Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Nová vedecká štúdia naznačuje, že koronavírus by sa mohol šíriť aj vzduchom. Vedci totižto našli genetický materiál vírusu vo vzorkách vzduchu z izieb pozitívne testovaných pacientov, ale aj mimo nich.

Ako informuje portál DailyMail, vedci v spolupráci Zdravotníckeho centra Univerzity v Nebraske (UNMC) a Národného inštitútu pre strategický výskum na Univerzite v Nebraske, prišli na nové skutočnosti v súvislosti so šírením koronavírusu SARS-CoV-2. Podľa ich najnovšej štúdie by sa vírus mohol šíriť aj vzduchom.

Koronavírus bol odhalený vo vzorkách vzduchu z izieb pacientov a dokonca aj chodieb

Vo svojej štúdii vedci odobrali vzorky zo vzduchu a povrchov 11 izieb, v ktorých bolo v počiatočných fázach izolovaných 13 pacientov, ktorí boli pozitívne testovaní na ochorenie COVID-19. Genetický materiál vírusu našli na bežne používaných povrchoch, ako sú toalety, ale aj vo vzorkách vzduchu.

Vírus však nebol odhalený len vo vzorkách vzduchu z izieb pacientov. Pozitívne totižto boli aj vzorky vzduchu z chodieb mimo týchto izieb, kde sa zväčša pohyboval personál. Ďalšie zistenia naznačujú, že pacienti pozitívne testovaní na COVID-19, dokonca aj tí, ktorí majú iba mierne príznaky, „môžu vytvárať aerosóly vírusu a kontaminovať povrchy, ktoré predstavujú riziko prenosu“.

Tieto zistenia naznačujú, že choroba by sa mohla šíriť priamym (kvapôčkami z osoby na osobu), ako aj nepriamym kontaktom (kontaminovanými objektami a prenosom zo vzduchu), a navrhujú, aby boli prijaté vhodné opatrenia na izoláciu vzduchu,“ napísali vedci vo svojej štúdii.

Nosenie osobných ochranných prostriedkov netreba podcenovať

Autori štúdie však upozorňujú, že ich zistenia ponúkajú „obmedzené dôkazy o tom, že existuje určitý potenciál pre vzdušný prenos [vírusu]a zároveň ich nálezy nepotvrdzujú šírenie koronavírusu vo vzduchu. Na základe svojich zistení ale uviedli, že ich nálezy minimálne zdôrazňujú dôležitosť používania osobných ochranných prostriedkov, ako sú rúška či špeciálne obleky v prípade personálu nemocníc.

Dôležité upozornenie:

Štúdia uvedená v tomto článku ešte nebola oficiálne zverejnená. Rovnako tak nebola recenzovaná ani prehodnotená ďalšími vedeckými pracovníkmi či špecialistami. Jej závery by preto v tomto štádiu nemali byť brané ako fakty a nemali by byť použité na usmerňovanie klinickej praxe.

Ďalšie dôležité články

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú