Tesla včera odhalila najnovšiu verziu svojho luxusného elektrického sedanu, ktorý dosal poriadne športové úpravy a vyšší výkon, s akým sa môže rovnať aj najlepším superšportom. Nový Model S Plaid poskytuje skutočne úctyhodné špecifikácie a tromfne aj nového konkurenta z dielne bývalých zamestnancov spoločnosti. O téme informoval portál Teslarati.

Spoločnosť prvýkrát ukázala novú verziu Plaid ešte počas testovania na Laguna Seca v minulom roku, no k jej oficiálnemu odhaleniu došlo až včera počas udalosti známej ako Battery Day. Počas tohto eventu informovala Tesla o viacerých novinkách a medzi nimi bol práve aj Model S Plaid, ktorý prešiel zásadnou premenou.

Tesla Model S vo svojej najlepšej kondícii prekonáva aj Lucid Air

Hoci vizuálna stránka stále odkazuje na originálnu a elegantnú verziu Modelu S, edícia Plaid dostala športový nádych s prvkami, ktoré vídame najmä u pretekárskych vozidiel. Niet sa však čomu diviť, výkonom prekonáva aj mnohé športové ikony s burácajúcou V8-čkou. Navyše, pri takýchto špecifikáciách a vlastnostiach nestojí závratne veľa. V skutočnosti je ešte lacnejšia ako jej úhlavný konkurent Lucid Air v edícii Dream.

Tesla zvýšila výkon Modelu S vo verzii Plaid na neuveriteľných 1100 konských síl, ktoré sa postarajú o zrýchlenie z 0 na 100 km/h už pod 2,1 sekundy a 1/4 míle (400 m) zvládne už za 9 sekúnd.

Maximálna rýchlosť dosahuje podľa oficiálnych údajov 320 km/h. Na jedno nabitie umožnia batérie prejsť úctyhodných 840 km, čím tento elektromobil prekonáva aj mnohé vozidlá so spaľovacím agregátom. Za takéto elektrické „monštrum“ si Tesla vypýta 139 990 €.

Zobraziť celú galériu (1)
Screenshot/Tesla.de

Pre porovnanie je nedávno predstavený Lucid Air v najlepšej forme vybavený 1080-koňovým pohonom, ktorý je na 100 km/h schopný akcelerovať z 0 km/h za 2,5 sekundy a maximálnu rýchlosť má obmedzenú na 270 km/h. Jeho cena predstavuje takmer 144 000 €, čo je približne o 4000 € viac ako pri Modeli S Plaid. Detailné informácie o tomto elektromobile sme zhrnuli v samostatnom článku.

Aktuálne si už môžu nedočkaví zákazníci túto novinku predobjednať, no Tesla avizovala, že na trh príde až neskôr v budúcom roku. Plány sa teda opäť mierne posunuli. Musk však tejto novinke verí natoľko, že po rekordnom čase na Lagucna Seca ohlásil aj očakávaný rekord na Nürburgringu. Podľa jeho tvrdení bude mať Model S Plaid na tomto okruhu najlepší čas spomedzi všetkých produkčných vozidiel na svete, informuje InsideEVs.

Svojimi vlastnosťami a špecifikáciami tak nová Tesla Model S Plaid neuteká ďaleko ani od očakávaného elektrického superšportu automobilky, ktorého výroba sa akosi nie a nie spustiť. Tesla tak vytvorila konkurenta pre vlastný Roadster 2. generácie, ktorý poskytne len „o chlp“ lepšie vlastnosti, avšak za omnoho vyššiu cenu.

Výrobca si v rezervácii za obyčajný Roadster pýta vyše 170 000 € a verzia Founder Edition vyjde zákazníka na takmer 213 000 €. Spustenie výroby však stále nepozná presný dátum, hoci podľa prvotných informácií malo vozidlo prísť na trh už tento rok.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP