Tesla poprvýkrát odhalila viac informácií o projekte Roadrunner a o možnej produkcii batérií v jej továrni vo Freemonte v Kalifornii. Doteraz tajný projekt Roadrunner môže viesť k výrobe batériových článkov len za 100 dolárov za kWh, čo by spôsobilo výrazné zlacnenie elektromobilov. Tesla sa aktuálne snaží získať povolenie na výstavbu druhého poschodia v jej zariadení Kato Road vo Fremonte, píše portál Electrek.

Práve Electrek vo februári priniesol článok o tajnom projekte Roadrunner, ktorý sa doteraz vždy spomínal len v teoretickej rovine. Cieľom projektu bolo vytvoriť kvalitnejšie, lepšie a lacnejšie batérie – s cenou 100 dolárov za kWh by sa totiž elektromobily od Tesly mohli stať vážnou konkurenciou pre autá so spaľovacím motorom.

Elektromobily od Muskovej spoločnosti by boli so spaľovákmi na rovnakej cenovej úrovni a dokonca by na to nepotrebovali ani dotácie od vlády. No ani to, že Tesla si chce sama vyrábať ešte aj batériové články, tiež nebolo jasné. Vo februári Electrek informoval, že Tesla vo Fremonte buduje pilotnú výrobnú linku na výrobu vlastných batérií.

Tesla

Podľa dokumentu, ktorý bol doručený úradom, Tesla zrekonštruuje a rozšíri zariadenie Kato Road vo Fremonte, v ktorom sa nachádza projekt Roadrunner. Spoločnosť takto vytvorí priestor na umiestnenie výrobných zariadení na batériové články, informuje portál Tesmanian. Zaujímavé je, že objekt by sa mal rozširovať nie do šírky, ale do výšky.

„Na umiestnenie nového zariadenia na výrobu batérií a priestoru výskumu a vývoja (známeho ako Roadrunner) navrhujeme postaviť ďalšiu plochu s rozmermi 2000 metrov štvorcových na druhom poschodí,“ píše sa v dokumente.

Roadshow/YouTube

Zároveň je takto poprvýkrát oficiálne potvrdené, že projekt Roadrunner existuje a Tesla naozaj vyvíja a vyrába vlastné batérie. „Tieto vylepšenia zvýšia celkovú plochu existujúcej budovy o viac než 2700 metrov štvorcových, no vôbec nezmenia pôdorys.“ 

Pozoruhodné je, že Tesla v dokumente nehovorí nič o plánovanom počte vyrobených batérií. Výrobná linka totiž pôjde 24 hodín denne a sedem dní v týždni s počtom 400 zamestnancov rozdelených na štyri 12-hodinové zmeny. „Štyristo zamestnancov bude pracovať na zmeny, takže vo výrobných a výskumných prevádzkach bude neustále pracovať 100 zamestnancov. Budú sa striedať o 6:00 a 18:00 denne.“

Sean Mitchell/YouTube

Agentúra Reuters píše, že ak mestská rada tento návrh schváli už v nasledujúcich niekoľkých týždňoch, prestavba môže dokončená už na Deň batérií, o ktorom sme viac písali v tomto článku. Na tento dátum netrpezlivo čaká množstvo fanúšikov, keďže podľa očakávaní Tesla predstaví viaceré prelomové novinky. Pôvodne sa mal konať 15. apríla, ale z dôvodu pandémie koronavírusu bol predbežne posunutý o päť mesiacov na 15. septembra.

Projekt Roadrunner je výnimočný práve tým, že predstavuje novú éru vývoja elektromobilov. Tesla doteraz využívala batérie od iných výrobcov, dodnes spolupracuje napríklad s firmou Panasonic. Na trhu sú však aj iné značky, ktoré sa venujú výrobe batérií. Okrem malých startupov ako je rakúsky Kreisel Electric alebo český HE3DA, sú známe aj spomínaný Panasonic, LG Chem či kórejský Samsung. Automobilka Nissan si napríklad batérie do svojho modelu Leaf vyrába sama.

Život s elektromobilom môže byť lepší v porovnaní s bežnými autami, no potrebná je aj zmena myslenia, Printscreen/Nissan

Ceny batérií za posledné roky rapídne klesli a tento trend bude s veľkou pravdepodobnosťou pokračovať aj naďalej. V súčasnosti sa ich cena v závislosti od druhu a kapacity pohybuje priemerne okolo 3500 €, o čom sme písali sme o tom v tomto podrobnom článku

Pri niektorých modeloch sa však s cenou dokážeme dostať na pomerne vyššie čiastky. 4000 eur dáš napríklad za batériu pre spomínaný Nissan Leaf. Batériu pre elektromobil Chevrolet Bolt EV zoženieš za viac ako 14 000 eur a batéria do Audi e-tron bude stáť až 38 000 €. Pre Tesla Model S sa batéria predáva v rozmedzí 27 000 až 30 000 € (záleží od kapacity).

Tesla/Screenshot

Za 1 kWh pri batériách do elektromobilov zaplatíš v súčasnosti priemerne okolo 176 dolárov (157 €). Za posledných 10 rokov však ceny klesli takmer desaťnásobne, v roku 2010 totiž 1 kWh stála až 1160 dolárov (1034 €), o čom sme písali tu. Ceny budú teda aj naďalej klesať, napríklad do roku 2024 by cena za 1 kWh mohla klesnúť na 94 dolárov (84 €) a do roku 2030 na 62 dolárov (55 €).

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP