Aj v novom mesiaci sa fanúšikovia filmov a seriálov môžu tešiť na poriadnu nádielku. Premiéru si odkrúti hneď niekoľko sľubných seriálov, medzi ktorými nechýba ani pokračovanie jedného z najväčších hitov posledných rokov, seriálu Mandalorian.

Zároveň pokračuje viacero noviniek, ktoré si na tuzemských streamovacích službách oficiálnou cestou zatiaľ nepozrieš. Nechýba medzi nimi pokračovanie brutálnej britskej novinky Gangs of London (AMC+), tretia séria vydareného sci-fi Star Trek: Discovery (CS) či mrazivej hororovej série Monsterland (Hulu).

The Good Lord Bird

Platforma: Showtime/HBO Go

Dátum premiéry: 4. október

Historická miniséria od Showtime nás zavedie do Spojených štátov do obdobia pred Občianskou vojnou. Hlavnou postavou novinky je John Brown (Ethan Hawke), člen politického hnutia abolicionistov, snažiacich sa o zrušenie otroctva. Brown bol skutočnou historickou postavou a patril k radikalistom, ktorí pri sledovaní svojich cieľov neváhali používať násilie i vraždiť. Zároveň Brown viedol neslávne známy útok na zbrojnicu Harpers Ferry vo Virgínii.

Práve táto udalosť podľa historikov výrazne prispela k začatiu Občianskej vojny v Amerike. Hlavnú úlohu v novinke stvárni Ethan Hawke, ktorý sa na minisérii podieľal aj ako producent. Na seriáli sa zároveň podieľajú tvorcovia filmových hitov ako Get out či BlacKkKlansman.

The Haunting of Bly Manor

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 9. október

V roku 2018 sa na Netflixe objavil sľubný hororový seriál The Haunting of Hill House a vykľul sa z neho obrovský hit. Tvorca seriálu Mike Flanagan (Doctor Sleep) preto okamžite dostal zelenú na nakrúcanie pokračovania, hororový guru však druhú sériu poňal antologicky, čo znamená, že novinka s názvom The Haunting of Bly Manor rozpovie nový príbeh s vlastnými postavami a nebude priamym pokračovaním.

Príbeh novej série je inšpirovaný desivou novelou The Turn of the Screw spisovateľa Henryho Jamesa z roku 1898 a predstaví opatrovateľku Dani, ktorá je poverená starostlivosťou o dvojicu osirelých detí na v opustenom dome na anglickom vidieku. O mrazivú atmosféru by podľa traileru opäť nemala byť núdza, tvorca Mike Flanagan sa nechal počuť, že pokračovanie bude citeľne strašidelnejšie ako prvá séria.

The Trial of the Chicago 7

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 16. október

O dramatickej novinke The Trail of the Chicago 7 sa hovorí ako o prvom tohtoročnom filme z dielne Netflixu s oscarovými ambíciami. Nezodpovedá tomu len silná téma inšpirovaná skutočnými udalosťami spojená s masovými nepokojmi v Spojených štátoch na konci 70-tych rokov, ale tiež herecké osadenstvo, ktorému kraľuje predovšetkým Sacha Baron Cohen (Borat), Joseph Gordon-Levitt (Project Power) a Michael Keaton (Spider-Man: Homecoming).

Ústredným motívom dramatickej snímky je protest americkej Demokratickej strany, ktorú v roku 1968 narušila skupina aktivistov, čím vyvolala masové násilné nepokoje. Sedem protestujúcich bolo následne obvinených zo závažných trestných činov, veľká časť filmu sa preto odohráva aj v súdnej sieni a sleduje proces s obžalovanými. Zaujímavosťou je, že udalosti chcel ešte v roku 2007 sfilmovať slávny režisér Steven Spielberg, nakoniec však kvôli nízkemu rozpočtu od projektu upustil.

The Queen’s Gambit

Platforma: Netflix

Dátum premiéry: 23. október

Mimoriadne sľubne v októbrovej ponuke pôsobí aj 6-dielna miniséria The Queen’s Gambit, ktorá je založená na románe zosnulého spisovateľa Waltera Tevisa. Pripravovaný seriál nás zavedie do čias Studenej vojny a zobrazí sirotu Beth Harmonm ktorá vyrastá v detskom domove, no objaví v sebe mimoriadne nadanie pre šachy. Beth sa v športe ovládanom mužmi šplhá čoraz vyššie, zároveň však bojuje aj so závislosťou od sedatív.

Novinka divákov prevedie životom hlavnej hrdinky od malého dievčatka až po dosiahnutie dospelosti, jej cestu za slávou i boj s vnútornými démonmi. Nadanú šachovú veľmajsterku stvárni talentovaná americká herečka Anya Taylor-Joy (Peaky Blinders), je to však predovšetkým účasť režiséra a dvojnásobného nominanta na Oscara, Scotta Franka (Logan, Zakázané ovocie), ktorá The Queen’s Gambit pridáva na atraktivite a sľubuje originálny divácky zážitok.

On The Rocks

Platforma: AppleTV+

Dátum premiéry: 23. október

Oscarová režisérka Sofia Coppola (Lost in translation) si zopakuje spoluprácu s hollywoodskym veteránom Billom Murrayom (Zombieland 2) v komédii On the Rocks. Tá nám predstaví vzťah otca Felixa (Bill Murray) a jeho dcéry Laury (Rashida Jones), ktorá začne mať podozrenie, že ju podvádza jej manžel. Dvojica sa rozhodne odhaliť pravdu a začne večne zaneprázdneného partnera prenasledovať.

Komediálna snímka si premiéru odkrútila v rámci minulomesačného filmového festivalu v New Yorku. Kritici sú z filmu nadšení a vyzdvihujú predovšetkým výkon Billa Murraya aj nevšedný námet, v centre ktorého stojí komplikovaný vzťah otca a dcéry. Zaujať by mohol aj ľahký, nenásilný humor, sklamaním je podľa mnohých finále, ktoré je nepresvedčivé a chýba mu typická iskra oscarovej režisérky.

The Undoing

Platforma: HBO Go

Dátum premiéry: 26. október

Kriminálna novinka z dielne HBO neláka len na hviezdne herecké osadenstvo v podobe Nicole Kidman a Hugha Granta, ale tiež dramatickú zápletku inšpirovanú knižným bestsellerom You Should Have Known od spisovateľky Jean Hanff Korelitz z roku 2014. Miniséria nám predstaví príbeh manželov Fraserových, ktorí žijú svoj vysnívaný život, až kým ním neotrasie násilná smrť.

Tá spustí sled dramatických udalostí a nečakaných odhalení o svojich blízkych. O réžiu novej minisérie sa postará oscarová Susanne Bier (In a Better World), ktorá sa môže pochváliť vynikajúcim Bird Box so Sandrou Bullock či úspešným seriálom The Night Manager. Scenár šesťdielnej minisérie pre zmenu napísal David E. Kelley, známy napríklad vďaka vydarenému seriálu Big Little Lies, novinka od HBO má teda slušný potenciál.

The Mandalorian

Platforma: Disney+

Dátum premiéry: 30. október

Na fenomenálny úspech nového seriálu zasadeného do univerza Star Wars sa zástupcovia Disney rozhodli odpovedať hneď dvoma novými sériami, na ktorých sa v súčasnosti usilovne pracuje. Baby Yoda, ktorý vo svete vyvolal menšiu hystériu, sa samozrejme vracia, s ním aj slávny Mandalorian a jeho herecký predstaviteľ Pedro Pascal.

Okrem dvoch ústredných protagonistov sa môžeš tešiť aj na návrat Greef Karga (Carl Weathers), Caru Dune (Gina Carano) a záporáka Moff Gideona (Giancarlo Esposito), o ktorého úlohe v príbehu sme si už písali. Showrunner seriálu, Jon Favreau, už dávnejšie potvrdil, že príbehy starých aj novo predstavených postáv budú podstatne prepojenejšie a zároveň avizoval veľkolepejšiu výpravu.

BONUS: The Walking Dead: World Beyond

Platforma: AMC

Dátum premiéry: 4. október

Zombie apokalypsa je stále v móde, čo nakoniec dokazuje aj zoznam najpirátenejších seriálov minulého roka, v ktorom The Walking Dead patrila 6. priečka. Tvorcovia z AMC sú si vedomí, že populárny seriál má (aj napriek diskutabilnej kvalite posledných sérií) stále masívnu divácku základňu, čo sa rozhodli využiť a predstavujú nový, v poradí už druhý spin-off The Walking Dead s názvom World Beyond.

Jeho dej sa bude odohrávať v Nebraske desať rokov po prepuknutí apokalypsy. V centre diania sa ocitne dvojica mladých dospievajúcich žien, 10-dielna novinka však predstaví aj kopec vedľajších postáv. Pozorní diváci si medzi  nimi budú môcť všimnúť aj zopár jednotlivcov, ktorí sa objavili v pôvodnom seriáli The Walking Dead.

 

 

 

 

 

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom