Hyundai Kona má podľa štandardu WLTP dojazd 484 kilometrov. Najnovšie sa však na závodnom okruhu Lausitzring v Nemecku podarilo na tomto elektromobile prejsť na jedno nabitie viac ako 1000 kilometrov, informuje The Driven. Podarilo sa tak stanoviť rekord v dojazde elektrických vozidiel.

Automobilka Hyundai vykonala na závodnom okruhu skutočne zaujímavý test – snažila sa prejsť čo najviac kilometrov na jedno nabitie. Test vykonávali pomocou troch sériovo vyrobených Hyundai Kona Electric. Na všetkých troch elektromobiloch sa im podarilo prekročiť hranicu 1000 kilometrov.

Konkrétne sa jedná o hodnoty 1018,7, 1024,1 a 1026,0 kilometrov. Každé testované auto teda dokázalo na jedno nabitie spraviť viac ako dvojnásobok kilometrov, ako je dojazd podľa štandardu WLTP. Batéria s kapacitou 64 kWh má podľa tohto štandardu spotrebu 14,7 kWh/100 km, testovaným elektromobilom sa ale podarilo zajazdiť so spotrebou 6,28, 6,25 a 6,24 kWh/100 km.

Všetky tri vozidlá boli vybavené pneumatikami s nízkym valivým odporom a počas trojdňového testovania ich šoférovalo 36 rôznych vodičov. Spoločnosť Dekra, ktorá prevádzkuje okruh Lausitzring, zaručila, že počas pokusu o rekord sa všetko odohrávalo podľa predpisov a plánov.

Hyundai Kona Electric s výkonom 150 kW (204 koní) má maximálnu rýchlosť na úrovni 167 km/h. Ako informuje Hyundai, priemerná rýchlosť sa počas unikátneho testovania pohybovala medzi 29 – 31 km/h. Niekomu sa to môže zdať málo, ide však o bežnú hodnotu z mestskej premávky vrátane premávky v špičke či dodržiavania rýchlosti v obytných zónach.

Nenechaj si ujsť
Hyundai predstavil novú dcérsku značku. Bude sa sústrediť výhradne na elektromobily

Ďalšími faktormi, ktoré napomohli rekordnému dojazdu, boli vypnutie klimatizácie a všetky testované modely si zároveň vypli multimediálne systémy a ich obrazovky. Zapnuté zostalo iba denné svietenie, aby boli splnené zákonné podmienku pre jazdenie v bežnej premávke.

Reálny dojazd na jedno nabitie môže byť skutočne vyšší

Dojazd hrá pri výbere elektromobilu mimoriadne kľúčovú rolu. Hyundai Kona však už v minulosti dokázala, že jeho reálny dojazd je o niečo vyšší, ako dojazd podľa štandardov WLTP. Počas testu niekoľkých elektromobilov v reálnej prevádzke v Nórsku sa mu podarilo prejsť na jedno nabitie 568,4 kilometrov. Viac o tomto teste si môžeš prečítať v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú