Degradácia batérie elektromobilov je dôležitou témou a asi najviac rozdeľuje fanúšikov aj odporcov elektromobility. Na svete už je mnoho štúdií aj skúseností používateľov elektrických áut, pričom väčšina z nich odpovedá na otázku degradácie kladne, a teda, že batéria „prežije“ samotné vozidlo. Téme sa v uplynulých dňoch venovala aj spoločnosť Silver Power Systems (SPS), na čo upozornil portál Autocar.

Firma SPS vyvíja nástroj na monitorovanie zdravia batérie elektromobilov a podľa posledných zistení zaznamenali obrovské rozdiely v degradácii medzi vozidlami, a to dokonca aj v rámci jednej flotily. V praxi to znamená, že zatiaľ čo jedna Tesla Model 3 s nájazdom 200 000 km môže mať zdravie na úrovni 95 %, iná Tesla s rovnakým nájazdom a vekom môže mať zdravie batérie iba 85 %.

Záleží na spôsobe používania

Pete Bishop, zakladateľ a hlavný technologický riaditeľ SPS, uviedol, že rozdiely medzi jednotlivými vozidlami môžu byť až 10 %. Za koniec životnosti batérie sa považuje to, keď klesne jej kapacita pod 80 %. Mnoho ľudí ale stále dokáže plnohodnotne využívať elektromobil aj po tom, čo klesne kapacita batérie pod 80 %, nakoľko ďalší pokles by už mal byť podstatne pomalší.

Jaguar/FonTech

Po dosiahnutí zdravia batérie na úrovni 70 % sa ale degradácia znova zrýchľuje, takže pre mnohých bude zrejme až táto hranica považovaná za koniec životného cyklu elektromobilu. Rýchlosť degradácie pritom priamo ovplyvňuje počet nabíjacích cyklov ktorý je priamo úmerný počtu najazdených kilometrov a tiež spôsob nabíjania.

Mieru degradácie sleduje aj spoločnosť Geotab, ktorá má k dispozícii online nástroj na sledovanie tejto premennej pri elektromobiloch. Geaotab pritom počíta s časovým horizontom 6,5 roka a miera degradácie niektorých modelov naozaj prekvapila.

Priemer vôbec nie je zlý

Miera degradácie za 6,5 roka pri všetkých sledovaných elektromobiloch je iba 13,5 %. Spoločnosť pritom zozbierala dáta z viac ako 6 000 vozidiel a 24 modelov.

Geotab

Sivou čiarou je na grafe zobrazená priemerná degradácia, a tak môžeme veľmi jednoducho porovnať, či vybraný model degradoval rýchlejšie, alebo pomalšie. Medzi populárne jazdenky patrí napríklad VW e-Golf. Všetky sledované modelové roky degradovali pomalšie než je priemer.

TOP 5 jazdených elektromobilov pod 20 000 €

Ďalším populárnym modelom na Slovensku je BMW i3. Modelový ročník 2017 ale preukázal veľmi zlé výsledky. Za takmer tri roky batéria tohto modelu stratila viac ako 15 % kapacity. Ostatné ročníky sú na tom podobne ako priemerná degradácia.

Geotab

Pri Tesle Model 3 boli sledované len ročníky 2018 a 2019. Oba vykazujú nižšiu mieru degradácie než je priemer. Pri tomto porovnaní sa ale neuvádza počet najazdených kilometrov, a teda nevieme, koľko nabíjacích cyklov mali za sebou sledované vozidlá.

Miera degradácie sa líši od auta k autu

Oveľa lepší pohľad na mieru degradácie rôznych elektromobilov poskytujú testy nórskeho Youtubera Bjørna Nylanda, ktorý v jednom zo svojich videí ukázal, o koľko degradovala batéria pri rôznych testovaných modeloch.

Bjørn Nyland/YouTube

Degradácia pri osem ročnej Tesle Model S s nájazdom cez 250 000 km je napríklad nižšia ako degradácia 5,5-ročnej Kia Soul, ktorá najazdila iba 73 000 km a má za sebou dokonca aj menej nabíjacích cyklov.

10-ročné Tesly a Nissany s pôvodnou batériou

Dôkazov, že akumulátor skutočne dokáže v niektorých prípadoch prežiť aj samotné vozidlo, je niekoľko. Na cestách aj dnes jazdia prvé Tesly s pôvodnou batériou. Automobilka Nissan dokonca nedávno zverejnila informáciu, že do dnešných dní spoločnosť zozbierala len malé množstvo batérií z elektromobilov Leaf. Väčšina týchto áut teda stále jazdí a hlavné je to, že jazdí s pôvodným akumulátorom.

Vysokonapäťové akumulátory v prvých Nissanoch Leaf majú aj 12 rokov a ešte stále nie sú úplne na odpis, hoci prvé Nissany Leaf nemali optimálne vyriešené chladenie batérie a degradácia tak bola výrazne vyššia, ako je štandardom dnes.

Aj po skončení životného cyklu auta, ktorý sa odhaduje na zhruba 15-20 rokov, má byť batéria stále funkčná so 60-70 % pôvodnej kapacity. Akumulátor je následne možné ďalej využiť ako úložisko energie v domácnosti alebo vo veľkých energetických centrách.

Elektromobil dokáže jazdiť rovnako dlho ako spaľovák

Dávnejšie sa FonTech.sk rozprával s elektromobilistom Milanom Bahnom, ktorý vlastní prvú generáciu Nissan Leaf a v ktorom má ešte stále pôvodnú batériu. Na otázku, či dokáže elektromobil jazdiť rovnako dlho ako spaľovák, teda 20-30 rokov, nám odpovedal nasledovne:

Pred pol rokom až rokom by som odpovedal opatrnejšie so slovami: asi áno a “mal by”. Dnes sme o rôzne merania novších modelov múdrejší a ja už skalopevne tvrdím, že áno, elektromobil vydrží jazdiť rovnako dlho, ako spaľováky.

S kolegom elektromobilistom jazdiacim na vynikajúcom aute Kia eNiro zbierame údaje mnohých iných modelov. Tento kamarát dokáže cez OBD konektor získať veľmi presné informácie o degradácii a má regulárny postup na meranie tejto hodnoty.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú