V obchodoch s aplikáciami pre smartfóny sú aktuálne dostupné mnohé služby pre streamovanie hudby, no len zopár z nich ponúka tie najlepšie možnosti. Najpopulárnejšími platformami pre počúvanie obľúbenej hudby sú pre mnohých aktuálne Spotify a Apple Music, ktoré sa však v líšia vo viacerých smeroch. 

Rozdielov medzi streamovacími aplikáciami hudby je viacero, no každá z nich chce svojimi možnosťami prilákať čo najväčšie publikum používateľov. Niektoré z nich ponúkajú aj bezplatné počúvanie a iné zasa vyžadujú mesačné predplatné, za čo však na oplátku neotravujú reklamami a sprístupnia aj zopár prémiových funkcií. Každý používateľ preferuje inú aplikáciu pre počúvanie hudby, no medzi tie najlepšie teraz patrí známy Spotify a Apple Music, ktoré denne zapínajú milióny ľudí. Tieto dva tituly sa však od seba líšia, čo teraz ukázali aj vo veľkom porovnaní svojich možností.

Spotify ponúka bezplatnú verziu s reklamami. Apple Music je dostupný na 3 mesiace zadarmo, potom len za mesačný poplatok.

Obe aplikácie ponúkajú mesačné predplatné za rovnaké ceny, ktoré teda v tomto prípade nerozhodujú o tom, ktorá z nich je lacnejšia. Ako Spotify, tak aj Apple Music má plán pre študentov za 3 € mesačne, pre jednotlivcov za 6 €, ale aj rodinný balík za 9 € mesačne. Pri bezplatnej verzii Spotify sa však používateľ stretne s mnohými reklamami a aplikácia mu uprie niektoré prémiové možnosti. V tomto porovnaní sme teda využili platený Spotify, aby mohol byť relevantne porovnaný s Apple Music.

Apple Music si najprv pýta preferencie používateľa o jeho obľúbených žánroch a spevákoch.

Pri prvom zapnutí aplikácie sa každý stretne s výberom, od ktorého sa ďalej bude odvíjať ponúkaná hudba v Apple Music. Konkurenčný Spotify takouto možnosťou nedisponuje, no postupom času sa o preferenciách používateľa učí aj sám.

Spotify má lepší systém odporúčaní.

V tomto smere má Spotify nad Apple Music jednoznačne navrch. Každý pondelok používateľ dostane zoznam „Discover Weekly“, v ktorom je 30 pesničiek podobných tým, ktoré predtým počúval. Karta „Discover“ aplikácie Spotify taktiež obsahuje odporúčanie na základe umelcov, ktorých pesničky boli prehrávané najčastejšie.

Obe aplikácie majú obdobnú kartu pre objavovanie novej hudby, playlistov a koncertov.

Odporúčania Spotify zatienia tie od Apple Music.

Používateľ v aplikácii Spotify dostane každodenný mix pesničiek, ktoré najčastejšie počúva a sú zoradené podľa žánru. Taktiež sa každý môže stretnúť s titulmi, ktoré sú podobné jeho obľúbeným pesničkám.

„Discover Weekly“ je jednou z najlepších funkcií v Spotify.

Nenechaj si ujsť
Google uvádza novú službu, ktorá premení YouTube na konkurenta Spotify

Každý pondelok sa tento zoznam obnoví o nové pesničky, ktoré by sa mohli používateľovi páčiť. Žáner je zväčša vyberaný na základe predošlej histórie. Karta „Release Radar“ zasa ukazuje nové tituly od obľúbených umelcov. Podobným spôsobom odporúča pesničky používateľom aj Apple Music, no jeho systém nie je tak prepracovaný ako u Spotify.

Apple Music víťazí v kategórii používateľského prostredia aplikácie.

Obe aplikácie ponúkajú možnosť sťahovania obľúbenej hudby a albumov, ku ktorým je možné v knižnici pristupovať aj bez internetového pripojenia. Apple Music ale nadchne používateľa jednoduchosťou navigácie po prechode do albumov interpreta. Každý album je zobrazovaný osobitne, vďaka čomu je možné ihneď počúvať pesničky v ňom obsiahnuté. Spotify zasa kopíruje všetky pesničky daného umelca do zoznamu skladieb bez toho, aby nejakým spôsobom rozlíšil začiatok a koniec albumu.

Spotify umožňuje vybrať kvalitu streamovanej a sťahovanej hudby.

Jednotlivé možnosti síce ovplyvňujú spotrebu dát, či miesto, ktoré pesničky zaberú v zariadení, no na oplátku sa používateľ dočká vyššej kvality zvuku. Aplikácia ponúka pri streamovaní možnosti od automatického nastavenia, cez nízku, normálnu, vysokú a veľmi vysokú kvalitu hudby. Kvalitu sťahovania zasa Spotify rozdeľuje na normálnu, vysokú a veľmi vysokú. Apple Music samostatne určuje kvalitu prehrávanej hudby, pričom tá je vyššia, ak je zariadenie pripojené k Wi-Fi sieti. V možnostiach aplikácie je však možné vybrať vysokú kvalitu aj pri prehrávaní cez dáta.

Rádio nájdeme v oboch prípadoch. Apple Music je v tomto prípade lepší.

Mnohí používatelia v Spotify na funkciu rádia zanevreli a miesto neho si radšej vytvárajú vlastné playlisty, alebo využívajú možnosti pre objavovanie pesničiek. Rádio v tejto aplikácii totiž rado pesničky opakuje a v podstate neprináša pre používateľa nič nové. Apple Music však naopak ponúka podobný štýl rádia ako Spotify, ale prináša tiež živé rádiostanice, čím poteší nejedného poslucháča.

Podcasty v Spotify sú samozrejmosťou.

Jednotlivé podcasty si používateľ môže uložiť do zoznamu, aj keď ich nie je príliš veľa. Našťastie však pre ich počúvanie nemusí opúšťať aplikáciu.

Obe aplikácie majú rebríčky najlepších pesničiek. Spotify ich zobrazuje detailnejšie.

V tomto prípade je najpopulárnejšia hudba zobrazovaná podľa rôznych kritérií. Používateľ tu nájde rebríček najobľúbenejších pesničiek vo svojej krajine, ale aj zoznam Top 50 titulov z celého sveta. Hudba je tu tiež rozdelená podľa globálne a lokálne najlepších virálnych titulov.

Sociálne aspekty v Spotify ďaleko predčili Apple Music.

Nenechaj si ujsť
Spotify sa musí začať obzerať. Apple Music za mesiac získal obrovský počet odoberateľov

V oboch aplikáciách je možné vidieť, čo vaši priatelia prednedávnom počúvali. Spotify však ponúka aj aktuálny prehľad o tom, čo priatelia počúvajú práve teraz. V desktopovej verzii aplikácie je tak možné vidieť práve prehrávané pesničky priateľov, no túto možnosť je možné kedykoľvek dočasne, alebo úplne vypnúť.

Prostredie pre prehrávanie hudby vyzerá veľmi podobne u oboch titulov.

Spotify ale ponúka niečo naviac. Pri prehrávaní niektorých pesničiek je možné prejsť do prostredia s pohyblivým pozadím.

„Behind the Lyrics“ povie o pesničkách mnoho informácií, o ktorých si netušil.

Spotify každému ukáže podľa lokality aj zoznam koncertov v okolí, čo Apple Music nedokáže.

Pre nájdenie svojej spriaznenej duše, ktorá má rada rovnakú hudbu, môžeš využiť aj integráciu Spotify v aplikácii Tinder.

Apple Music ale občas ponúka exkluzívne albumy.

Nenechaj si ujsť
Takto by mohlo vyzerať Spotify pre tých, čo nechcú platiť

Do playlistov v Spotify môžeš pridávať pesničky ty, ale aj tvoji priatelia.

Ktorá z týchto streamovacích aplikácií je teda lepšia? Víťazom je…

Jednoznačným víťazom v tomto súboji sa stáva mnohými obľúbený Spotify, u ktorého zopár nedostatkov prekonávajú mnohé vlastnosti, aké u Apple Music nenájdeme. Vďaka tomu, že aplikácia používateľovi načúva, dokáže mu poskytnúť jeho najobľúbenejšiu hudbu a pesničky podobných žánrov. Objavovanie nových titulov je v Spotify skutočne hračkou a v prospech tejto aplikácie hrajú aj ďalšie jej vlastnosti, medzi ktoré tiež patria široké možnosti výberu kvality zvuku. Trh so streamovacími aplikáciami je však nekompromisný, a tak sa výsledok môže onedlho obrátiť. Aktuálne je to však Spotify, ktorý je tou najlepšou možnosťou pre streamovanie pesničiek. Ktorú aplikáciu využívaš ty?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú