Prepuknutie pandémie malo iný priebeh, ako sme sa doposiaľ nazdávali. Napriek mnohým správam o tom, že prvým nakazeným ochorením COVID-19 bol účtovník, ktorý nemal na trhovisko vo Wu-chane žiadne prepojenie, dnes vieme, že „pacient nula“ bola úplne iná osoba. Na tému upozornil portál JerusalemPost.

Pandémia koronavírusu

Predpokladá sa, že prví pacienti sa nakazili v meste Wu-chan na trhovisku známom ako „Veľkoobchodné trhovisko s morskými plodmi Chua-nan“, prenosom mutovaného koronavírusu zo zvierat. Presný pôvod je však dodnes predmetom mnohých diskusií.

federcap/freepik

V podstate už od počiatku pandémie sa začali objavovať teórie, že COVID-19 je výsledkom laboratórneho úniku. Prispel k tomu i fakt, že svet obehla správa o tom, ako prvým infikovaným pacientom bol účtovník, ktorý na trh nemal žiadne prepojenie.

Na mieste je treba tiež podotknúť, že spoločná štúdia, na ktorej pracovali odborníci z Číny a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vylúčila teóriu, že COVID-19 pochádza z laboratória, pričom jasne stanovila hypotézu, že prví ľudia sa infikovali na čínskom trhovisku.

USA vs. Čína

K skorším teóriám o úniku vírusu SARS-Cov-2 prispel aj bývalý americký prezident Donald Trump, podľa ktorého „SARS-CoV-2 pochádza z laboratória v čínskom Wu-chane“ a označil ho za „čínsky vírus“, a to aj napriek tomu, že svoje tvrdenie nepodložil žiadnymi dôkazmi, píše portál Science.

V článku sa dočítaš:
  • Prečo sme si mysleli, že prvým infikovaným pacientom je niekto iný
  • Ako sme s až s postupom času prišli na ženu, ktorá sa nakazila skôr
  • Kedy prišlo k zatvoreniu a snahe o vydezinfikovanie trhoviska vo Wu-chane
  • Či nové zistenia nejako pomáhajú odhaliť, odkiaľ vôbec vírus prišiel. Z laboratória, alebo prenosom zo zvierat?
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú