Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) začína s odborníkmi diskutovať o zelenom certifikáte.

Prostredníctvom platformy Slovensko.Digital chce NCZI otvoriť diskusiu so širokou aj odbornou verejnosťou. Ako informovala hovorkyňa národného centra Veronika Bauch, cieľom je nájsť funkčné aj technické riešenie zelených certifikátov pre občanov Slovenska.

NCZI chce pozorne sledovať podnety, námety a odporúčania, a aktívne pristupovať k inšpiratívnym výstupom z diskusie. Zároveň zabezpečiť transparentný proces prípravy a realizácie tak očakávaného riešenia v dobe pandémie, ako je zelený certifikát,“ uviedol generálny riaditeľ NCZI Róbert Suja.

Na konci by podľa neho malo byť nielen zvýšenie komfortu ľudí v bežnom živote, ale aj kvalitná infraštruktúra covidových dát. Túto iniciatívu národného centra víta aj Slovensko.Digital. „Veríme, že sa týmto inšpirujú aj iné úrady a rezorty pri svojich projektoch,“ konštatoval Ján Suchal zo združenia.

Zobraziť celú galériu (0)
TASR/DPA/Európska komisia (Úprava redakcie)

Zelený certifikát bude bezpečným dokumentom pre obyvateľov Európskej únie, v ktorom sú sprístupnené COVID dáta o občanovi. Bude obsahovať informácie, či má občan za sebou vakcináciu, aktuálne výsledky PCR a antigénových testov, ale aj informáciu o prekonaní COVID-19. Tieto informácie by boli podľa všetkého sprístupnené oprávneným orgánom ako QR-kód.

NEPREHLIADNI
Zelený pas bude platný len pre očkovacie látky schválené Európskou liekovou agentúrou

Členské štáty Európskej únie počas jari pripravujú logistické kroky, aby pri predstavení digitálnej infraštruktúry, ktorú Európska komisia predstaví počas leta, už bola zabezpečená autentifikácia Digitálnych zelených certifikátov na území EÚ. Európske štáty budú mať potom dostatok času na zapracovanie prípadných zmien v národných zdravotníckych systémoch či v legislatíve.

Si za využitie Digitálneho zeleného pasu v EÚ?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

Čo bude „zelený“ certifikát obsahovať?

Európska komisia predstavila návrh a usmernenia pre pripravovaný certifikát ešte v závere minulého mesiaca.  Technický rámec pre tento pas má byť zavedený do polovice júna a zaistí interoperabilitu, bezpečnosť a požadovanú ochranu údajov.

Dostupný bude v digitálnej i papierovej forme bezplatne vo všetkých členských krajinách EÚ a platný bude aj v Islande, Lichtenštajnsku, Nórsku a Švajčiarsku. Pas bude obsahovať QR kód, na základe ktorého bude možné prečítať spomínané údaje, platiť má len počas nevyhnutného obdobia v čase pandémie.

Pas má v oboch spomenutých formách obsahovať 3 základné certifikáty s informáciami o očkovaní, teste a prekonaní koronavírusu. Zatiaľ však nie je podľa štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR chválená jednoznačná podoba pasu.

NEPREHLIADNI
EÚ konečne ukázala Zelený pas. Aké obmedzenia zavedie a ako bude fungovať?

Najväčším viditeľným prvkom na zelenom pase bude práve spomenutý QR kód, ktorý bude unikátny pre každého držiteľa pasu. Kód zaistí bezpečnosť a autenticitu údajov osoby a bude zahŕňať len nevyhnutné, základné identifikačné údaje, ako rok narodenia osoby, dátum vydania pasu, spolu s relevantnými certifikátmi a unikátnymi identifikátormi.

V článku boli použité materiály SITA.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom