Pri príležitosti konferencie pod názvom AI Day si Tesla pripravila niekoľko zaujímavých noviniek, medzi ktorými však prekvapila verejnosť odhalením odvážneho projektu. Nie je ním však žiaden elektromobil alebo iné šialené vozidlo.

Elon Musk potvrdil, že Tesla pracuje na vývoji humanoidného robota, ktorý bude schopný pomáhať ľuďom s každodennou rutinou. Prvý funkčný prototyp má odhaliť už o rok, informuje The Verge.

Tesla venovala počas udalosti AI Day veľké množstvo času odhaľovaniu nových technológií využívajúcich umelú inteligenciu, ktorými sa spoločnosť sústredila na autonómne riadenie svojich elektromobilov. Pozornosť dostali aj neurónové siete v týchto vozidlách a špičková architektúra Dojo, ktorá jedného dňa prinesie na cesty plne autonómne autá.

Tesla vyvíja vlastného humanoidného robota

Po odhalení takýchto noviniek sa však na pódium vrátil Elon Musk, ktorý prišiel odhaliť ešte jednu technologickú inováciu, akú nikto nečakal. Sprvu by si divák pomyslel, že Tesla ukázala nový vesmírny oblek pre astronautov, no zdanie klamalo. Na scéne sa objavil (zatiaľ nefunkčný) Tesla Bot, humanoidný robot, ktorým Tesla nečakane zavŕšila predstavenie najnovších technológií s umelou inteligenciou.

Musk potvrdil, že Tesla Bot sa stane realitou. Podľa jeho slov bude „postavený ľuďmi pre ľudí“, má byť priateľský a jeho hlavnou úlohou v každodennej pomoci človeku v budúcnosti má byť pomoc pri nebezpečných, stereotypných a nudných úkonoch. Humanoidný robot by tak mal byť schopný zvládať všetky bežné úlohy, od nákupu v potravinách, až po zdvíhanie predmetov v domácnosti.

Tesla/YouTube

To všetko napriek tomu, že Musk pravidelne vyjadroval obavy a varoval pred umelou inteligenciou. Tesla Bot má pritom využívať systém, ktorý je aktuálne vyvíjaný pre elektromobily značky. Elon však v tomto robotovi vidí veľký potenciál aj z ekonomického hľadiska. A hoci zatiaľ nemá Tesla v rukách fungujúcu ukážku tohto humanoidného robota, prvý prototyp má svetu odhaliť už v roku 2022.

NEPREHLIADNI
Musk lusknutím prsta prišiel o miliardy. Tesla je v problémoch, úrady masívne vyšetrujú autopilota

Stane sa Tesla Bot novým najlepším priateľom človeka?

Popri ospevovaní robota prezradil Musk aj niekoľko jeho základných charakteristík. Robot bude vysoký zhruba 173 cm, bude vážiť 58 kg a pri chôdzi bude môcť vyvinúť najvyššiu rýchlosť 8 km/h. Pri každodennom živote s človekom má využiť aj schopnosť zdvíhať ťažšie objekty a predmety, ktoré môžu dosahovať hmotnosť až 20 kg. Pri zdvíhaní v mŕtvom ťahu zo zeme zdvihne najviac 68 kg vážiaci predmet a s predpaženými rukami zvládne uniesť 4,5 kg ťažké veci, informoval Electrek.

Tesla/YouTube

Samotná konštrukcia robota, obzvlášť jeho kĺby, budú takmer ako ľudské. Ich fungovanie má zaistiť až 40 elektromechanických aktuátorov. Tesla Bot má byť zároveň veľmi stabilný a spracovávať aj spätnú väzbu z pohybu, ktorá pomôže k zvýšeniu jeho stability a agility.

Tesla/YouTube

Ako bolo spomenuté, robot bude využívať viacero systémov určených pre elektromobily Tesly, a preto do vienka dostane aj sadu kamier pre Autopilota, spolu s počítačom, ktorý v autách značky riadi funkciu plne autonómneho riadenia. Zároveň ale inžinieri robotovi implementujú technológie, ktoré spoločnosť predstavila počas nedávno eventu, vrátane špičkovej Dojo architektúry.

NEPREHLIADNI
Boston Dynamics posúva hranice. Roboti na novom videu robia parkúr s nevídaným pohybom na záver

Obavy sú namieste, Musk však vyvrátil negatívne scenáre

Musk má o tomto humanoidnom robotovi ďaleko ambicióznejšie predstavy, podľa ktorých by mal byť Tesla Bot schopný v budúcnosti vykonať aj úlohy ako napríklad zdvihnúť skrutku a priskrutkovať ju na požadované miesto. Hoci tento počin spoločnosti vyvoláva nemalé obavy aj v oblasti zamestnanosti, Elon tvrdí, že k žiadnemu nedostatku práce kvôli nasadeniu takéhoto robota nedôjde.

Podotkol len, že fyzická práca už nebude nevyhnutnosťou, ale voľbou. Tesla Bota by sme tak na produkčných linkách spoločností vidieť nemali, bude zastávať úlohu každodenného spoločníka a pomocníka v domácnostiach ľudí.

Predstavenie tohto futuristického a odvážneho stroja však zakončil slovami: „Ak by sme to nespravili my, spravil by to niekto iný “. Aj keď sa neprestajne hovorilo o bezpečnosti a obmedzenom využití Bota, až budúcnosť a ďalšie roky vývoja ukážu, kam skutočne bude smerovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú