Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Automobily s alternatívnym pohonom sa stávajú čoraz obľúbenejšími nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Môže za to predovšetkým stále lepšia cenová dostupnosť, či ekologický charakter týchto vozidiel. Majitelia sa okrem mnohých výhod môžu tešiť aj na ušetrené peniaze za pohonné hmoty či poistenia, ktoré často vedia spraviť v peňaženke poriadny vietor. Koľko stojí poistenie pre elektromobily, plug-in hybridy a hybridy?

S kúpou akéhokoľvek automobilu sú spojené aj rôzne administratívne úkony, ktorým sa jednoducho nevyhneš. Jedným z prvých je aj registrácia vozidla do evidencie. Náklady spojené s prvým prihlásením sú oproti bežným autám nižšie, no platí to len pre elektromobily. Tu platí rovnaká sadzba pre všetky vozidlá, ktorých jediným zdrojom energie je elektrina. V prípade hybridov a plug-in hybridov platí, že poplatok sa vypočíta na základe výkonu motora.

Vlastníš elektromobil? Ušetríš na PZP

Ak si majiteľom elektromobilu, tak ušetriť dokážeš aj na povinnom zmluvnom poistení (PZP). Pri výpočte ceny sa totiž okrem iného berie do úvahy aj zdvihový objem valcov, čo pri elektromobiloch predstavuje nulovú hodnotu, nakoľko nedisponujú spaľovacím motorom. Výška poistného sa samozrejme líši od druhu poisťovne a poistného balíka.

Pre zistenie orientačných cien PZP som zvolil jeden z najobľúbenejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. V závislosti od druhu poisťovne zaplatíš za poistenie od približne 89 € do 196 €. Na zistenie cien pre hybridy som zvolil automobil Hyundai Ioniq Hybrid s benzínovým motorom 1.6 s výkonom 77 kW. Cena poistenia sa pohybuje v závislosti od druhu poisťovne na úrovni od 115 € do 146 €.

Zobraziť celú galériu (4)
Hybridné automobily sú z hľadiska cien PZP, či havarijného poistenia dosť podobné s plug-in hybridmi, SITA

Ak sa pozrieme na plug-in hybrid Toyota Prius s benzínovým motorom 1.8 a výkonom 72 kW, tak poistenie vieš získať už od 92 €. Najvyššia cena sa pohybovala na úrovni 183 €.

Havarijné poistenie ovplyvňuje viacero faktorov

Výška havarijného poistenia je okrem druhu poisťovne a zvoleného balíka závislá aj na výbave a ceny daného vozidla. Do porovnania som preto opäť použil už vyššie spomenuté vozidlá v strednej výbave. Havarijné poistenie na Nissan Leaf 110 kW s cenou 37 930 € vychádza na 600 € až 894 € za rok.

Poistenie na Hyundai Ioniq Hybrid 1.6 77 kW s cenou 27 690 € stojí od 418 € do 740 €. Ak si kúpiš plug-in hybrid Toyotu Prius 1.8 72 kW v hodnote 33 890 €, cena poistného je od 570 € do 805 € za rok.

Zobraziť celú galériu (4)
Cena havarijného poistenia je závislá od viacerých faktorov, ako je druh poisťovne, balíka, cena vozidla, či druh výbavy, SITA

Ako som už vyššie spomínal, tak presná výška poistenia sa určiť nedá, nakoľko je závislá od mnohých faktorov, ktoré sú častokrát individuálne od druhu vozidla a vybranej poisťovne. Väčšina poisťovní však poskytuje aj balíčky, ktoré obsahujú ako povinné, tak aj zákonné poistenie.

Tieto balíčky sú spravidla o niečo lacnejšie. Orientačné ceny poistenia boli vyhľadávané cez bežne dostupné  online porovnávače poistení.

Vozidlá s alternatívnym pohonom budú na cestách pribúdať

O rôznych ďalších výhodách a úsporách sme ťa informovali aj v samostatnom článku. Z predchádzajúcich informácií je však jasné, že najviac ušetríš pri kúpe elektromobilov, ktorým nahráva fakt, že nedisponujú spaľovacím motorom, a preto platíš len 33 € za prihlásenie, pričom lacnejšie ťa vyjde aj PZP.

Zobraziť celú galériu (4)
Pri elektromobile ušetríš na PZP, ale aj na registračnom poplatku, ktorý je pre všetky elektromobily jednotný, SITA

V prípade havarijného poistenia nie je možné určiť najvýhodnejší variant. Z porovnania však vyplýva, že najvýhodnejšie poistenie vieš získať pri kúpe automobilu Hyundai Ioniq Hybrid. Tu však svoju úlohu zohrala hlavne jeho nižšia cena v porovnaní s Nissanom Leaf, či Toyoty Prius.

Trendom posledných rokov je výmena spaľovacích vozidiel za tie s alternatívnym pohonom, pričom vďaka rôznym výhodám a úľavám je predpoklad, že na našich cestách budeme vídať čoraz viac týchto vozidiel. Naopak, starých vozidiel so spaľovacím motorom bude ubúdať, čím sa opäť o kúsok posunieme k ekologickejšej doprave.

[supsystic-tables id=83]

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú