Grafické spracovanie herných titulov sa od začiatku milénia zmenilo na nepoznanie. Kým na jeho začiatku dominoval najmä prechod do HD rozlíšenia a 3D perspektívy, v posledných rokoch vývojári šperkujú ich výtvory k dokonalosti a míľovými krokmi sa približujú k realite.

Spojenie kvalitného vizuálu s nápaditosťou kreatívnych herných scenérií je zárukou k úspechu. Tieto slová jednoznačne podčiarkuje nasledujúcich osem titulov z posledných rokov, ktoré okrem kvalitnej hrateľnosti ponúkajú aj špičkovú, oku lahodiacu grafiku.

Ratchet & Clank: Rift Apart

Lombax Ratchet s jeho parťákom Clankom sa po prvýkrát objavili na platforme Playstation 2 už pred neskutočnými 20 rokmi. Minuloročné pokračovanie, ktoré štúdio Insomniac Games pripravilo exkluzívne pre najnovšiu platformu Playstation 5, prenieslo túto hernú dvojicu do skutočného next-gen spracovania. Dokonca sa nebojíme konštatovať, že v niektorých momentoch vyzerá hra lepšie ako film Ratchet & Clank z roku 2016.

Úchvatné panorámy naprieč rozmanitými planétami v spojení s dimenzionálnymi kryštálmi meniacimi prostredie nás nenudili ani len na sekundu. Pochvalu si zaslúžia aj samotné modely postáv, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani animátori z Pixaru. Ratchet & Clank: Rift Apart je jednoznačne jednou z najlepšie vyzerajúcich hier súčasnosti a jasne ukazuje, ako môžu vyzerať tituly vydané výhradne pre aktuálnu konzolovú generáciu.

Microsoft Flight Simulator

Najlepší letecký simulátor všetkých čias„. Pred necelými dvoma rokmi takto mnohí hráči a kritici zaslúžene korunovali Microsoft Flight Simulator. Ten okrem svojej komplexnosti s dôrazom na simuláciu priniesol aj dychberúce, priam fotorealistické spracovanie, v ktorom máš zem ako na dlani.

Francúzky vývojári z Asobo Studio chytro využili dostupné technológie, ktoré sa postarali o takmer dokonalý zážitok z letu. Kombinácia mapových podkladov dostupných na platforme Bing v spojení s umelou inteligenciou od Azure vytvorili perfektnú kombináciu. Čerešničkou na torte bolo implementovanie aktuálneho počasia, ktoré reflektovalo súčasnú meteorologickú situáciu v každom kúte sveta.

Čítal si už? 
Slovensko v hre nikdy nevyzeralo krajšie. Nadšenci vytvárajú pre Microsoft Flight Simulator unikátne vylepšenia

Ghost of Tsushima

Megaúspešný titul od skúseného štúdia Sucker Punch bol nepísanou labuťou piesňou platformy Playstation 4. Na konci jej životnosti sa vývojári nebáli priniesť novú značku, ktorá zasadením do 13. storočia feudálneho Japonska uchvátila milióny hráčov. Fanúšikovia sa po roku od vydania dokonca dočkali natívnej verzie pre Playstation 5, ktorú tvorcovia rozšírili o úplné nový ostrov Iki.

Nádherné grafické spracovanie naprieč rozmanitými japonskými regiónmi sršia všadeprítomnou autenticitou. Husté džungle, lúky posiate rozličnými druhmi kvetov či zasnežené kopce dodávajú ostrovu Cušima jedinečnú atmosféru. Pôsobivé farebné scenérie nás dostali od prvých momentov hry.

Marvel’s Guardians of the Galaxy

Jedným z najväčších prekvapení minulého roka bola bezpochyby herná adaptácia Strážcov galaxie. Kým krátko po oznámení sme k najnovšiemu titulu od Eidos-Montréal boli skôr skeptickí, vesmírne eskapády ústrednej pätice hlavných postáv sme si nakoniec zamilovali.

Okrem parádne spracovaného príbehu a dialógov Marvel’s Guardians of the Galaxy ponúkajú prvotriednu grafickú stránku. Aj keď navonok hra pôsobí skôr kresleným, nenáročným dojmom, nastavenie najvyšších grafických efektov v spojení s ray-tracingom potrápi aj najnovšie grafické karty. Za zmienku stojí aj vynikajúco prepracovaná mimika postáv, ktorá patrí medzi tie najlepšie na trhu.

Returnal

Mysteriózny titul od fínskeho štúdia Housemarque nás minulú jar absolútne pohltil. Okrem chytľavej nekompromisnej hrateľnosti hra ponúkla bezchybný technický stav. Inšpirácia od H.R. Gigera – duchovného otca Votrelca – je badateľná na každom kroku a hutná atmosféra mimozemskej planéty Atropos ti razom vlezie pod kožu.

Okrem skvelého využitia najnovšieho ovládača Dualsense si autori zaslúžia pochvalu najmä za úchvatné grafické spracovanie, ktoré ukazuje silu Playstation 5 v plnej paráde. Nechýbajú detailné textúry, ray-tracing, či stovky malých časticových efektov po likvidácií neúprosných nepriateľov. A to všetko v plynulých 60 snímkach za sekundu pri plnohodnotnom 4K rozlíšení. Returnal je must-have titul minulého roka, ktorý ťa nesmie minúť.

Kena: Bridge of Spirits

Kvalitných skákačiek je ako šafranu a kým v minulosti boli obdobné hry vydávané ako na bežiacom páse, v súčasnosti sú skôr výnimkou. Úplne nové nezávislé štúdio Ember Lab predstavilo svoj debutový titul s ohlásením Playstation 5 a jeho grafické spracovanie nás odzbrojilo už po prvom traileri.

Rozprávkové prevedenie ako od Pixaru potvrdzuje vysoká kvalita animácií, nádherné rozmanité prostredia a detailné modely postáv. Štúdio využilo svoje dlhoročné skúsenosti z tvorby animovaných reklám a krátkych filmov, čo im dopomohlo urobiť z Kena: Bridge of Spirits jednu z najlepšie vyzerajúcich hier posledných rokov.

Forza Horizon 5

Prečítaj si aj
Forza Horizon 5 ťa posadí na zadok a každýkrát uchváti nádhernou grafikou – takáto je najlepšia závodná hra roka

Fantastickým prekvapením minulého roka sa ukázala byť aj populárna závodná séria Forza Horizon, ktorá pokračovala svojím piatym dielom. Kým po hernej stránke titul nepriniesol zásadnejšie novinky, audiovizuálne spracovanie posadilo na zadok každého milovníka automobilov a na poli pretekárskych hier v otvorenom svete nemá konkurenciu.

Rovnaké superlatívy môžeme použiť aj pri pohľade na autenticky spracované prostredie Mexika, ktorého rozličné zákutia sú pastvou pre oči.  Zavítaš do lokálnych dediniek, navštíviš rozľahlú púšť, husté dažďové pralesy a za zmienku stojí aj stále aktívna sopka. Vierohodnosť rozmanitých lokalít dotvára prepracované dynamické striedanie dňa a noci vrátane zmeny ročných období. Forza Horion 5 nesmie v tvojej knižnici rozhodne chýbať.

The Last of Us Part II

Kontroverzné pokračovanie jednej z najobľúbenejších herných značiek poslednej dekády stále rozdeľuje komunitu hráčov aj viac ako rok od jeho vydania. Kým príbehová stránka hry je hlavným kameňom úrazu nekonečných hádok dvoch protichodných táborov, technické spracovanie muselo potešiť naozaj každého.

Borci z legendárneho štúdia Naughty Dog vyžmýkali z konzoly Playstation 4 poslednú kvapku a zo staručkého železa vykovali naozajstné umelecké dielo. Kvalitnému príbehu a návykovej hrateľnosti asistuje výborný vizuál, ktorý ukazuje brutalitu neľútostného sveta The Last of Us. Hlavnou devízou druhého dielu sú aj vynikajúco zahrané prestrihové scény a ich následný plynulý prechod do samotnej hry.

Bonus: The Matrix Awakens: An Unreal Engine 5 Experience

V neposlednom rade tu nesmie chýbať prednedávnom vydané technologické demo The Matrix Awakens. Firma Epic nám pod vianočný stromček naservírovala hrateľnú ukážku približujúcu Unreal Engine 5, ktorá po technologickej a najmä grafickej stránke jasne ukazuje budúcnosť videohier.

Kým prvá časť demoverzie ukazuje do detailu prepracované hlavné postavy série The Matrix, Nea (Keanu Reeves) a Trinity (Carrie-Anne Moss), druhá polovica sa prehupne do akčnej prestrelky plnej výbuchov a špičkových efektov.

Po dohraní tejto krátke nascriptovanej pasáže máš dokonca možnosť pokochať sa mestom Mega City, kde sa na detailoch prostredia a budov vôbec nešetrilo. Ani tu samozrejme nechýba implementácia ray-tracingu, z ktorého ti neraz padne sánka na zem.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP