Si fanúšikom špionážneho žánru, obľubuješ tajné sledovačky, odpočúvania, šifrované správy, údernú akciu či automobilové naháňačky? Si na správnom mieste. Prinášame ti výber najlepších špionážnych seriálov, ktoré sa za posledné roky dostali na malé obrazovky.

Tom Clancy’s Jack Ryan

Rok: 2018 – 2020

Počet sérií: 2 (potvrdená 3. séria)

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 81 % / 8,1

Tom Clancy je v knižnom špionážnom žánri legendou a mnohé z jeho diel sa dočkali nielen filmovej, ale tiež hernej či seriálovej podoby. Najnovšie do televíznej knižnice pribudol príbeh známeho vyšetrovateľa CIA, Jacka Ryana. Od novinky od Amazonu sme príliš veľa nečakali, nakoniec ale milo prekvapila a Jack Ryan si pozornosť milovníkov žánru určite zaslúži.

Príbehové zápletky oboch sérií vzbudzujú zvedavosť, hlavný protagonista v podaní čoraz známejšieho Johna Krasinskeho (Tiché miesto) je sympaťák, akcia je navyše úderná a hanbiť by sa za ňu nemuseli ani veľkorozpočtové blockbustery. Ak v niečom seriál trocha stráca, je to občasný sled až príliš šťastných udalostí, ktoré vedú k rozuzleniu deja. Odhliadnuc od nich je ale Jack Ryan sviežim počinom, ktorý má sľubný potenciál zaplniť prázdne miesto po (čoskoro) skončenom Homelande.

Berlin Station

Rok: 2016-2019

Počet sérií: 3

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 73% / 7,6

Americko-nemecká séria Berlin Station v rebríčku patrí k menej známy, kvalitou i komplexnou zápletkou však dokáže zaujať. Seriál sa podľa názvu odohráva v Berlíne, do ktorého prichádza agent CIA Daniel Miller (Richard Armitage).  Úlohou nováčika v nemeckej metropole je odhaliť únik informácií z miestnej pobočky CIA. Čoskoro po príchode však Miller zisťuje, že nepôjde o jednoduchú úlohu a zamotáva sa do zložitej hry špionážnych agentúr.

Určite nezmeškaj
8 titulov na Netflixe a HBO GO, ktoré musí vidieť každý nadšenec technológií

Aj keď Berlin Station určite patrí k lepšej polovici špionážnych seriálov, miestami dopláca na prílišnú prekombinovanosť deja i skutočnosť, že divák sa môže v spleti postáv a udalostí zo začiatku strácať. Pri sledovaní teda treba dávať pozor na každú maličkosť, odmenou je uspokojivé finále, ktorému nechýbajú grády. To isté platí aj o vydarenej akcii, aj keď tej by v seriáli určite mohlo byť viac.

Spy

Rok: 2019

Počet sérií: 1 (miniséria)

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 84% / 7,9

6-dielna miniséria od Netflixu v rámci špionážneho žánru patrí medzi to najlepšie, čo sa ku nám v poslednom čase dostalo. The Spy rozpovedá skutočný príbeh jedného z najznámejších špiónov 20. storočia, Eliho Cohena, ktorý sa nielen úspešne infiltroval do sýrskeho Damašku, ale postupne si získal dôveru najvyšších štátnych zástupcov a hral mimoriadne dôležitú úlohu v politickom napredovaní Izraela.

Hlavného hrdinu stvárnil kontroverzný Sacha Baron Cohen, ktorého väčšina divákov pozná z provokatívnych filmov ako Borat, Bruno či Diktátor, v seriáli však americký umelec podáva seriózny a nanajvýš uveriteľný výkon. Veľkú akciu od Špióna nečakaj, režisér Gideon Raff v tomto prípade stavil na pomalšie tempo, rozpoltenosť hlavného hrdinu i vierohodné zobrazenie dobovej atmosféry.

Strike Back

Rok:  2010-2020

Počet sérií: 8

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 79% / 8,2

Za pozornosť v rámci špionážneho žánru určite stojí aj britsko-americká séria Strike Back. Tá predstavuje činnosť oddelenia Sekcie 20, ktoré spadá pod britskú tajnú službu. Cieľom špeciálneho tímu je identifikovať a eliminovať globálne teroristické hrozby. V čele príbehu stojí skrachovaný veterán z Iraku John Porter (Richard Armitage) a elitný britský agent Damian Scott (Sullivan Stapleton).

Strike Back sa dočkal celkovo až ôsmych sérií, posledná sa na televíznych obrazovkách objavila iba pred pár dňami. Okrem dynamického tempa, neustálej akcie i občasnej nahoty seriál vyniká aj dvojicou ústredných postáv, ktoré sú sympatické a dobre sa na ne pozerá. Slabšou stránkou sa po čase naopak stáva pomerne predvídateľný dej či nesmrteľnosť hlavných hrdinov, ktorí sa dokážu na poslednú chvíľu dostať azda z každej šlamastiky.

The Americans

Rok: 2013-2018

Počet sérií: 6

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 80% / 8,4

Seriálová dráma z obdobia Studenej vojny prináša príbeh naoko obyčajnej americkej rodiny Jenningsových, ktorí sú v skutočnosti ruskí špióni pôsobiaci v Spojených štátoch. Manželská dvojica tajných agentov KGB za veľkou mlákou ale nebojuje iba proti systému a čoraz podozrievavejšiemu okoliu, ale tiež s vlastnou minulosťou, rodinou a rozdielnymi názormi na vykonávanie špinavej práce.

The Americans si držia vysokú kvalitu počas celých šiestich sérií, scenáristi sa počas nich neboja šokovať a zobraziť ústrednú dvojicu v situáciách, v ktorých citlivejší divák neraz musí privrieť oči. Vynikajúcej atmosfére seriálu pridáva aj dejová nepredvídateľnosť či likvidácia dôležitých postáv, v rusko-americkom konflikte o nadvládu nad informáciami jednoducho neplatia žiadne pravidlá.

Homeland

Rok: 2011- 2020

Počet sérií: 8

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 87% / 8,3

Jeden z najlepších seriálov súčasnosti sa už čoskoro dočká svojho veľkého finále. Počas ôsmych sérií sa divákovi dostalo azda všetkého, čo si od špionážneho kúsku možno želať. Teroristické útoky, odhalené konšpirácie, likvidácia politických cieľov, prekazené atentáty i práca CIA za hranicami zákona. To všetko a ešte oveľa viac Homeland doposiaľ ponúkol a právom sa zaradil medzi seriálovú elitu.

Prečítaj si aj
TOP 15 nových seriálov, ktoré v tomto roku nemôžeš zmeškať

Americký seriál pritom neukazuje prstom len na druhých, ale necháva divákovi nahliadnuť aj do vlastných skazených štruktúr a CIA, v ktorej neraz dominujú individuálne politické záujmy. Homeland zároveň vierohodne zobrazuje, že v boji proti terorizmu a neustálym hrozbám veľakrát neexistujú správne rozhodnutia a cena za demokraciu a bezstarostný život je extrémne vysoká.

The Night Manager

Rok: 2016

Počet sérií: 1 (miniséria)

Hodnotenie ČSFD / IMDB: 81% / 8,1

Vynikajúca miniséria Nočný recepčný v našich končinách príliš známa nie je, o to väčšiu pozornosť v našom zozname si ale zaslúži. Dvojnásobné ocenenie Emmy, zisk troch cien Bafta či prestížnych Zlatých glóbusov o kvalite britského seriálu čo-to napovedajú. V hlavných úlohách sa navyše predstaví britská filmová smotánka v podobe Toma Hiddlestona (Avengers: Endgame), Hugha Laurieho (Dr. House) či oscarovej Olivie Colman (The Favourite).

The Night Manager predstavuje príbeh bývalého vojaka a hotelového recepčného Jonathana Pinea (Hiddleston), ktorý sa dostane do hľadáčika britskej tajnej služby. Pine sa následne musí infiltrovať do blízkeho kruhu nemilosrdného obchodníka so zbraňami Richarda Onslowa Ropera (Laurie) a zistiť, čo majú britská a americká služba s nebezpečným mužom spoločné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú