómnou robotikou. Dôvodom je, že Tesla vyvíja autonómne riadenie svojich elektromobilov, ktoré sa tak svojim spôsobom stávajú veľkými robotmi na kolesách.

Firma je presvedčená o tom, že množstvo problémov, ktoré vývoj humanoidného robota predstavuje, už vyriešila a v novom rozhovore sa Musk zároveň vyjadril, že v budúcnosti očakáva väčšie množstvo Teslabotov, než elektromobilov tejto značky.

Tesla/YouTube

Nie je zatiaľ jasné, kedy sa firme podarí vytvoriť prvé funkčné prototypy tejto technológie a uviesť ich do prevádzky. Podľa Muska to môže byť už do konca budúceho roka, vzhľadom na jeho nepresné časové predpovede je tento termín pomerne nepravdepodobný – nie však vylúčený.

Napriek veľkým skúsenostiam Teslu ešte čakajú obrovské výzvy a robí nábor do svojich radov, keďže potrebuje dodatočný pokrok nielen v oblasti materiálov a techniky, ale tiež umelej inteligencie, ktorá sa v prípade humanoidného robota fyzicky narábajúceho s predmetmi predsa len líši od auta.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú