Posledné mesiace nám dokázali, že na zodpovednosť niektorých ľudí sa nemožno spoliehať. Množstvo vodičov beta funkciu Tesly s názvom Full-Self Driving zneužívala tým, že autu prenechali plné riadenie, ktoré absolútne nekontrolovali. Ako informuje portál Electrek, takémuto konaniu má byť koniec, Tesla si odteraz preverí, či za volantom sedí dobrý a zodpovedný vodič.

Tesla zavádza kontrolu zdatností vodiča pre všetkých, teda aj pre už existujúcich zákazníkov, ktorí si za softvér Full-Self Driving zaplatili v minulosti. Hrozí teda riziko, že niektorí vodiči o funkciu na základe ich zdatností, respektíve “pirátstva za volantom” prídu.

Tesla (úprava redakcie)

Ani po nedávnej aktualizácii betaverzie s číslom 10 nie je funkcia FSD plnohodnotným autopilotom, ale iba asistentom riadenia. Nová verzia síce podľa slov Elona Muska vykazuje ohromný pokrok vpred, no stále má niekoľko závažných nedostatkov, kvôli ktorým sa nedá považovať za plnohodnotné autonómne riadenie.

Po novom si autopilota “musíš zaslúžiť”

Musk nedávno potvrdil aj širšie vypustenie novej beta verzie funkcie FSD, ktoré sa má uskutočniť už 24. septembra. Záujemcovia si však budú musieť prístup k pokročilému asistentovi riadenia zaslúžiť.

Nový softvér bude monitorovať správanie vodiča na cestách počas siedmych dní. Následne “kalkulačka” vyhodnotí, či je šofér spoľahlivý a zodpovedný. Až potom mu udelí prístup na stiahnutie pokročilého autopilota.

Otázne je, ako sa postaví automobilka k záujemcom, ktorí si za funkciu FSD zaplatili a teraz čakajú už len na jej sprístupnenie, no softvér jednoducho rozhodne tak, že im prístup neudelí. Takíto vodiči si zrejme budú musieť počkať na plnohodnotnú “non-beta” verziu, ktorá už zvládne vykonávať jazdu v určitých podmienkach aj bez dohľadu vodiča.

Všetko kvôli nezodpovedným jedincom

Nové obmedzenie pre získanie funkcie FSD zrejme prichádza ako reakcia na konanie nezodpovedných vodičov. Maximálne nezodpovedné je napríklad sadnúť si za volant pod vplyvom alkoholu, a to dokonca aj v aute, ktoré dokáže jazdiť takmer úplne samo. Takýto prípad sa pred pár dňami udial v Nórsku, ktoré je považované za „mekku“ elektromobilov.

Prípad z Nórska zachytáva vodiča, ktorý opitý zaspal za volantom Tesly Model S, ktorá mala našťastie aktivovanú funkciu autopilota a vozidlo na diaľnici po pár kilometroch samé zastavilo.

Na prvý pohľad sa okoloidúcim vodičom na Tesle idúcej po diaľnici nezdalo nič zvláštne. Vozidlo totiž išlo po ceste takmer perfektne. Jeden z vodičov si však pri predbiehaní všimol, že vodič za volantom pravdepodobne spí.

VGTV/Screenshot

Teslu Model S sa preto rozhodol nasledovať a celú cestu ju natáčal. Auto so zapnutím autopilotom išlo po diaľnici viac ako jednu minútu, no systémy vo vozidle následne detegovali, že s vodičom niečo nie je v poriadku a auto samé zastavilo. O bezpečnom odstavení však hovoriť nemôžeme, nakoľko z videa vyplýva, že auto zastalo v tuneli priamo v ľavom jazdnom pruhu.

Nie a nie ho zobudiť

Po príchode polície sa snažili opitého 24-ročného vodiča zobudiť, no zo záberov v závere videa je vidieť, že spal naozaj tvrdo. V tomto prípade však môžeme povedať, že autopilot Tesly mu zachránil život a možno aj životy iných. Ak by totiž dostal mikrospánok na diaľnici v aute, ktoré nemá podobné bezpečnostné systémy, mohlo to skončiť fatálne.

Otázne však je, či by si tento mladík sadol pod vplyvom alkoholu aj za volant iného auta. Možno sa v tomto prípade spoliehal na to, že Tesla ho zvládne bezpečne dopraviť domov, aj keď sa nebude venovať riadeniu. Bezpečnostné systémy Tesly sú však v tomto prípade nastavené veľmi dobre.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú