Plusy

+ Neuveriteľná grafika
+ Masívne prostredia plné výziev a jazdenia
+ Multiplayer a kooperácia s priateľmi
+ Optimalizácia a arzenál licencovaných áut
+ Tuningové možnosti

Mínusy

- Okrem zmeny prostredia žiadne zásadné zmeny v hrateľnosti
- Záplava odmien v úvodných hodinách

Séria Forza je jednou z prominentných herných značiek Microsoftu a konzol Xbox ako takých. S minuloročným príchodom novej konzolovej generácie v podobe Xbox Series X / S všetci netrpezlivo očakávali, ako sa sila pokročilého hardvéru prejaví aj v populárnej závodnej sérii, ktorá doposiaľ vždy vynikala už tak nádherným vizuálom.

Už upútavky naznačovali, že nová Forza bude vďaka novému prostrediu i masívnej hernej mape oproti predchodcom vynikať, jedna vec je pozerať sa na marketingové videá a druhá konečne sadnúť za virtuálny volant a na vlastnej koži vyskúšať jazdu v slnkom nasiaknutom Mexiku.

Hral si už hry zo série Forza Horizon?

Načítava sa... ... Načítava sa... ...

S uspokojením musím konštatovať, že Forza 5 ma nemilosrdne pohltila už od prvých minút, prináša herný zážitok ako žiadny z dielov série doteraz a šperkuje to vlastnosťami, ktoré ma od prvej chvíle poriadne ohromili. Ak existuje niečo zábavné, vtipné, bohaté na zážitky a graficky excelentné v hernom svete, nehľadám už ďalej. Našiel som svoju TOP hru v roku 2021.

V recenzii sa ďalej dozvieš: 

  • Aké zmeny prináša Forza Horizon 5
  • Čo sú jej najväčšie prednosti po stránke hrateľnosti
  • Čo považujem za najväčšie negatívum po odohraní desiatok hodín
  • Aká je najlepšia oblasť Forza Horizon 5
  • Aké možnosti úprav poskytuje tuning áut a koľko modelov je v hre

Po nesmierne zaujímavej a lákavej lokalite štvrtej časti v Škótsku sa hra kompletne presúva za Atlantik do exotického prostredia Mexika. Horizon Festival v tejto krajine skombinuje krásne azúrové pobrežia oceánov, stavby Mayov v džungliach, piesočné duny a dobové mestá vnútrozemia. Výsledkom je tak najväčší a pre mnohých nepochybne aj najzaujímavejší herný svet Forzy doteraz.

Každý element prírody, každá cesta, dokonca aj tá najmenšia piesočná duna, je ohromnou zábavou. Ak si navyše zvolíš správne auto (na výber je viac ako 500 prvotriednych modelov), neexistuje sekunda, kedy by ťa Forza Horizon 5 (minimálne v začiatkoch) naplno nevtiahla do svojho prostredia. Príbehom hra nadväzuje na štvorku, kde si začal ako nováčik a stala sa z teba superhviezda. Takže hra ponúkne aj už známe postavy, no keďže je v novom prostredí, nezabúda ani na nové a lokálne postavy.

FonTech

Menšia kritika smeruje na ovládateľnosť, ktorá je (príliš?) arkádová a veľakrát neodzrkadľuje reálne správanie a hlavne výkon samotných vozidiel. Pokojne sa tak stáva, že Mercedes AMG Project One sa na mierne terénnej ceste ovláda lepšie ako veľké SUV Ford Bronco. Ťažko to opísať slovami, avšak realita ovládania nie je absolútnou dominantou hry a fanúšikovia vierohodných závodných simulátorov by sa mali poobzerať inde.

Microsoft

Za vyhraté závody hráč získava odmeny, za ktoré si postupne odomyká ďalšie stanovištia a výzvy. Voľba je na rozdiel od predchádzajúceho dielu výhradne na ňom – koho bavia závody v teréne, môže odomknúť Cross Country, kto preferuje rýchlosť na asfaltkách, siahne po okruhoch a cestných pretekoch. Každá oblasť má hromadu výziev a spravidla končí veľkolepým finále, ktoré hre pridáva na grandióznosti.

Forza Horizon 5 tak síce na prvý pohľad nepôsobí, no opäť je o niečom inom a opäť dokáže naozaj príjemne prekvapiť. Ťažko sa dokonca budeš rozhodovať, čo je vlastne najväčšou novinkou. Všetko závisí od toho, ktorá časť hry ťa vtrhne do deja najviac, kampaň je prešpikovaná rôznymi misiami, špeciálnymi závodmi, úpravou áut, stavbou vlastných tratí či dokonca vozidiel a potom je tu nový online multiplayer a závodenie proti hráčom z celého sveta.

Microsoft

Pochvala k tvorcom putuje aj za technický stav – hra je nádherne stabilná – na Xbox Series X beží pri pevných na 60 fps v 4K s mierne „zhoršenou“ grafikou (rozumej mierne zhoršené odrazy, tieňovanie, detailnosť vegetácie…) alebo v detailnom 4K aj so zapnutým ray-tracingom, no len pri 30 snímkach za sekundu. Je tak na každom z hráčov, ktorá verzia mu vyhovuje, ray-tracing však podľa mňa za zníženú plynulosť nestojí. Len dodám, že na Xbox Series S funguje hra v 1080p pri 60 fps alebo 1440p pri 30 fps.

Novinke zároveň nemožno uprieť nádych veľkoleposti – pri úvodnej scéne skáčeš s Ford Bronco z lietadla ako Vin Diesel v Rýchlo a zbesilo, pri ďalšom prestrihu už sedíš v jedinečnom Mercedes-AMG Project One a preháňaš sa slnkom zaliatymi cestami v 320 km/h. Prejsť piesočnou búrkou v novej Corvette je už potom naozaj uletený zážitok a veľmi efektné navnadenie na celé smerovanie hry. Všetko sa tu snaží byť veľkolepé a pôsobí štýlovo, našťastie sa tak ale deje v rozumnej miere.

Na začiatok dostávaš na výber z trojice relatívne zaujímavých áut, z ktorých každé je určené na iný druh prechádzania hrou. Kým SUV Ford Bronco bude zo začiatku značiť zúčastňovanie sa zväčša terénnych pretekov, nová Toyota Supra GR 2000 ťa sprevádza okruhovými a cestnými pretekmi.

V predvolených mašinách sa ale nezohreješ dlho, v prvých hodinách totiž vývojári hráča zaplavujú desiatkami odmien, nových automobilov, skúsenostných bodov, dielov i outfitov. To sa predovšetkým pre nováčikov v sérii môže ukázať ako kontraproduktívne, keďže neustále pribúdajúce bonusy spočiatku pôsobia chaoticky a je potrebné sa v nich zorientovať.

Aj keď príbehová kampaň je bohatá a ponúka neustále sa obmieňajúce trate i štýly závodenia, základné elementy sa postupne začnú opakovať a po týždni prebddených nocí sa možno  pristihneš, že pomaly pokukuješ po multiplayeri, respektíve po voľných jazdách extrémne veľkým herným Mexikom. Tie sú spracované na jednotku s hviezdičkou a predstavujú vítané rozptýlenie od zabehnutej zábavy.

Postupné a hlavne prirodzené objavovanie sveta je vďaka unikátnemu prostrediu nesmierne zábavné, aj keď na objavenie a docenenie bohatých možností hry si budeš musieť počkať.  Otvorenie známeho Forzathonu trvá niekoľko hodín, to isté platí aj o prístupe k Showcase eventom. Samotné Showcase eventy sú potom ešte šialenejšie ako doteraz a fascinovali ma každýkrát, ako som objavil nový.

Príbehové misie sú síce kreatívnejšie tvorené ako pri Forza Horizon 4, za silnú stránku nového dielu ich ale ani tentokrát považovať nemožno. Forza Horizon 5 je skôr o voľnosti, zábave s priateľmi, striedmom tuningovaní áut a spoznávaní krásneho prostredia na všetky možné spôsoby, aké si vieš predstaviť.

Mapa je rozdelená na šesť častí s rôznymi prepojenými biómami, ktoré navyše ovplyvňujú ročné obdobia každý týždeň a budú sa meniť. Napríklad na jar je v džungli a na farmách sezóna dažďov, ale naopak leto prinesie k pobrežiam intenzívne tropické búrky. V prostredí sa nachádzajú aj vyschnuté hory so suchou trávou, no zo zaujímavostí v tejto lokalite vyberám najmä jazero, ktoré v zime vyschne a otvorí priechod do tajných lokalít.

Microsoft

Ohromným lákadlom na preskúmanie je sopka, ktorá je umiestnená hneď vedľa živej púšte. Je to zároveň jediné miesto, kde nájdeš sneh a ľad, v zime je tam jazero, ktoré zamrzne. V špecifickom ročnom období bude v sopke aj láva. Všetky palce hore teda dávam za originalitu obzvlášť tejto misie, ktorá ťa zavedie do srdca sopky a aj cesta dole naozaj stojí za to.

Na terénnych buginách sa vydáš strmhlav dole z hory a aby toho nebolo málo, zavŕšiš to grandióznym skokom do prebiehajúceho závodu, ktorý by si mal ideálne aj vyhrať. Pre mnohých je na prvý pohľad veľkým lákadlom aj prispôsobovanie si svojej hernej postavy. Môžeš si stále kupovať domy s garážami, nové oblečenia, náramky, okuliare či predpripravené outify najdivnejších kreácií. Môžeš vytvárať a zdieľať vizuálne úpravy áut, pričom možnosti editora sú skutočne obrovské.

Každé auto možno tuningovať ako mechanicky, tak aj vzhľadovo. K dispozícii sú úpravy motora, prevodovky, bŕzd, pneumatík, zväčšovanie či zmenšovanie veľkosti diskov alebo zmena predného nárazníka, respektíve celého bodykitu auta. Nie je to ako v legendárnom Need for Speed spred dvoch dekád, no aj zarytejší automobilový fanúšik sa dokáže „pohrať“ s úpravami do sýtosti. Technicky zdatnejší virtutálni mechanici potom môžu dokonca siahnuť aj priamo po nastavení fungovania prevodovky, rozloženia brzdnej sily medzi predok a zadok či rozložení hmotnosti.

Ak si na ručné úpravy každého jedného vozidla nepotrpíš, pomôže ti aj samotná hra, ktorá ponúka automatické vylepšenia. K individuálnemu zážitku patrí aj už dobre známa ponuka rádií v hre, ktoré parádne dokresľujú festivalovú atmosféru a mali by vyhovovať každému. Je tu klasika, je tu elektronická hudba, rock, exotické mexické skladby či hip-hop.

Zhodnotenie

Forza Horizon 5 predstavuje všetko, čo hráči milovali na jej predchodcoch a predovšetkým v podobe masívnej mapy slnečného Mexika pridáva ešte niečo navyše. Hra síce nie je žiadnou revolúciou, predstavuje ale dokonalú evolúciu osvedčeného receptu, ako vtiahnuť hráča do automobilovej extázy plnej adrenalínu a šialených kaskadérskych kúskov. Ak k tomu prirátaš hodiny a hodiny voľného jazdenia, zábavy s priateľmi, niet vlastnej novej Forze ani čo vytknúť. Zhrniem to vlastne len jedným slovom – bravo!

HODNOTENIE

9.5/10

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú