YouTube ponúka na svojom portáli prakticky nekonečný zástup hudobných klipov, remixov či živých vystúpení hudobníkov. Lenže platforma je tiež zároveň primárne určená na pozeranie než počúvanie a tak používatelia volia na vychutnávanie si svojej obľúbenej hudby skôr iné streamovacie služby. Google však predstavil v rámci YouTube novinku, ktorá môže všetko zmeniť.

Už 22. mája Google spustí novú službu YouTube Music, ktorá predstavuje prakticky priamu alternatívu k streamovacím aplikáciám od Spotify a Apple. Žiaľ, hneď na začiatku si musíme povedať, že na Slovensku dostupná zatiaľ nebude. Novinka umožní prehrávanie neuveriteľne rozsiahlej knižnice hudobného materiálu najväčšieho videoportálu sveta. Všetko bude pritom prispôsobené priamo pre počúvanie. Používatelia si tak vychutnajú nielen oficiálne skladby, albumy a playlisty, ale aj všetky dostupné remixy, cover skladby alebo živé vystúpenia.

Práve z tohto pohľadu môže nová služba predstavovať hlavnú výhodu v porovnaní s konkurenciou, rôzneho hudobného obsahu na YouTube je totiž neúrekom. YouTube Music ponúkne mobilnú aj desktopovú verziu aplikácie a samozrejme nebude chýbať využitie strojového učenia. Google využije funkcionalitu, ktorá je podobná napríklad Discovery na Spotify. Používateľovi teda bude na základe jeho vkusu, nálady či zvyklostí navrhovaný obsah na počúvanie.

YouTube Music bude mať bezplatnú verziu s reklamami, ale tiež Premium službu s možnosťou offline počúvania či prehrávania na pozadí. Cena služby je zatiaľ stanovená na 9,99 dolárov, podobná cena sa dá zrejme očakávať aj v eurách. Súčasná streamovacia platforma Google Play Music nekončí, jej predplatitelia by mali v dostupných krajinách automaticky dostať aj možnosť využívať YouTube Music.

Novinky aj pre originálny videoobsah

Okrem hudobnej verzii videoportálu, Google aktualizuje aj predplatnú platformu YouTube Red. Spoločnosť uvádza novú službu YouTube Premium, kde si používatelia za 11,99 dolárov môžu okrem YouTube Music vychutnať aj originálny obsah na platforme, ktorý bol doteraz zahrnutý pod YouTube Red. Krajiny, ktoré v úvode dostanú podporu pre nové služby sú napríklad: USA, Austrália, Južná Kórea, ale aj európske štáty Rakúsko, Dánsko, Španielsko, Francúzsko a ďalší. Google by mal do konca roka podporu ešte ďalej rozširovať a snáď sa skoro dočkáme aj u nás.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú