Hoaxy a konšpirácie spojené s údajným čipovaním obyvateľstva v súvislosti s prebiehajúcou pandémiou koronavírusu nie sú ničím novým na Slovensku ani vo svete, no ich šírenie zašlo v tomto prípade v Bielorusku až príliš ďaleko. Strach z čipovania tam totiž prinútil štvorčlennú rodinu odísť do bažinatého pralesa, kde sa skrývala až 2 mesiace dokým ju nenašli policajti. Na tému upozornil portál iDnes.cz a informovali o ňom bieloruské noviny NashaNiva.

Uverili hoaxom a dva mesiace žili v pralese

Štvorčenná rodina z bieloruskej obce Zadvore juhozápadne od hlavného mesta Minsk zašla s dôverovaním neovereným informáciám až príliš ďaleko.

Začiatkom septembra totiž po zhliadnutí televízneho programu, ktorý šíril konšpirácie ohľadom údajného čipovania ľudí pri očkovaní proti novému koronavírusu, utiekla z civilizácie a odišla žiť do bažinatého Nalibockého pralesa.

„Podľa miestnych obyvateľov bola rodina už niekoľko rokov v silne veriacej náboženskej komunite. Nedávno spomínali blížiacu sa „apokalypsu“ a potrebu ujsť do úkrytu. Vo veľkom tiež nakupovali konzervy, obilniny či chemikálie pre domácnosť,“ uviedli zástupcovia bieloruského ministerstva vnútra. 

Zobraziť celú galériu (2)
Príbytok rodiny skrývajúcej sa v lese pred "čipovaním" / Zdroj: mvd.gov.by

Po určitom čase sa do pátrania po 36-ročných rodičoch a dvoch deťoch vo veku 12 a 17 rokov zapojila polícia, miestni dobrovoľníci aj pracovníci lesnej správy.

Do pátracích akcií bol nasadený aj vrtuľník, pričom záchranným zložkám sa podarilo prehľadať až 100-tisíc hektárov lesa, až dokým nedostala polícia v sobotu správu, že nezvestnú ženu zahliadli v jednom z obchodov v blízkej dedine Bor.

Policajti následne prehľadali neďaleké farmy, rybníky, lesné budovy a prístupové cesty a krátko na to objavili v lese veľký vojenský stan, kde rodičia s deťmi celé 2 mesiace bývali.

Na Slovensku sa nám zatiaľ našťastie podobná situácia nestala, no pri tak obrovskom množstve hoaxov, ktoré na internete pribúdajú každý deň by možno pre niektorých ani príliš prekvapivá nebola.

Do boja proti konšpiráciám sa aktívne zapája aj vedecká komunita, ktorá posledne vydala výskum o dopadu rúšok na zdravie človeka a vyvrátila tak dlho sa šíriace hoaxy ohľadom ich škodlivosti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP