Slovenská vláda schválila nové opatrenia, ktoré už od zajtra sprísnia zákaz vychádzania za účelom zníženia mobility, a neskôr počítajú aj s povinným nosením respirátorov FFP2 v MHD a všetkých interiéroch. Po ohlásení zmien sa predaje respirátorov FFP2 rapídne zvýšili a Slováci začali nakupovať enormné množstvá zo všetkých zdrojov. Zisťovali sme, ako sa zmenili predaje respirátorov na internete.

Premiér Igor Matovič, spolu s ministrom zdravotníctva a ministrom vnútra, zverejnili po niekoľkých dňoch rokovaní s odborníkmi a krízovým štábom aktualizáciu opatrení, ktoré majú pomôcť k zlepšeniu pandemickej situácie na Slovensku.

Nové pravidlá zahŕňajú 10 bodov zameraných na zlepšenie komunikácie informácií, dodržiavanie opatrení, zefektívnenie kontrol, sprísnenie hraničného režimu a medzi inými aj zníženie mobility či povinnosť nosenia respirátorov.

Vláda chce viac využívať údaje o mobilite Slovákov od Apple, Google a Waze, ktoré poskytujú dlhodobé štatistiky o pohybe ľudí. Detailné informácie o vývoji mobility od začiatku roka sme priniesli v samostatnom článku.

Povinnosť nosenia respirátora typu FFP2 začne potom platiť od 8. marca, odkedy ho bude nutné využívať pri ceste v MHD a v obchodoch. O týždeň neskôr sa táto povinnosť rozšíri na všetky interiéri, výnimku z nosenia respirátora FFP2 budú mať len deti na 1. stupni ZŠ, ktoré môžu naďalej nosiť rúška.

Slováci kvôli novým pravidlám vo veľkom nakupujú respirátory

Už o pár dní sa tak musia Slováci pri využití verejnej dopravy a vstupe do obchodov chrániť týmto typom respirátora. Informácie o nových pravidlách, ktoré sa objavili ešte počas posledného víkendu, vyvolali na Slovensku „nákupnú horúčku“ a ľudia začali vo veľkom nakupovať respirátory FFP2 v e-shopoch aj lekárňach.

Veľký nápor pocítili aj superkmarkety, ktoré respirátory predávajú. Ešte začiatkom februára však vláda zaviedla predaj respirátorov FFP2 s nulovou sadzbou DPH. Toto opatrenie potrvá do konca apríla. Slováci sa tak začali na nové pravidlá a povinnosť nosenia respirátorov pripravovať vo veľkom.

Podľa informácií redakcie FonTech.sk stúpli predaje v e-shopoch a lekárňach rádovo o stovky percent a behom pár dní ľudia vykúpili ohromné množstvá zásob. S našimi otázkami sme oslovili niekoľko lekární a predajcov, ktorí respirátory FFP2 ponúkajú.

Zobraziť celú galériu (5)
Freepik (úprava redakcie)

NEPREHLIADNI 
Na Slovensku vznikol web pre domácu liečbu koronavírusu. Poradí ľuďom s príznakmi aj nakazeným

Kritickú situáciu so zásobami v niektorých predajniach potvrdil ešte v nedeľu Lidl, ktorý na Facebooku informoval o nedostupnosti respirátorov počas včerajšieho dňa. Aktuálne už má mať dostatok kusov vo všetkých prevádzkach. Predajca zároveň garantuje predajnú cenu 0,49 € za 1 kus respirátora FFP2. Aj nízka cena sa tak podpísala na vysokom dopyte zo strany zákazníkov.

„Aj s ohľadom na aktuálne ohlásené opatrenia je momentálny záujem násobne vyšší ako na začiatku roka. Pre obdobie najbližších týždňov máme zakontrahovaných niekoľko miliónov FFP2 respirátorov, ktoré dopĺňame do predajní denne,“ informoval redakciu FonTech.sk Tomáš Bezák z vedenia úseku komunikácie supermarketu Lidl.

Slováci začali okrem predajní nakupovať respirátory aj v e-shopoch a internetových lekárňach, ktoré behom víkendu evidovali vysoký nárast predaja a zvýšenú návštevnosť webov. Pilulka.sk napríklad zaznamenala až 10-násobne vyšší dopyt.

Zobraziť celú galériu (5)
Vývoj predaja respirátora v internetovej lekárni Pilulka.sk podľa štatistík Google Analytics.

Na situáciu sme reagovali a ešte cez víkend sme objednali väčšie množstvo respirátorov u dodávateľov. Mali by sme tak mať dostatok produktov pre našich zákazníkov, aj keď budú k nám dodávané postupne počas týždňa a obratom expedované zákazníkom,“ vyjadril sa k situácii pre FonTech.sk riaditeľ prevádzky Pilulka.sk, Mgr. Ľuboš Baran.

Detailné čísla o predaji sme sa síce nedozvedeli, no podľa grafu, ktorý získala naša redakcia, je detailne vidieť rastúci dopyt po respirátore v lekárni Pilulka.sk. Vyšší počet nákupov bol evidovaný ešte v polovici minulého týždňa, najväčšia zmena však nastala počas posledného víkendu a začiatkom tohto týždňa.

Predaje e-shopov a lekární sa zvýšili behom pár dní

Vysoký dopyt potvrdila pre našu redakciu aj Mgr. Romana Žatecká z oddelenia komunikácie internetovej lekárne MojaLekáreň.sk, v ktorej sa len behom dvoch víkendových dní predalo 50 000 kusov respirátorov. Takéto množstvo predtým zákazníci zakúpili takmer za celý február (od 1. do 25. februára). Lekáreň však potvrdzuje, že zásob má dostatok.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/MojaLekáreň.sk/Redakcia

Máme skladom dostatočné zásoby, a to respirátorov rôznych typov, druhov aj výrobcov aj v rôznych cenách,“ dodala pre FonTech.sk Žatecká.

Podobnú situáciu potvrdzuje aj lekáreň Dr.Max, kde sa vysoký nápor prejavil koncom víkendu, odkedy bola návštevnosť tejto internetovej lekárne až 3-násobná vyššia oproti bežným dňom. „Musím potvrdiť, že od nedele večera je situácia vysoko neštandardná a neodpovedá bežnému správaniu zákazníkov,“ informoval nás PR manažér lekárne Peter Sedláček. Detailnejšie informácie o predaji respirátorov nám však zatiaľ lekáreň neposkytla.

Vyšší nárast predaja respirátorov však zaznamenala aj Alza, a to ešte v polovici februára. Zvýšenie dopytu najprv e-shop evidoval na českom trhu, kde bola povinnosť nosenia respirátora FFP2 zavedená už 25. februára. Rovnaká situácia sa opakuje aj na Slovensku.

Zobraziť celú galériu (5)
Screenshot/Alza.sk/Redakcia

Nenechaj si ujsť
E-karanténa bude Slovensku v apríli platná „ako mŕtvemu kabát“, vyhlásil Matovič. Na Sulíka spustil ďalšiu vlnu kritiky

V tomto prípade sa bavíme o raste z rádovo stoviek predaných kusov denne na tisíce,“ vyjadrila sa pre FonTech.sk hovorkyňa Alzy Daniela Chovancová. Za celý e-shop Alza (rozumej všetky pobočky) je potom evidovaný nárast predaja respirátorov rádovo v stovkách percent. Detailné čísla však predajca nezverejňuje.

Predaje respirátorov na Alza.sk začali rásť vo štvrtok 25.2., kedy sa ich oproti predchádzajúcemu dňu predalo takmer o 50 % viac. Cez víkend 27. a 28.2. to už bolo 6-krát viac ako pred týždňom,“ upresnila vo vyjadrení pre našu redakciu hovorkyňa Alzy.

Rapídny nárast predaja respirátorov na Slovensku však bolo možné očakávať. S blížiacim sa termínom platnosti nových pravidiel je taktiež pravdepodobné, že sa predaje respirátorov FFP2 budú aj naďalej zvyšovať, no zatiaľ nič nenaznačuje tomu, že by sa obchodníci potýkali s nedostatkom zásob.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP