Minister zdravotníctva Marek Krajčí na Facebooku informoval o spustení online registrácie pre druhú fázu očkovania proti koronavírusu pre občanov nad 85 rokov. Veková hranica pre očkovanie sa bude neskôr znižovať po desiatkach rokoch.

Online registráciu pre očkovanie proti ochoreniu COVID-19 spustil štát ešte začiatkom januára, odkedy sa mohli nechať zaočkovať ľudia v prvej vlne. Medzi nich patria zdravotníci, študenti lekárskych alebo nelekárskych odborov, ktorí prichádzajú do kontaktu s pacientmi, zamestnanci centier sociálnych služieb, terénni sociálni pracovníci, zamestnanci mobilných odberových miest, nemocníc či záchrannej služby.

Zaočkovať sa budú môcť aj najstarší seniori

Prihlásiť sa na očkovanie proti koronavírusu je však možné len pri splnení určitých kritérií, ktoré objasňuje zverejnený dokument. Po niekoľkých týždňoch očkovania v prvej fáze sa ministerstvo zdravotníctva rozhodlo spustiť druhú fázu, v ktorej budú očkovaní občania nad 85 rokov. Tí musia spĺňať kritéria popísané v prvej fáze očkovania, minimálnu vekovú hranicu a registrovať sa na očkovanie prostredníctvom online formulára.

Zobraziť celú galériu (1)
Vzor online formulára na registráciu pre očkovanie proti koronavírusu. Zdroj: korona.gov.sk/Redakcia

„Od zajtra sa môžu cez formulár na korona.gov.sk v niektorých okresoch prihlásiť na očkovanie aj naši seniori nad 85 rokov. Na Slovensku máme momentálne otvorených už 29 vakcinačných centier, očkuje sa v už 66 nemocniciach.

Začala aj pilotná fáza mobilného očkovania. Nemocnice v Bratislave, Trenčíne, Žiline a Košiciach už vysielajú svoje mobilné očkovacie tímy do zariadení sociálnych služieb k našim seniorom,“ vyjadril sa Marek Krajčí na Facebooku.

Online registračný formulár je podobný ako formulár na testovanie na koronavírus. Registrujúci uvedie svoje osobné a kontaktné údaje, zdravotnú poisťovňu a v prípade zdravotníka aj kód zdravotníckeho pracovníka.

Po správnom vyplnení a odoslaní formulára – Požiadavky o očkovanie – registrovaný obratom dostane informáciu (SMS a/alebo e-mail) o mieste, dátume aj čase očkovania. Pri registrácii je dôležité si dôkladne skontrolovať správnosť uvedených kontaktných údajov, informuje agentúra SITA.

Ako bude ďalej prebiehať očkovanie proti koronavírusu na Slovensku?

Očkovací plán Slovenska zahŕňa celkovo 11 fáz, v ktorých budú postupne zaočkovaní ľudia v rôznych vekových skupinách. V tretej fáze to budú seniori nad 75 rokov, v štvrtej ľudia s vekom najmenej 65 rokov, v piatej fáze budú očkovaní ľudia, ktorí splnili podmienky predošlých fáz alebo sú pacientmi s vážnym ochorením, ktoré zvyšuje riziko závažného priebehu ochorenia COVID-19.

Podobné podmienky potom platia aj pre 6. fázu očkovania. V siedmej a ôsmej fáze budú očkovaní ľudia nad 55 rokov, ktorí spĺňajú kritériá predošlých fáz a sú objednaní na očkovanie. Deviata fáza počíta s očkovaním učiteľov, ktorí splnili podmienky.

V desiatej fáze budú očkovaní ľudia nad 45 rokov a v poslednej jedenástej fáze to budú všetci občania s vekom najmenej 18 rokov. Vo všetkých prípadoch platí, že musia byť splnené podmienky popísané v zverejnenom dokumente.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP