Už od prepuknutia koronavírusu SARS-CoV-2 v čínskom Wu-chane sa objavovali teórie, že je výsledkom umelej manipulácie, ba dokonca aj biozbraňou. Nová štúdia ale tieto tvrdenia zavrhuje.

Prostredníctvom sociálnych sietí k nám prúdia mnohé informácie či dezinformácie a niekedy je priam nemožné sa v nich orientovať. Od vypuknutia epidémie koronavírusu SARS-CoV-2 v čínskom Wu-Chane, ktorého značenie sa neskôr zmenilo na pandémiu, sme mohli byť svedkami špekulácií o jeho pôvode.

Mnohé špekulácie naznačovali, že SARS-CoV-2 bol umelo vytvorený vírus, ktorý náhodou unikol z laboratórií vo Wu-chane. Rovnako tak existovali falošné teórie, že koronavírus bol vypustený bioteroristami.

Nová štúdia zverejnená v prestížnom žurnále Nature ale naznačuje opak a tvrdí, že koronavírus SARS-CoV-2 na základe jeho istých charakteristických znakov naznačuje, že je výsledkom prirodzeného výberu.

Charakteristické vlastnosti, ktoré vylučujú umelú manipuláciu s vírusom

V štúdii s názvom „The proximal origin of SARS-CoV-2“ sa vedci zamerali na komparatívnu analýzu genomických údajov a ich špeciálnych charakteristík.

Konkrétne tak skúmali proteíny povrchových výbežkov vírusu a tiež prítomnosť polybázických miest štiepenia, respektíve miest, kde vírus vniká do buniek. Skúmané dáta pritom pochádzali priamo od čínskych vedcov, ktorí ich zverejnili krátko po prepuknutí epidémie.

Zobraziť celú galériu (1)
Vyobrazenie ACE2 receptora. Zdroj: Wiki

Vedci sa podrobne zamerali na takzvanú doménu viažucu receptor (RBD), ktorú vírus používa na prichytenie sa a penetráciu do hostiteľskej bunky. Zo štrukturálnych štúdií a biochemických experimentov vyplynulo, že SARS-CoV-2 má RBD domény, ktoré sa viažu s vysokou afinitou na ACE2 receptory ľudí, fretiek, mačiek a iných druhov.

Táto väzba podľa vedcov prebieha s tak vysokou efektivitou, že nie je možné, aby bol vírus produktom bioinžinierstva, ale je skôr výsledkom prirodzeného výberu:

„Porovnaním dostupných údajov o genómovej sekvencii známych kmeňov koronavírusov môžeme jednoznačne povedať, že SARS-CoV-2 vznikol prirodzeným spôsobom,“ hovorí jeden z hlavných autorov štúdie Kristian Andersen, docent v odbore imunológie a mikrobiológie z výskumného inštitútu Scripps.

Existujú 2 hypotézy, ktoré vysvetľujú pôvod koronavírusu

Na základe vyššie uvedených zistení výskumníci vypracovali 2 hypotézy, ktoré môžu pôvod koronavírusu SARS-CoV-2 vysvetľovať. Prvá hypotéza hovorí, že vírus sa do patogénneho stavu mohol vyvinúť u zvieracieho hostiteľa, odkiaľ sa neskôr dostal až k človeku. V tomto smere sa za hostiteľské zviera predpokladá netopier, prípadne špinavec.

Druhá hypotéza hovorí, že najprv mohlo dôjsť k prenosu vírusu zo zvierat na ľudí, kde až potom došlo k mutácií vírusu pri prenose z človeka na človeka k súčasnému patogénnemu stavu.

Vedci ale pripomínajú, že ani jednu z hypotéz nie je aktuálne možné potvrdiť ani vyvrátiť. Navyše, odhalenie skutočného pôvodcu koronavírusu je veľmi náročná úloha, ktorá si podľa vedcov vyžiada ešte mnoho práce.

Ďalšie články o koronavíruse:

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú