Slovensko je plné veľkých talentov, ktoré svojimi znalosťami a odvážnosťou neraz prerazia do celého sveta. Príkladom sú nielen celosvetovo známe spoločnosti ako ESET, ktorý má korene práve v našich končinách. Sú to aj jednotlivci, ktorí sa zviditeľnia v tom najlepšom svetle a pracujú v tých najslávnejších spoločnostiach.

Jedným z takýchto ľudí pôvodom zo Slovenska je aj Andrej Karpathy, ktorý ešte vo svojej mladosti odišiel do USA a stal sa z neho úspešný riaditeľ zodpovedný za vedenie celej divízie neurónových sietí v Tesle. Vo svojej práci sa zodpovedá priamo Elonovi Muskovi.

Riaditeľ oddelenia Tesly pochádza z Košíc

Andrej sa narodil na východnom Slovensku 23. októbra 1986 v Košiciach a vo svojich 15 rokoch sa s rodičmi presťahoval za veľkú mláku. Vo veku, kedy by si mal vybrať cestu a smerovanie na strednej škole na Slovensku, opustil rodnú krajinu a začal sa venovať štúdiu na univerzite v Toronte, kde si za svoj odbor vybral počítačovú vedu a fyziku, ktorý úspešne absolvoval v roku 2009 s bakalárskym titulom.

Andrej Karpathy/Facebook

Neskôr pokračoval v magisterskom štúdiu na univerzite v Britskej Kolumbii, kde sa venoval robotickým simuláciám. Nakoniec sa dostal až na doktoranda v odbore počítačového videnia a strojového učenia na Stanforde, ktorý absolvoval s titulom PhD. a založil tam aj vlastnú triedu pre vyučovanie strojového učenia pod názvom „Konvolučné neurónové siete pre vizuálne rozpoznávanie“.

Po doktorandskom štúdiu, ktoré ukončil v roku 2015, sa jeho trieda rozrástla zo 150 až na 750 študentov, ktorým prednášal výuku a svoje hodiny rozšíril aj na YouTube, kde ho sledovalo vyše 1 milión divákov. Počas štúdia sa Karpathy dostal aj do programu pre stážistov v Google, kde pôsobil počas letných mesiacov v 2011, 2013 a 2015 a venoval sa tam počítačovému videniu pre YouTube videá a neskôr modelovému výskumu.

Od stáží v Google k vrcholovej pozícii po boku Elona Muska
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú