V rámci pohybu v krajinách EÚ sa stále čaká na COVID certifikát, ktorý by zaočkovaným ľuďom umožnil cestovanie do členských krajín. Bližšie detaily o tzv. „COVID certifikáte“ dnes na tlačovej konferencii predstavil štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí, Martin Klus.

Popri očkovaní obyvateľov európskych krajín sa čoraz častejšie začína hovoriť aj o vydávaní certifikátov, ktoré by priniesli možnosť vycestovania do členských krajín pri zachovaní čo najvyššej mieri bezpečnosti. Samotný certifikát nemá momentálne určenú jednoznačnú formu a podobu, no v budúcnosti by mal obsahovať všetky potrebné informácie, ktoré by umožnili ľuďom voľný pohyb do zahraničia.

Téma „COVID certifikátov“ bola jedným z hlavných bodov aj na pondelkovej neformálnej videokonferencii Rady pre všeobecné záležitosti, ktorej sa zúčastnili ministri a štátni tajomníci členských krajín. Zatiaľ sa stále pracuje na dohode, ktorá by umožnila vytvorenie jednotného certifikátu platného vo všetkých štátoch EÚ.

COVID certifikát umožní bezpečné cestovanie v rámci EÚ

Podľa doterajších informácií by mohol byť certifikát neskôr dostupný v elektronickej forme pre smartfóny v podobe QR kódu, no taktiež aj v papierovej forme, ktorá by bola určená pre ľudí bez moderných smartfónov. Vďaka tomu by sa tak mohli občania Slovenska, ale aj ďalších členských krajín, jednoducho preukázať pri cestovaní do európskych štátov. Takýto certifikát by taktiež výrazne uľahčil zbytočnú byrokraciu.

V čase rôznych obmedzení na vnútorných hraniciach Únie by možnosť preukázať sa takýmto komplexným certifikátom, napríklad vo forme QR kódu v našich mobiloch, mohla odbremeniť ľudí od zbytočnej byrokracie,vyjadril sa na pondelkovej videokonferencii Martin Klus.

V našich smartfónoch by sme tak mali mať k dispozícii „COVID certifikát“, ktorý by zároveň obsahoval všetky kľúčové informácie a okrem údajov o očkovaní by v ňom boli zahrnuté aj údaje o testoch či prekonaní ochorenia COVID-19. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí však zdôraznil, že takéto riešenie by bolo možné využiť pri „prísnej ochrane osobných údajov a zachovaniu potrebnej úrovne anonymity“.

V tejto chvíli sa ešte duma nad technickým riešením. Vieme si predstaviť, že to technické riešenie by mohlo byť na svete v priebehu najbližších doslova dní, v tom horšom prípade týždňov,“ dodal Klus počas dnešného brífingu.

Momentálne stále nie je jasné, kedy presne by mohol byť takýto elektronický a papierový certifikát dostupný, no jeho zavedenie sa predpokladá až v čase, kedy bude zaočkovaná väčšina občanov členských krajín EÚ, aby sa zamedzilo diskriminácii tých, ktorí ešte nemohli byť zaočkovaní.

Očkovanie totiž prebieha aj na Slovensku vo viacerých fázach, ktoré sú spúšťané postupne. Aktuálne bola spustená druhá fáza očkovania, v ktorej sa môžu nechať zaočkovať proti novému koronavírusu aj seniori nad 85 rokov. Ministerstvo už pre nich sprístupnilo registračný online formulár.

Pokiaľ by však stále nebolo zaočkované množstvo ľudí, certifikát môžu získať napriek tomu, no obsahovať bude iba informácie o testoch a prípadne prekonaných ochoreniach. Klus však podotkol, že podobnú aplikáciu si vytvorili už aj niektoré letecké spoločnosti z Blízkeho východu. Jednotlivé aplikácie by neskôr mohli byť potom prepojené aj s riešením, ktoré budú mať k dispozícii občania EÚ.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP