Microsoft Flight Simulator bol vydaný ešte v lete minulého roka, uvedenie na trh bolo však len začiatkom jeho cesty, keďže odvtedy sa o hru nestarajú len vývojári, ale tiež herná komunita.

Možnosti leteckého simulátora sú pritom prakticky nekonečné, o čom svedčí napríklad pridanie uviaznutej lode v Suezskom prieplave, nahradenie Donalda Trumpa v oválnej pracovni alebo ponuka hviezdnej flotily zo Star Wars a Star Treku.

Silná komunita hráčov mení letecký simulátor

Aj napriek tomu, že hra ponúka množstvo dychberúcich scenérií i výnimočnú autenticitu, zobrazenie menej známych letísk či krajín príliš detailné nie je a v tomto smere Flight Simulator Slovensku veľkú službu nerobí. To si všimli aj viacerí nadšenci zo Slovenska, ktorí vo voľnom čase našu krajinu v hre zveľaďujú vlastnými textúrami a pridanými objektami.

Flying Partners Slovakia

Informovali sme napríklad o šikovnom Slovákovi Borisovi Hovorkovi, ktorý do leteckého simulátoru pridal nové letiská, opravil naše hrady a zámky a popritom si stihol vystreliť aj z Andreja Danka.

Ozvala sa nám však aj ďalšia skupina Slovákov, ktorá sa aktívne venuje skrášľovaniu našej krajiny v hre. Funguje pod názvom Flying Partners Slovakia a môže sa pochváliť vskutku pôsobivými výsledkami svojej práce.

Pribudli letiská aj vysielače

História skupiny pritom siaha len na začiatok tohto roka, kedy sa na českom fóre hry dali dokopy jej zakladatelia Martin Ďuriš a Juraj Keri. Neskôr sa ku nim pridala dvojica nadšencov v zložení Roman Janota a Andrej Fridrich a štvorčlenný tím sa naplno pustil do 3D modelovania a vytvárania scenérií. Za tri mesiace Flying Partners Slovakia do hry pridali množstvo nových objektov a zdokonalili viaceré z našich letísk.

Flying Partners Slovakia

Konkrétne skupina nanovo vymodelovala letiská v Trenčíne, Nitre, Janovej Lehote, Dubnici, Partizánskom, či Martine a pridala do hry objekty ako vysielač Zobor či neslávnu dominantu v podobe komína v priemyselnom závode Duslo Šaľa. Video nižšie napríklad detailne približuje letisko v Nitre.

S nadšením, no s problémami

Aj keď majú viacerí členovia zo skupiny skúsenosti s modelovaním z predchádzajúcich verzií Flight Simulatora, nový ročník je v mnohých veciach špecifický a implementáciu neraz sprevádzajú viaceré technické problémy. Ako príklad Martin Ďuriš uvádza návody i videá na fórach, ktoré sú síce veľkou pomôckou, no kvôli neustálym aktualizáciám hry často bývajú zastaralé a nepresné.

Flying Partners Slovakia

Skupina vytvára modely v programe Pconplanner podľa reálnej foto-dokumentácie a rozmerov. Nejde však o export už existujúcich modelov, ale o novo vytvorené objekty. Väčšinou sa vytvárajú vlastné textúry tak, aby zodpovedali realite daného objektu. Kvôli dotvoreniu atmosféry slovenskí tvorcovia so súhlasom autorov využívajú aj tri knižnice tretích strán, od tohto trendu chcú ale čoskoro upustiť.

NEPREHLIADNI
Herný svet prvej Mafie skrýva viac než si myslíš. Toto všetko pred nami autori zatajili

Primárnou motiváciou štvorice tvorcov je skrášlenie Slovenska v hre, zároveň ich inšpiruje aj herná komunita, ktorá si čoraz viac všíma prácu mladého tímu a spravidla na ňu reaguje veľmi pozitívne. Práve tieto dva faktory sú silným hnacím motorom, keďže Slováci sa modelovaniu venujú len vo voľnom čase.

Veľké plány

Skupina sa modelovaniu plánuje venovať aj v budúcnosti a majú jasne stanovený harmonogram svojich ďalších plánov. Do Flight Simulátora tak počas roka pribudnú ďalšie slovenské letiská i dominanty. Konkrétne ide o:

 • Letisko Bratislava (rozpracované)
 • Letisko Spišská Nová Ves (rozpracované)
 • Letisko Žilina (rozpracované)
 • Letisko Piešťany – (apríl 2021)
 • Letisko Tatry Poprad – (máj 2021)
 • Letisko Košice – (jún 2021)
 • Slovenské vysielače (dopĺňané priebežne)
 • Priemyselné a výškové budovy (august 2021)
 • Letisko Sliač (september 2021)
 • Letisko Kuchyňa (október 2021)

Svoju prácu skupina pravidelne predstavuje aj na hernom fóre FlightSim.cz, odkiaľ je zároveň možné modely slovenských letísk i jednotlivé objekty do hry stiahnuť.

Flying Partners Slovakia

Pre inštaláciu novej mapy je potrebné nájsť priečinok Community Folder. Ten je však v Prieskumníku skrytý, pri prehľadávaní na disku treba zvoliť aj možnosť Zobraziť -> Skryté položky. Následne je stiahnutý súbor potrebné rozbaliť zo .zip/.rar archívu a vložiť do Community adresára. Jeho umiestnenie sa však líši v závislosti od toho, z akého zdroja je Flight Simulator zakúpený.

 • Verzia Microsoft Store:  C:\Users\USERNAME\AppData\LocalPackages\Microsoft.FlightSimulator_RANDOM\LocalCache\Packages\Community
 • Verzia Steam: C:\Users\USERNAME\AppData\Roaming\Microsoft Flight Simulator\Packages\Community

Nič viac robiť netreba, po spustení hry si po novom budeš môcť prelet nad Slovenskom vychutnať v úplne novom svetle.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP