Milan Bahna je skúsený elektromobilista, ktorý jazdí „baterkáčom“ už niekoľko rokov. Od posledného rozhovoru s ním sa toho mnoho zmenilo.

Elektrickým autám sa totiž venuje aj profesionálne, na jeho YouTube kanáli Elektromobil sa dlhodobo venuje detailným testom nových elektromobilov, kde sa zameriava predovšetkým na technickú stránku jednotlivých áut.

Má teda naozaj široký rozhľad a veľmi objektívne vie porovnať výhody a nevýhody rôznych elektromobilov či poukázať na chyby, ktoré pri ich konštruovaní a navrhovaní robia tradičné automobilky.

S Milanom sme sa preto pri dnešnom rozhovore rozprávali aj na hlbšie témy týkajúce sa tepelného manažmentu, batérií a všeobecne toho, ako jednotlivé automobilky pristupujú k elektromobilite.

V rozhovore sa dozvieš:

  • Na čom Milan jazdí a prečo mu jeho elektromobil plne postačuje
  • Ako je to so spoľahlivosťou elektrických áut
  • Prečo podľa neho batéria skutočne prežije karosériu auta
  • Ako vníma nabíjaciu infraštruktúru na Slovensku a kde vidí jej nedostatky
  • Prečo je dobý tepelný manažment jednou z najdôležitejších vlastností elektromobilu
  • Kedy tradičné automobilky dobehnú technologický náskok Tesly
  • V čom bude mať Muskova automobilka pravdepodobne vždy navrch

Pred pol rokom si jazdil na elektromobile Nissan Leaf prvej generácie. Vymenil si ho odvtedy za niečo iné, alebo si s týmto autom spokojný a zatiaľ ho meniť nepotrebuješ?

Výmena? Zatiaľ ani náhodou. Aj keď ma občas chytia myšlienky na leasingovanie niečoho novšieho s dlhším dojazdom, zatiaľ nepotrebujem iné auto. Leaf mi stále slúži k plnej spokojnosti. Spoľahlivejšie auto si neviem predstaviť, dokážem s ním jazdiť úsporne a zmestím do neho celú svoju rodinu a veci, ktoré potrebujem previesť.

Milan Bahna

Pracovné aj súkromné aktivity mám v rámci západného Slovenska, takže ma takmer nijako neobmedzuje, aj keď samozrejme nabíjam denne. Niekedy aj viackrát. Ale aby som povedal celú pravdu, vozím sa často aj na iných elektromobiloch v rámci mojich testov, takže dlhšie trasy s Leafom mám iba výnimočne.

Práve tu vidieť , aké naberá elektromobilita tempo a ako napreduje.  Nie som konzument, ale kým veci fungujú, nekupujem si nové len tak z radosti, pretože elektromobil by mal byť u majiteľov ako jeden z krokov k nejakému spôsobu udržateľnosti. A môj Leaf svoju “eko stopu” už dávno vymazal a v súčasnosti je jednoznačne šetrnejší k životnému prostrediu, ako spaľovacie auto.

Máš dlhoročné skúsenosti s elektromobilmi, ako je to teda v skutočnosti s ich spoľahlivosťou? Navštevuješ servis častejšie ako majitelia spaľovákov, alebo sú elektromobily prakticky bezúdržbové?

Všetko na aute si servisujem sám doma, okrem geometrie, ktorú som dal nastaviť túto jar pri obutí nových letných pneumatík. Naposledy som aj brzdovú kvapalinu menil v mojej domácej dielni. Na aute som pred pár mesiacmi vymenil predné ramená a tam to pri nájazde 115 000 km končí.

Mimochodom cena náhradných dielov bola podobná, ako pri dieloch Škody Fabia.  Tým sa len potvrdzuje, že elektromobil je skutočne veľmi jednoduchý na údržbu, nevyžaduje prakticky žiadne väčšie zásahy. Tu však musím tiež dopovedať celú pravdu.

Milan Bahna

Automobilky sú si toho vedomé a snažia sa tak vymýšľať úkony údržby, ktoré sú diskutabilné. Servisný interval ešte stále mnohé určujú na každých 12 mesiacov/ 15 000 km, čo je z technického hľadiska úplne zbytočné.

Je možné, že aj elektromobily vydržia jazdiť tak dlho ako spaľováky, teda 20-30 rokov alebo ich životný cyklus bude podstatne kratší?

Tento článok je dostupný členom Fontech PREMIUM

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú