Pretrvávajúce protipandemické opatrenia sa nezmiernili ani počas jedných z najväčších kresťanských sviatkov v roku a Slováci sa tak ani počas Veľkej noci a po nej nedočkali uvoľnenia obmedzení.

Zdá sa však, že sa situácia podľa doterajších informácií z posledných dní zlepšuje. Ako sú na tom Slováci s mobilitou počas posledných týždňov? Opäť sme sa pozreli na to, čo hovoria dáta od Apple Google a Waze.

Mobilita Slovákov sa z dlhodobého hľadiska zásadne nezvyšuje. Menila sa len počas sviatkov

Práve dáta od týchto technologických gigantov vnímala vláda ako smerodajné ešte počas marca, kedy krajine hrozilo pri zhoršovaní situácie a zvyšovaní prípadov totálne zatvorenie. Našťastie sa tak ale nestalo, no napriek tomu vláda aj kompetentní vystríhali ľudí pred „tradičnou“ Veľkou nocou a návštevami.

NEPREHLIADNI
Slovensko začína diskutovať o „zelenom“ certifikáte. NCZI otvára diskusiu s odborníkmi

Podľa posledných údajov od Apple, Google a Waze však môžeme vidieť, že sa situácia s mobilitou ľudí na Slovensku zásadne nezmenila a hodnoty pohybu sú veľmi podobné tým, ktoré boli zaznamenané ešte v marci. Od tej doby sa však v čase sviatkov znížila podľa Googlu návštevnosť lekární, potravín, obchodov, využitie verejnej dopravy a času na pracoviskách.

Loading...

Loading…

Naopak sa výrazne zvýšil pobyt ľudí v bydliskách a v parkoch. Tento fakt je možné pripísať práve nedávnej Veľkej noci, počas ktorej Slováci dodržiavali platné opatrenia. Google však poskytol dostupné dáta len k 7. aprílu, teda pár dní po skončení sviatkov. Preto nie sú zatiaľ známe zaznamenané údaje za posledné dni. Dáta nadväzujú na predošlé údaje publikované v marcovom článku.

Loading...

Loading…

S novšími dátami platnými k 9. dňu tohto mesiaca prišiel Apple, ktorý reportoval v grafoch mierne zvýšenie mobility vo verejnej doprave, pri ceste autom a pri pešej chôdzi. V priemere sa však pohyb v tomto smere podľa Apple zásadne nemenil, najvýraznejší pokles bol zaznamenané opäť len počas sviatkov, kedy Slováci trávili viac času doma. Po Veľkej noci je viditeľný opätovný nárast pohybu, čo je možné pripísať návratu ľudí do práce.

Loading...

Loading…

Podobným spôsobom ako Apple a Google interpretuje dáta posledných týždňov aj Waze, ktorý zaznamenal zvýšenie mobility pri cestovaní autom (zaznamenávaný je priemerný počet prejdených kilometrov).

NEPREHLIADNI
Štát si posvieti na podvodníkov, ktorí sa predbiehajú pri očkovaní. Pri registrácii nastavil nové podmienky

Najväčšia zmena nastala na začiatku apríla pred Veľkou nocou, pod čo sa mohlo podpísať cestovanie Slovákov pred sviatkami. Počas nich následne došlo k výraznému poklesu cestovania autom a po sviatkoch sa dáta vrátili do približne pôvodných hodnôt.

Slováci sa po Veľkej noci znova rozhýbali

Ľudia na Slovensku tak zdá sa dodržiavali protipandemické opatrenia a počas sviatkov skutočne trávili viac času doma, čomu odpovedá aj v mnohých prípadoch znížená mobilita.

Po Veľkej noci sa však začalo všetko vracať do pôvodného stavu a spolu s klesajúcim počtom denných prírastkov sa začali Slováci viac pohybovať. Hodnoty zaznamenané spoločnosťami Apple, Google a Waze ale nevykazujú abnormálne zvýšenie mobility v porovnaní so začiatkom a v priebehu marca.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú