Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Z očkovania sa v posledných týždňoch stal medzi Slovákmi akýsi „národný šport“, kedy bolo evidovaných množstvo prípadov zneužívania prednostného očkovania pre pracovníkov v prvej línii, za ktorých sa podvodníci vydávali. Ministerstvo zdravotníctva preto dnes v tlačovej správe informovalo, že do registračného systému impementovalo novinku, vďaka ktorej dokáže pravdivosť „prvej línie“ efektívnejšie overiť.

Očkovať sa proti koronavírusu na Slovensku môžu stále len ľudia spadajúci do určitých vekových kategórií a vybraných skupín z prvej línie, kam patria aj zdravotníci alebo policajti.

Podľa pokynov pri registrácii na očkovanie mal byť záujemca doteraz pripravený preukázať sa platným dokumentom, že naozaj do určenej skupiny ľudí patrí. Slováci však začali tento systém obchádzať a pri registrácii na očkovanie uvádzali klamlivé údaje.

Pravdivosť „prvej línie“ bude musieť preukázať zamestnávateľ

Oddnes sa tak ľudia, ktorí spadajú do „prvej línie“, môžu na očkovanie prostredníctvom Čakárne prihlásiť ako štandardne, no termín dostanú až po priamom preverení údajov od zamestnávateľa, že do danej kategórie skutočne spadajú.

Po prvotnom zaregistrovaní do Čakárne tak zamestnanec vybranej profesie musí požiadať zamestnávateľa, aby priamo kontaktoval ministerstvo zdravotníctva na e-mailovej adrese ockovanie.faza1@health.gov.sk.

Odborníci z rezortu si následne vypýtajú potrebné údaje o zamestnancovi, podľa ktorých ho neskôr identifikujú a verifikujú. Až po tomto preverení bude zamestnancovi z prvej línie pridelený termín na očkovanie.

NEPREHLIADNI 
Slováci zneužívajú internetový návod na predbiehanie pri očkovaní. Hrozí im trest

MZ SR chce týmto spôsobom nie len zabrániť podvodníkom dostať sa k vakcíne predčasne, ale aj ich odradiť od skúšania doterajších postupov ako preukázanie sa falošnou pracovnou zmluvou, ktoré už po novom nebudú fungovať.

Osoby, ktoré sa takýmto spôsobom snažia podľa internetového návodu oklamať systém pre očkovanie, riskujú aj potenciálne vyšetrovanie polície. Tá ich môže totiž aj po očkovaní spätne odhaliť na základe rodného čísla, ktoré uvádzajú pri registrácii.

Podvádza sa aj inými spôsobmi, štát pritvrdzuje

Tento postup bol súčasťou návodu od anonymného autora, ktorý sa minulý týždeň šíril po internete. Ten okrem vydávania sa za pracovníkov prvej línie nabádal ľudí aj k registrácii ako náhradníkov, ktorí sú privolaní, pokiaľ sa niekto z registrovaných osôb nedostaví, alebo môžu čakať pred vakcinačnými centrami na zvyšné dávky.

Prečítaj si tiež
Bezpečnostná „bomba“ štátneho IT. Kontrola odhalila veľké množstvo problémov v systémoch NCZI

Do tejto skupiny sa však majú registrovať najmä osoby s chronickými ochoreniami, ktoré môžu predstavovať zvýšené riziko v prípade nákazy. MZ SR preto vakcinačným centrám odporučilo, aby zo zoznamu náhradníkov volali najmä ľudí s chronickými ochoreniami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú