Každý veľký výrobca sa už elektrifikáciou svojej pokuty vozidiel zaoberá a inak tomu nie je ani v prípade kórejskej spoločnosti Kia a Hyundai. Táto dvojica však prekvapuje aj v inom smere. Práve Hyundai a Kia totiž zvýšili svoj trhový podiel v segmente elektromobilov natoľko, že prekonali trhový podiel v oblasti spaľovacích áut, informuje Business Korea.

Koncern tak bude vôbec prvou automobilkou na svete, ktorá má väčší trhová podiel medzi elektromobilmi ako v segmente áut so spaľovacím mtorom.  Predajom automobilov a elektrických vozidiel uškodila aktuálna koronakríza, ktorá znížila dopyt zo strany ľudí. V uplynulých rokoch sa však odvetvie elektromobilov poriadne rozvinulo, čo evidujú aj mnohé svetové automobilky.

Za posledné roky sme sa tak dočkali celého radu nových elektrických modelov. Do boja o zákazníkov sa zapojili aj spomínané kórejské automobilky, ktorým sa v tomto odvetví darilo viac, ako by si mohli vodiči myslieť.

Kórejským automobilkám sa pri predaji elektromobilov darí viac ako sa zdá

Len v prvom kvartáli tohto roka sa týmto automobilkám podarilo predať spolu 28 796 elektromobilov, čo im zaistilo celkový trhový podiel na úrovni 9,9 %. Pre porovnanie, trhový podiel v oblasti predaja áut so spaľovacími motormi bol u tejto dvojice o celé 1 % nižší.

Globálne sa v tomto období roka 2020 predalo podľa výskumnej spoločnosti MarkLines po svete 290 436 elektromobilov. Ešte pred 4 rokmi však Hyundai a Kia dosahovali pri predaji elektromobilov trhový podiel len 2,05 %.

KIA

V priebehu pár rokov sa tak predaje elektrických áut týchto výrobcov zvýšili viac ako 4-násobne, čo im z pôvodnej 15. priečky medzi výrobcami elektromobilov zabezpečilo raketový posun hneď na 4. pozíciu. Momentálne sa tieto kórejské automobilky nachádzajú v rebríčku TOP 5 najväčších výrobcov elektromobilov, hneď za Teslou, skupinou Nissan-Renault a VW Group, informuje Electrek.

Budúcnosť áut bude elektrická. Hyundai má odvážne plány

Vyhliadky do budúcnosti majú ešte odvážnejšie a už v budúcnom roku by chceli predať 30 000 elektrických vozidiel. Hyundai a Kia sa tak chytili veľkej vlny elektrifikácie svojej flotily vozidiel. Do tohto segmentu chce prvá menovaná automobilka investovať ešte viac a už do roku 2025 by mala podľa slov predsedu Euisuna Chunga priniesť na trh 23 čiste elektrických modelov, z čoho bude až 11 z nich úplne nových.

Dávid Igaz / FonTech

Predaje týchto elektromobilov pritom výrobca spustí na viacerých kľúčových trhoch, vrátane Európy a Ázie. Do tej doby chce pritom Hyundai preinvestovať do vývoja a výroby až 87 miliárd dolárov. Novú generáciu elektromobilu chce spoločnosť predstaviť už v budúcom roku a založená bude na platforme e-GMP, ktorá ponúkne výhodu najmä v zvýšení dojazdu v porovnaní s aktuálnymi platformami využívanými aj modelmi so spaľovacím motorom.

Hyundai

Svoju víziu Hyundai zhmotnil aj v nedávno predstavenom koncepte Prophecy, ktorý dostal futuristický dizajn a ovládanie ako zo sci-fi filmu. V tomto návrhu automobilka predstavila svoju víziu v oblasti elektromobilov na najbližšie roky a pokiaľ by sa aspoň časť z tohto konceptu dostala raz do sériovej výroby, máme sa rozhodne na čo tešiť. Viac o koncepte Hyundai Prophecy sa dočítaš v samostatnom článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom