Svetová zdravotnícka organizácia WHO vyslala do Číny 25 expertov z Nemecka, Japonska, Kórei, Nigérie, Ruska, Singapuru, Spojených štátov či domácej Číny.
Tí po dobu 9 dní od 16. do 24 februára sledovali správanie, šírenie a vývoj ochorenia koronavírusu. Po ukončení misie zverejnili v 40 stranovom hlásení niekoľko kľúčových informácií a základných zistení.
Pôvod korinavírusu ukazuje na netopiere. Medzičlánok, ktorý preniesol vírus na človeka je však neznámy
Analýzy ukázali, že vírus mal charakteristické znaky pre rodinu koronavírusov patriacich do línie Betacoronavirus 2B. Zosúladenie úplnej génovej sekvencie vírusu COVID-19 a ďalších dostupných genómov Betacoronavirus preukázalo najužší vzťah s kmeňom podobným vírusu netopierieho SARSu, známeho pod označením BatCov RaTG13. Ich identita sa zhodovala na 96%.

Celkové zistenia teda hovoria, že pôvodcom boli najpravdepodobnejšie netopiere, pričom sa stále nevie identifikovať zvierací medzičlánok, ktorý na človeka vírus preniesol. Navyše, analýza celého genómu 104 kmeňov vírusu COVID-19, ktoré boli izolované od pacientov z rôznych lokalít od konca decembra 2019 do polovice februára 2020, vykázala 99,9 % homológiu bez významnej mutácie.
Demografické štatistiky ukazujú, že nákaza sa najčastejšie šíri v kruhu rodiny
Na základe 55 924 laboratórne potvrdených prípadov hlásených k 20. februáru 2020, bol medián (stredná hodnota) veku určený na 51 rokov. Väčšina prípadov (77,8 %) nakazených bolo vo veku od 30 do 69 rokov. Medzi hlásenými prípadmi bolo 51,1 % mužov, 77 % nakazených pochádzalo priamo z provincie Hubei a 21,6 % postihnutých boli poľnohospodári alebo robotníci.

Ukázalo sa, že nákaza sa prenáša prostredníctvom kvapôčok počas tesného nechráneného kontaktu. V Číne sa pritom prenos vírusu COVID-19 z človeka na človeka vo veľkej miere vyskytuje v rodinách. Z 344 klastrov týkajúcich sa 1308 prípadov v provinciách Guangdong a S‘-čchuan, tvorili rodiny väčšinu klastrov, konkrétne 78 až 85 % výskytov.
Zistenia tiež ukázali, že koronavírus je nový patogén, voči ktorému nemajú ľudia žiadnu imunitu. Predpokladá sa, že každý človek môže byť vírusom nakazený, hoci existuju rizikové faktory zvyšujúce náchylnosť na infekciu. Z hľadiska veku je u jedincov mladších ako 18 rokov relatívne nízka miera možnosti nákazy, pričom konkrétna čísla ukazujú na 2,8 % mieru nákazy.
Symptómy a úmrtnosť
Symptómy COVID-19 sa môžu prejavovať od žiadnych príznakov, až po ťažkú pneumóniu a následnú smrť. Približne 80 % laboratórne potvrdených pacientov malo mierne až stredne závažný priebeh ochorenia, 13,8 % malo závažný priebeh ochorenia a 6,1 % prípadov bolo kritických. Mierne dýchacie ťažkosti a horúčka sa začínajú prejavovať v priemere po 5 až 6 dňoch po infekcii. Vo viac ako 55 000 študovaných prípadoch symptómy zahŕňali:
- horúčka – 87,9 %
- suchý kašeľ – 67,7 %
- únava – 38,1 %
- tvorba hlienu – 33,4%
- dýchavičnosť – 18,6%
- bolesť v krku – 13,9%
- bolesť hlavy – 13,6%
- myalgia (bolesť svalov) alebo artralgia (bolesti kĺbov) – 14,8 %
- zimnica – 11,4 %
- nevoľnosť alebo zvracanie – 5,0 %
- nazálna kongescia (nadmerné prekrvenie) – 4,8 %
- hnačka – 3,7 %
- hemoptýza (vykašliavanie krvi) – 0,9 %
- kongescia spojoviek – 0,8 %
Medzi jedincov s najvyšším rizikom závažného ochorenia a úmrtia patria ľudia vo veku nad 60 rokov a ľudia, ktorí trpia ďalšími chorobami ako sú hypertenzia, cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, chronické ochorenia dýchacích ciest a rakovina. Úmrtnosť sa zvyšuje vekom, pričom najvyššia úmrtnosť je u ľudí starších ako 80 rokov (21,9 %) a je vyššia u mužov ako u žien (4,7 oproti 2,8 %).
Miera zotavenia z nákazy koronavírusom sa zvyšuje
Z nákazy koronavírusom sa zotavuje čoraz viac ľudí. Od 20. februára sa 18 264 hlásených prípadov (24 %) nakazených z choroby zotavilo. Povzbudivé je, že správa z 20. februára, ktorú predložila organizácia Guangdong CDC naznačuje, že zo 125 závažných prípadov identifikovaných v Guangdongu sa 33 (26,4 %) uzdravilo a bolo prepustených z nemocnice.

V ďalších 58 prípadoch (46,4 %) sa prejavy nakazenia zlepšili a boli následne klasifikované ako mierne alebo stredne závažné. Spomedzi závažných hlásených prípadov zomrelo 13,4 % nakazených. Celkovo platí, že včasná identifikácia jednotlivých prípadov umožňovala skoršie ošetrenie pacienta a jeho vyššiu šancu na zotavenie sa.

Teraz čítajú

Falošná nádej: Ani kyslík na cudzej planéte vôbec nič neznamená pre mimozemský život. Prečo?

Pohľad, ktorý berie dych. NASA zverejnila novú snímku najznámejšej mŕtvej hviezdy 2100 svetelných rokov ďaleko

Aktivisti, rybári a okolité krajiny sa búria. Rozhodlo sa, že rádioaktívna voda z Fukušimi potečie priamo do oceánu

SpaceX stavia záhadný prototyp Starship, otestuje na ňom svoj produkt pre celý svet

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ AKTUÁLNE: Vrtuľník na Marse potrebuje úpravu softvéru, prvý let dostal nový dátum
Články, ktoré hýbu svetom

Z garáže na automobilový piedestál. Z Rimacu sa stáva etalón elektromobility, začne budovať nové futuristické sídlo za stovky miliónov eur

Ani plug-in hybridy nie sú dostatočne „eko“. V EÚ ich zakážu oveľa skôr, než sme čakali

Nanuk, ktorý si vychutnáš aj v zime. Pečené nanuky dobyli Slovensko, zakladateľka nestíhala prijímať objednávky

Dedinská mať:(Bio)matka a biznismenka vyrába oblečenie navrhnuté od poľa, nositeľné aj v meste
