Tesla si za posledný týždeň opäť pritiahla obrovskú pozornosť, keď na udalosti Battery Day predstavila nové batériové články s označením 4680. CEO Elon Musk najnovšie prezradil, že Tesla tieto články vo svojich elektromobiloch už využíva, informuje Teslarati.

Nové články už poháňajú prototypy niektorých modelov

Americká automobilka na udalosti Battery Day predstavila množstvo noviniek, no tou najväčšou sú rozhodne nové lítium-iónové batériové články vlastnej výroby Tesla 4680. Tie dokonca po uvedení spôsobili pokles akcií najväčších dodávateľov batérií, od ktorých momentálne kupuje články aj Tesla.

CEO spoločnosti Elon Musk je však známy tým, že často všetky informácie neodhalí na jednej udalosti, no pravidelne ich komunikuje napríklad prostredníctvom Twitteru.

Práve tam nedávno odpovedal na otázku ohľadom stratégie spoločnosti pri výrobe katód pre články 4680, keď sa ho jeden z fanúšikov spýtal, či bude spoločnosť vyrábať články s rôznymi druhmi katód od rôznych dodávateľov. Musk pritom okrem odpovede poznamenal, že nové batérie poháňajú niektoré z elektromobilov Tesly už pár mesiacov.

Nie je jasné, o aké vozidlá spoločnosti presne ide, no počas udalosti Battery Day sme sa dozvedeli, že vysokoenergetické niklové katódy bude automobilka používať v článkoch pre nákladiak Semi a Cybertruck.

Automobilka celkovo očakáva, že nové 4680 články budú 6-krát výkonnejšie než ich predchodca, pričom disponujú päťnásobkom jeho energetickej kapacity, vďaka čomu dokážu zvýšiť dojazd elektromobilov až o 16 %. Zníženenie priemernej ceny za kWh článku by malo byť v dôsledku týchto zmien na úrovni 14 %.

„Tesla zatiaľ vyrába iba vysokoenergetické niklové katódy. Možno to však z prezentácie nebolo jasné, no v skutočnosti máme naše batériové články v elektromobiloch už niekoľko mesiacov. Prototypy sú triviálne, ťažká je masová výroba,“ uviedol Musk. 

Pripomeňme si, že Tesla plánuje na katódy postaviť úplne novú továreň a začať aj s ťažbou lítia. Musk však nepotvrdil, či majú revolučné články práve prototypy Cybertrucku a Semi, ktoré už brázdia cesty nejaký ten piatok, no ide o najpravdepodobnejšiu možnosť. Prototypy nových článkov sa podľa dostupných informácií vyrábajú v zariadení Kato Road vedľa továrne v americkom Fremonte, píše The Driven.

Ako prvý ich dostane Model S

Prvým vozidlo, ktoré pravdepodobne príde na trh s novými článkami 4680 od Tesly, bude však aktualizovaná verzia Model S Plaid. S výkonom neuveriteľných 1100 konských síl disponuje zrýchlením z 0 na 100 km/h pod 2,1 sekundy, pričom maximálna rýchlosť dosahuje podľa oficiálnych údajov 320 km/h.

Na jedno nabitie mu batéria umožní prejsť úctyhodných 840 km, čím tento elektromobil prekonáva aj mnohé vozidlá so spaľovacím agregátom. Novej verzii Model S Plaid sme sa viac venovali v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom