Počet nakazených na COVID-19 každý deň výrazne stúpa. Analytici podľa dostupných informácií odhadujú, kedy bude pandémia vrcholiť, údaje sa však rôznia. Ak ťa zaujíma, ako bude prebiehať vývoj koronavírusu, môže ti k tomu pomôcť online kalkulačka, ktorú vytvoril Gabriel Goh.

Odpovede na otázky, ako bude prebiehať koronavírus, koľko úmrtí spôsobí či kedy sa svet vráti do normálnych koľají, nie sú jednoduché, nakoľko na ne vplýva niekoľko zásadných parametrov. Tie si teraz môžeš nastaviť v online kalkulačke, ktorá zobrazí predpokladaný priebeh pandémie.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/Github/Gabriel Goh

Autor uvádza, že pre bežného človeka, akým je aj on, môže byť súvislosť čísel, predpovedí a epidemiologických parametrov opísaných v médiách a literatúre náročná. Túto kalkulačku vytvoril za účelom porozumenia pre širokú verejnosť.

Kalkulačka implementuje klasický model infekčných chorôb – SEIR (Susceptible – Exposed – Infected – Removed), čiže náchylní → vystavení → infikovaní → odstránení. Jedná sa o idealizovaný model, ktorý nemusí odrážať skutočné dianie, no je ideálny k pochopeniu rôznych vplyvov a ich následkov.

Podrobnosti je možné nájsť v zdrojovom kóde. Gabriel upozorňuje, že pre zjednodušenie predpokladá, že všetky úmrtia pochádzajú z nemocníc a všetky smrteľné prípady sa do nemocníc prijímajú okamžite po infekčnej dobe.

Ako funguje kalkulačka

Na začiatku môžeš vidieť stĺpcový graf, ktorý zobrazuje vývoj choroby v jednotlivých dňoch. Stĺpce sa skladajú z rôznych farieb, kde ružová zobrazuje infekčné osoby, svetlo-modrá hospitalizované osoby, tmavo-modrá mŕtve osoby, zelená plne vyliečených a šedá obyvateľov, ktorí už nie sú infekční kvôli izolácii alebo imunite. Na ľavej strane si môžeš vybrať, ktoré hodnoty chceš zobraziť.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/Github/Gabriel Goh

V grafe môžeš ťahom vyskúšať vplyv prípadného zásahu proti šíreniu koronavírusu a ako zavedené opatrenia ovplyvnia ďalšie šírenie, ktoré je však len teoretické. Tieto hodnoty v jednotlivých lokalitách od rôznych zdrojov môžeš nájsť nižšie.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/Github/Gabriel Goh

Pod grafom vidíme ďalšie nastavenia, ako sú vlastnosti šírenia alebo vlastnosti ochorenia. Tu môžeš nastaviť veľkosť populácie, počet prvých nakazených, reprodukčné číslo či inkubačnú dobu. Ďalšími faktormi sú úmrtnosť, dĺžka hospitalizácie, percento pacientov vyžadujúcich si hospitalizáciu, dĺžka pobytu v nemocnici, či priemerná doba uzdravenia.

Zobraziť celú galériu (4)
Screenshot/Github/Gabriel Goh

Celá kalkulačka je v angličtine, avšak po povolení autora ju už prevzala a preložila česká firma Abradatas.

Ďalšie dôležité články o koronavíruse:

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú