Stromy v džungli oblievali ľadom. Prvý Predátor bol všetkým na smiech, takto prežil vlastnú hanbu
Akčná séria Predátor zažíva úspešný návrat na televízne obrazovky. Fanúšikovia mimozemských lovcov sa iba nedávno dočkali vydarenej novinky Zabijak zabijakov, len aby už tento týždeň do kín vtrhol nový film s podtitulom Nebezpečná zóna, v ktorom sa Predátor vôbec prvýkrát v 30 ročnej histórii série predvedie v úlohe kladnej postavy.
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneNový film však nič nemení na smerovaní značky, ktorá sa už od svojho vzniku opiera o filozofiu prežitia najsilnejších. Predátor sa počas 30 rokov stal jednou z najznámejších akčných sérií, za svoju slávu však vďačí predovšetkým Arnoldovi Schwarzeneggerovi a šťastnej zhode náhod. Kultová značka pri svojich začiatkoch narážala na vážne komplikácie a nechýbalo veľa a Predátor by bol všetkým na smiech. V podaní Van Damma totiž vyzeral ako mimozemská paródia.
Všetko rozbehol vtip
Koncept Predátora presne zapadá do doby, v ktorej sa zrodil. Nápad na film dostali bratia Jim a John Thomasovci v čase, keď Hollywoodu vládol testosterón a dominovali mu neohrození akční hrdinovia na čele so Sylvesterom Stallonem a Arnoldom Schwarzeneggerom.
Stallone v tomto čase v kinách predstavil štvrtý diel svojej boxerskej série Rocky, v ktorej porazil neohrozeného Ivana Draga. V Hollywoode krátko nato začal kolovať vtip, že keď už Rocky porazil aj Rusa, ďalším protivníkom mu môže byť jedine mimozemšťan.

Konceptu sa chytili začínajúci scenáristi bratia Thomasovci, ktorých fascinovala myšlienka obrátiť klasickú šablónu akčných filmov naruby. Čo keby akční hrdinovia tentokrát nelikvidovali zástupy nepriateľov, ale sami sa postavili proti hrozbe, ktorá ich prevyšuje fyzicky, ale tiež technologicky a svojou inteligenciou? Z predstavy sa zrodil koncept mimozemského lovca Predátora.
Obrátili akčný žáner
Thomasovci napísali scenár o elitnej vojenskej jednotke, ktorá je vyslaná do džungle na záchrannú misiu, no nakoniec sa tu stáva lovnou zverou. Film pomenovali Lovec a rýchlo ho začínali podsúvať veľkým filmovým štúdiám. Ako to však býva, žiadny z veľkých produkčných domov o film neprejavil záujem. Koncept Predátora označovali za „príliš bizarný“ alebo „nekomerčný.“
Začínajúci scenáristi sa ale nevzdali ľahko a zvolili netradičný prístup. Nepozorovane vnikli do areálu spoločnosti 20th Century Fox a scenár doslova posunuli pod dvere kancelárie jedného z výkonných producentov. Náhoda urobila svoje a Lovec sa dostal až do rúk Joela Silvera, ktorý čerstvo dotočil akčný film Komando so Schwarzeneggerom. Okamžite v ňom videl potenciál.
„Bolo to niečo úplne iné. Nie len ďalší akčný film, ale kombinácia žánrov, ktorá mohla zaujať široké publikum,“ spomínal Silver v rozhovore pre Empire Magazine. Silver sa rozhodol spraviť z filmu viac ako len pôvodne zamýšľané akčné béčko. Vedel ale, že ak chce z konceptu spraviť veľkorozpočtový hit, potrebuje meno, ktoré predá lístky. Ideálnym kandidátom nebol nikto iný ako Arnold Schwarzenegger, ktorý bol na vrchole svojej akčnej slávy.

Silver využil nedávnej spolupráce na filme Komando a oslovil rakúskeho kulturistu s možnosťou stvárnenia veliteľa jednotky Dutcha. Schwarzenegger si scenár prečítal a zaujal ho najmä netradičný koncept. Nešlo o klasickú vojenskú misiu, ale o súboj s neviditeľným nepriateľom, ktorý loví pre zábavu. „Nebolo to len o svaloch. Bolo to o tom, ako sa človek dokáže prispôsobiť a prežiť. A to sa mi páčilo.“
Akčnej legende sa pozdávala aj postava Dutcha, ktorý celý čas o vlások uniká smrti, musí improvizovať a nakoniec je nútený postaviť sa hrozbe tvárou v tvár iba holými rukami. Režisérskej stoličky sa ujal John McTiernan, vtedy relatívne neznámy tvorca, ktorý sa však neskôr preslávil aj sériou Smrtonosná pasca.
Pôvodný výzor Predátora bol na smiech
Film sa premenoval na Predátora a McTiernan preň mal jasnú víziu. Musel byť napínavý, temný a tiež vizuálne strhujúci. McTiernan však vedel, že dobrý príbeh a Arnold Schwarzenegger na úspech sami stačiť nebudú. Kľúčovým faktorom bude tiež postava Predátora, nemilosrdného mimozemského lovca, ktorý Dutchovu jednotku postupne začne likvidovať. A práve tu filmári narazili na problém.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo bol prvý Predátor všetkým na smiech a ako tvorcovia problém vyriešili
- Prečo pri nakrúcaní prvého Predátora striekali stromy ľadom a nútili hercov stáť pri ohni
- Akým vážnym problémom čelil film a prečo naň Schwarzenegger kývol
- Prečo značku takmer pochovali a kto sa postaral o jej vzkriesenie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Dostaň Fontech do svojich Google odporúčaní
Pridať ako preferovaný zdroj Fontech, odkaz sa otvorí v novom okneČítaj viac z kategórie: Novinky
Teraz čítajú
Google predstavil nové mobily pre Slovensko. Pixel 11 začína na tejto cene

Najväčší hit roka práve dorazil online aj s dabingom. Spôsobil ošiaľ, aký sa ešte žiadnemu filmu nepodaril

Na Slovensku mizne pitná voda skôr, než sa dostane k ľuďom. Deravý problém prišiel v najhoršom čase

Kedy bude nový Spider-Man online? Počkáme si mesiace, ulovila ho táto streamovacia služba

Bez Západu by si ani neškrtli. Ukrajinci našli v novej ruskej zbrani nepríjemné prekvapenie
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známy výrobca bicyklov skrachoval. Slováci si obľúbili jeho značky, ohrozených je 2 000 zamestnancov
PREMIUMNeurogenetik varuje Slovákov pred ľadovou sprchou: Radí 3 kroky, ktoré ti pomôžu zaspať v horúčave

Plat 70 000 eur mesačne: Šéf GymBeam otvorene o výplate aj investovaní. Nemeckú firmu kúpil za 3,7 milióna eur

Hranica 4 860 eur: Títo zamestnanci zaplatia od budúceho roka na odvodoch menej, štát mení pravidlá

Veľké zmeny pre cestujúcich od roku 2027: Končia poplatky za batoh, aerolínie už rodiny nerozsadia (NOVÉ PRAVIDLÁ)
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Mal to byť nový začiatok, nakoniec úplne pohorel. Akčný veľkofilm 2026 dorazil online aj s dabingom
- Na Slovensko mieri najdrahší seriál sveta. Slováci ho už v minulosti odmietli
- Číňania vystrelili 1,1-tonový vlak na 800 km/h. Dokázali to v rekordnom čase
- Takto sme vesmír ešte nevideli. Pozri si doteraz najdetailnejšiu mapu nočnej oblohy v histórii
- Astronómovia pustili AI k riadeniu teleskopu. Svojím prvým rozhodnutím ich poriadne prekvapila
-
- Mal to byť nový začiatok, nakoniec úplne pohorel. Akčný veľkofilm 2026 dorazil online aj s dabingom
- Na Slovensko mieri najdrahší seriál sveta. Slováci ho už v minulosti odmietli
- Číňania vystrelili 1,1-tonový vlak na 800 km/h. Dokázali to v rekordnom čase
- Takto sme vesmír ešte nevideli. Pozri si doteraz najdetailnejšiu mapu nočnej oblohy v histórii
- Astronómovia pustili AI k riadeniu teleskopu. Svojím prvým rozhodnutím ich poriadne prekvapila
-
- Nová česká komédia valcuje internet. Ponúka ju jediná služba, poráža aj Spider-Mana
- Astronómovia pustili AI k riadeniu teleskopu. Svojím prvým rozhodnutím ich poriadne prekvapila
- Pritvrdili proti elektrokolobežkárom. Prilba nestačí, jazdci musia po novom nosiť aj toto
- Veľké finále sa odkladá. Netflix v tichosti presúva jeden zo svojich najdrahších seriálov
- Mal to byť nový začiatok, nakoniec úplne pohorel. Akčný veľkofilm 2026 dorazil online aj s dabingom
Európa chcela odstrihnúť Putina, deje sa však opak. Dovoz ruského LNG prudko vzrástol
USA chystajú vesmírny štít za 160 miliárd eur. Prvý ostrý zásah príde v roku 2029
Mochovce dosiahli kľúčový míľnik. Štvrtý blok už rozbehol jadrovú reakciu
Ojazdené autá na Slovensku citeľne zdraželi. Priemerná cena stúpla, mení sa aj ponuka
Umelá inteligencia produkuje sofistikovaný podvod. Odborníci varujú pred novou vlnou
Zelená domácnostiam pokračuje, no podmienky stále chýbajú. SIEA prezradila, čo sa zmení
Extrémne sucho zasahuje už 38 % Slovenska. SHMÚ varuje pred kriticky vyschnutou pôdou
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP

Známy výrobca bicyklov skrachoval. Slováci si obľúbili jeho značky, ohrozených je 2 000 zamestnancov
PREMIUMNeurogenetik varuje Slovákov pred ľadovou sprchou: Radí 3 kroky, ktoré ti pomôžu zaspať v horúčave

Plat 70 000 eur mesačne: Šéf GymBeam otvorene o výplate aj investovaní. Nemeckú firmu kúpil za 3,7 milióna eur

Hranica 4 860 eur: Títo zamestnanci zaplatia od budúceho roka na odvodoch menej, štát mení pravidlá

