Na Slovensku platia od 3. marca prísnejšie pravidlá, ktoré vláda zaviedla s cieľom znížiť mobilitu ľudí v čase pandémie. Pri zohľadňovaní výsledkov pohybu sa chce orientovať aj podľa dát technologických gigantov. Pozreli sme sa na to, ako sa vyvíjala mobilita Slovákov po 2 týždňoch od zavedenia prísnejšieho zákazu vychádzania.

Výrazný dopad na mobilitu ľudí u nás mali naposledy prísnejšie opatrenia zavedené pred Vianocami, ktoré spôsobili pokles pohybu Slovákov, avšak len dočasu. Od začiatku nového roka sa totižto podľa dostupných dát začala mobilita mierne zvyšovať. Informovali sme o tom v našom nedávnom článku.

Slovensko nevyplo, mobilita ale neklesá

Vláda zaviedla prísnejšie opatrenia, ktoré sa dostali do platnosti od 3. marca. Následne malo byť rozhodnuté, či bude Slovensko „vypnuté“. Vláda ale doteraz neavizovala zatiaľ žiadne „vypnutie“ krajiny, opatrenia sú však naďalej platné a rovnako platí aj obmedzenie vychádzania.

Vyhodnotenie mobility Slovákov vychádza aj z dát, ktoré zbiera Apple, Google a Waze pomocou svojich zariadení a aplikácií. Tieto dáta pritom všetky spoločnosti pravidelne reportujú v detailných prehľadoch. Ako sa teda doteraz vyvíjala situácia za prvé 2 týždne od 3. do 17. marca?

Aktualizácia 23. marca: Článok bol doplnený o nové dáta do 17. marca

Spoločnosti Google, Apple a Waze naďalej prinášajú dáta o mobilite ľudí aj na Slovensku. Po 2 týždňoch od zavedenia prísnejších opatrení sa však situácia s pohybom Slovákov podľa dostupných dát výrazne nezmenila, naopak, v niektorých prípadoch opäť mierne stúpala.

Loading...

Loading…

Znova platí, že mierny pokles v niektorých oblastiach mobility bol spôsobený nižším pohybom ľudí počas víkendov, v priebehu pracovného týždňa mobilitu zvyšuje najmä cestovanie za prácou. Podľa dát Googlu je mobilita za druhý týždeň prísnejších opatrení približne rovnaká ako v prvom týždni. Pre lepší prehľad prikladáme v nových grafoch aj predošlé údaje z prvého týždňa.

Loading...

Loading…

Podobne ako Google interpretuje mobilitu Slovákov aj Waze, ktorý monitoruje priemerný počet prejdených kilometrov svojich používateľov. V prípade jeho údajov môžeme vidieť, že mobilita ani tu neklesala a ostáva na približne rovnakej úrovni ako v prvom týždni.

Loading...

Loading…

Dáta od Apple však prezrádzajú mierne zvýšenie mobility v jednotlivých krajoch. Pohyb ľudí stúpol ku koncu druhého týždňa od zavedenia opatrení napríklad v Trnavskom, Banskobystrickom či Trenčianskom kraji. Rozdiel od 3. marca ale nie je výrazný.

Pôvodný článok s dátami do 10. marca

Mobilita Slovákov počas prvého týždňa s prísnymi opatreniami zásadne neklesala

Apple a Waze už poskytli aktuálne dáta platné k 10. marcu. Google v čase písania článku poskytoval dáta len do 9. marca. Údaje za prvý týždeň (3. – 10. marec) od platnosti prísnejších pravidiel sme vybrali do prehľadných grafov, ktoré poskytujú detaily o tom, ako sa vyvíjala situácia s mobilitou Slovákov vo vybranom období.

Loading...

Loading…

Začiatok marca v mobilite Slovákov nadväzoval na februárovú, mierne stúpajúcu mobilitu. Počas prvého týždňa od zavedenia prísnejších pravidiel sa však nedostavil markantný rozdiel, pohyb ľudí klesol len minimálne, najväčší výkyv v mobilite spôsobil iba víkend, počas ktorého klesol pohyb podľa dát Apple v oblasti cestovania autom, verejnej dopravy aj pešo.

Podobný trend pritom vidíme v lokálnych dátach pre celé Slovensko, ale aj pre jednotlivé kraje. Spomedzi všetkých krajov je však voči východiskovej hodnote najnižšia mobilita v Bratislavskom kraji a relatívne nižšie hodnoty boli zaznamenané aj v Trnavskom, Trenčianskom, Banskobystrickom, Žilinskom a Prešovskom kraji. Naopak, najvyššia mobilita ľudí je za prvý týždeň od platnosti nových opatrení podľa Apple v Košickom a Nitrianskom kraji.

Loading...

Loading…

Počas prvého týždňa prísnych opatrení zaznamenal zaujímavé zmeny aj Google. Podľa jeho dát sa od 3. do 9. marca (dáta pre 10. marec neboli v čase písania článku zverejnené) mierne menil pobyt ľudí v obydliach, návštevy lekární a potravín, staníc verejnej dopravy či obchodov. Výrazne sa však zvýšila návšteva parkov, paradoxne skokovo cez víkend aj návšteva pracovísk.

Loading...

Loading…

Podľa dát od navigácie Waze sa cestovanie autom, a teda aj priemerný počet prejdených kilometrov, udržiava približne na úrovni z konca februára. Za prvý týždeň platnosti opatrení na zníženie mobility kleslo cestovanie autom nárazovo iba cez víkend, v ostatných dňoch bolo na približne rovnakej alebo len mierne vyššej úrovni ako vo februári.

NEPREHLIADNI
„Musí to fičať, bude to fičať“. Štát dnes spúšťa nový objednávkový systém na očkovanie

Dáta od Apple, Google a Waze tak odhaľujú, že napriek zavedeným opatreniam a prísnejšiemu zákazu vychádzania sa mobilita Slovákov v prvom týždni výrazne neznížila tak, ako to chcela docieliť vláda. Zmeny v pohybe sú badateľné najmä cez víkend, počas pracovných dní sa opäť dostávajú do takmer pôvodných hodnôt.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú