Automobilka Hyundai oznámila novú značku IONIQ, pod ktorou bude vyrábať elektromobily. Prvý model má byť predstavený už budúci rok, pričom do štyroch rokov má uviesť na trh celkovo tri elektromobily, informuje Forbes.

Až do dnešného dňa bol Ioniq známy ako jeden z modelov kórejskej automobilky. Je možné ho kúpiť v hybridnej, plug-in hybridnej alebo čisto elektrickej verzii, ktorú sme otestovali aj v našej redakcii. Po novom však IONIQ bude slúžiť ako názov samostatnej značky, ktorú bude Hyundai používať pre všetky elektromobily.

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Hyundai tvrdí, že hlavnou motiváciou pre vytvorenie vlastnej značky bola reakcia na rýchlo rastúci dopyt na trhu. Ako informuje Autocar, spomínaný Hyundai Ioniq nebude súčasťou novej značky, čo naznačuje, že bude pravdepodobne premenovaný alebo úplne nahradený.

Prídu tri nové modely

Prvý elektromobil, ktorým má byť model Ioniq 5, stredne veľké SUV založené koncepte Hyundai 45, má byť uvedený na trh už budúci rok. Nasledovať má model Ioniq 6 v roku 2022, ktorý má predstavovať produkčnú verziu konceptu Prophecy, o ktorom sme písali v tomto článku.

Prečítaj si tiež
Česká polícia si prevzala celú flotilu elektromobilov do služby. Koľko stáli?

Zatiaľ posledným známym modelom má byť v roku 2024 Ioniq 7, ktorý by mal patriť do triedy najväčších SUV. Hyundai však nepriniesol žiadne ďalšie informácie o tomto modeli. Číselne rozlíšené modely značky Ioniq by mali byť ľahko rozoznateľné, pretože párne čísla sa budú používať pre sedany a nepárne čísla sa budú používať na označenie všetkých elektrických SUV.

Podľa Carbuzz majú mať modely Ioniq špecializovanú platformu s názvom E-GMP (Electric Global Modular Platform), čo v preklade predstavuje elektrickú modulárnu platformu. Automobilka sľubuje, že umožní rýchle nabíjanie a dostatočný dojazd. Platforma umožní aj zmenu interiéru na inteligentný obytný priestor so všestranne nastaviteľnými sedadlami, bezdrôtovou konektivitou a jedinečnými prvkami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom