Do boja proti náročnej situácii, ktorá u nás aktuálne panuje v spojení so šíriacim koronavírusom, sa rozhodli zapojiť aj rôzne technologické spoločnosti či poskytovatelia internetu alebo televízie. Tie majú Slovákom v týchto ťažkých časoch spríjemniť chvíle v karanténe alebo ich udržať v domácnostiach.

Aktualizácia 19.3: Huawei ponúka všetkým zákazníkom so všetkými druhmi zariadení výrobcu v záruke bezplatný odvoz do servisu a jeho vrátenie po oprave.

Čínsky gigant rovnako predlžuje záruku pre tie produkty, ktorým záruka uplynie v rozmedzí od 15. marca do 15. júna 2020. Tá sa teda automaticky predlžuje do 15. júna 2020.

Poskytovateľ DIGI sprístupnil zákazníkom od 13. marca až 7 programov z prémiového balíka na celý mesiac. Zákazníci tak môžu sledovať dva detské programy Cartoon Network a Duck TV, filmové kanály FilmBox Premium a Epic Drama, športový kanál FightBox a zábavné programy Fine Living a Food Network.

Orange vo svojej OrangeTV sprístupňuje do 31. marca všetky detské programy úplne zdarma. K tomu poskytovateľ pridáva všetky stanice z prémiového balíka FilmBox Premium, ktoré budú dostupné do 30. apríla, informovala spoločnosť v tlačovej správe. Konkrétne sa bude jednať o programy FilmBox Extra HD, FilmBox Plus, FilmBox Premium HD, FilmBox Family, DocuBox HD, FightBox HD, EroX HD, EroXXX HD, FashionBox HD, Fast&FunBox HD a 360 TuneBox HD.

Zobraziť celú galériu (2)
Public Domain Pictures

Telekom so svojou televíziou Magio tiež zdarma sprístupňuje množstvo filmových, lifestyleových či detských kanálov. Deti sa môžu tešiť na kanály Ťuki TV, Duck TV a Nick Jr. Milovníci hudby môžu zasa sledovať MTV dance, MTV hits či MTV Rock a pre fanúšikov filmu je tu FilmBox Extra a FilmBox Premium. K tomu poskytovateľ pridáva ešte kanál BBC Earth a 10 filmových titulov vo videopožičovni Magio Go.

Aktualizácia 19.3: Navyše aj v apríli bude stále aktívny aj balík Nekonečných dát, ktorý obsahuje 1000 GB. Všetky novinky sme zhrnuli v –>tomto článku<–.

Poskytovateľ Satro sprístupňuje do 31. marca až 20 prémiových programov, medzi ktorými sa nachádza kopa detských, dokumentárnych, ale aj filmových kanálov. Ponuka programov tak bude pre všetkých zákazníkov obohatená o Minimax, JimJam, Disney Channel, Disney Junior, Nickelodeon, Nick Jr., Baby TV, JOJ Cinema HD, National Geographic, NatGeo Wild, Viasat History, Viasat Explore, Viasat Nature HD, Epic Drama HD, Film Box, Film Box Plus, FilmBox Premium HD, FilmBox Extra HD, Fast&Fun Box a DokuBox.

Zobraziť celú galériu (2)
Unsplash / SATRO (úprava redakcie)

Do tejto akcie sa zapojil aj provider UPC, ktorý do konca marca sprístupňuje tri detské kanály, a to Minimax, Jim Jam a Duck TV.

Slovanet do konca marca sprístupňuje 10 prémiových kanálov (Disney Channel, Nick Jr., Jim Jam, Nicktoons, National Geographic, Film+, AMC, FilmBox Premium, TV Paprika a VH1), Plustelka naopak 4 stanice (Viasat Explore, Viasat Nature, Viasat History a Minimax), avšak iba na dobu dvoch týždňov, presnejšie do 27. marca.

Swan zdarma pridáva 6 detských kanálov (JimJam, Cartoon Network, Boomerang, Nickelodeon, Nick Jr. a NickToons) po dobu 14 dní. Poskytovateľ Antik zatiaľ svoju ponuku programov nerozšíril.

Aktualizácia 16.3.: Ponuku programov od dnešného dňa rozširuje aj poskytovateľ FreeSAT, ktorý do vysielania zdarma zaraďuje 7 detských programov pre všetkých používateľov. Jedná sa o stanice Disney Channel, JimJam, Minimax, DuckTV, Nickelodeon, Nick Jr. a Nicktoons. Okrem toho zaradil FreeSAT do ponuky ďalšie 3 detské kanály v maďarskom jazyku, nimi sú Nickelodeon HU, Nick Jr. HU a Nicktoons HU. Ponuka je platná do 31. marca, informuje spoločnosť vo svojej tlačovej správe.

Aktualizácia 16.3.: Televízny poskytovateľ Skylink takisto rozširuje svoju ponuku programov, ktorá je platná od dnes až do 31. marca. Zákazníci tak dostanú 6 detských programov, ktorými sú Disney Channel, JimJam, Minimax, Duck TV, Nickelodeon a Nick Jr, uvádza Skylink v tlačovej správe.

Aktualizácia 18.3.: Poskytovatelia FreeSAT a Skylink sa rozhodli svoju ponuku programov rozšíriť o ďalšie televízne stanice, ktoré sú zamerané nielen pre deti. FreeSAT teda pridáva ďalšie dva detské kanály, a to Cartoon Network a Boomerang, ku ktorým pripája filmový kanál Epic Drama HD a trojica Viasat programov, teda Explore, History a Nature. S rovnakou ponukou prichádza aj Skylink, v oboch prípadoch budú kanály k dispozícii do 31.3.

Zobraziť celú galériu (2)
Flickr (Úprava redakcie)

Čo sa týka poskytovateľov internetu, v tomto smere zatiaľ učinilo zmeny iba O2, ktoré mení rýchlosť pripojenia po prečerpaní FUP. Ako vysvetľuje spoločnosť vo svojej tlačovej správe, rýchlosť po prečerpaní bude až 5-násobne vyššia ako doteraz. Používatelia budú môcť aj naďalej surfovať s minimálnou rýchlosťou 10 Mbps. Táto výhoda sa týka iba fixného 4G Internetu na doma.

Aktualizácia 16.3.: „Spoločnosť UPC, vedúci káblový operátor na Slovensku, bezplatne zrýchľuje internet na rýchlosť 150 Mb/s pre svojich zákazníkov, ktorí využívajú pomalšie pripojenie. Zrýchlenie sa vzťahuje na užívateľov, ktorí mali doteraz službu s pripojením 50 Mb/s. Ide o dočasné opatrenie, predbežne na 30 dní, t.j. do polovice apríla. Zákazníci o aktiváciu nemusia požiadať, zrýchlenie prenosových rýchlostí je automatické oddnes, stačí iba reštrartovať modem,“ informovala spoločnosť prostredníctvom tlačovej správy.

Aktualizácia 17.3.: Zmeny vysielacieho programu prináša počas epidémie aj televízna stanica Spektrum. Ako informuje televízia vo svojej tlačovej správe, od 22.3. bude pre školákov, ktorí musia byť kvôli opatreniam doma, vysielať denne od pondelka do štvrtku vzdelávací seriál s názvom Brutálna Veda.

Seriál má 8 sérií a jedna séria sa skladá z fyzikálnej, chemickej, biologickej a historickej epizódy. Celkovo bude odvysielaných až 32 epizód. Premiéra každej novej epizódy sa odvysiela o 9:00 a repríza bude v ten istý deň o 16:00.

Aktualizácia 18.3.: Orange sa v novom balíku benefitov sústredí najmä na mobilné dáta, neobmedzené SMS a MMS správy a dátový balík. Rozšíril aj zoznam vysielania televíznych staníc bez poplatkov. Orange od dnešného dňa ponúka svojim klientom 10 GB mobilných dát na doma, neobmedzené SMS/MMS správy a aj Nonstop dátový balík Chat bez poplatkov. Výhody môžu klienti kombinovať.
Viac vo –> veľkom článku

Aktualizácia 20.3.: Operátor Orange sa v tejto situácii rozhodol pomôcť aj podnikateľom a firmám. Tým aktuálne ponúka výhodnejšie ceny na mobilný internet. Svojim biznis zákazníkom pridáva do konca júna 2020 Orange cloudové úložisko zdarma a tiež 50-percentnú zľavu na odosielanie SMS správ cez mail. Pre mestá a obce si tiež Orange pripravil bezplatné poskytovanie služby „SMS rozhlas“ na celé dva týždne. SMS rozhlas umožňuje rýchlo a efektívne podávať miestnym občanom dôležité informácie.

Telekom, ktorý zrušil poplatky pri volaní na čísla Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, ktoré sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva vnútra.

Na portáli Slovensko.sk sa nachádza výzva s názvom „IT firmy pomôžte Slovensku“, kde je zoznam všetkých spoločností či jednotlivcov, ktorí sa rozhodli svojimi možnosťami pomôcť v boji proti šíreniu koronavírusu.

Spoločnosť Cisco pomôže školám, ktoré chcú vykonávať výučbu na diaľku, no nemajú na to dostatočné prostriedky. Poskytne im platformu Webex s licenciou zdarma až do konca školského roka. Ďalej sú ochotní poskytnúť zaistenie zabezpečeného prístupu k firemným dátam na diaľku či zabezpečenie počítačov vzdialených pracovníkov.

Rozsiahlu ponuku benefitov prináša aj Microsoft, z ktorej vyberáme napríklad to, že školy môžu zdarma využívať Microsoft Teams (komunikácia s triedou a jednotlivými žiakmi, zdieľanie dokumentov, online testy, online domáce úlohy, online hodiny s podporou videa, audia, zdieľania obrazovky alebo prezentácie so záznamom celej hodiny.

Screenshot / Microsoft

Spoločnosť bot.media vytvorila automatického chatovacieho bota, ktorého je možné implementovať na ľubovolný web. Bot dokáže automaticky odpovedať až na 80 percent opakujúcich sa otázok ohľadom koronavírusu.

Ten pochopiteľne odpovedá v slovenčine, takže komunikáciu s ním dokážu zvládnuť aj jazykovo menej zdatní ľudia. Četbot tak dokáže rapídne odľahčiť zaťaženosť infoliniek. S botom môžeš komunikovať na stránke Covid.chat.

Spoločnosť VNET poskytuje 20 virtuálnych serverov v cloude na 6 mesiacov zadarmo s bezplatnou inštaláciou servera pre postavenie homeoffice firemného riešenia pre zamestnancov. Toto riešenie sú schopní vytvoriť pre ľubovolnú firmu do 24 hodín.

Spoločnosť Google tiež momentálne poskytuje ľudom zdarma svoje platené služby Hangouts Meet, G Suite Education a G Suite, aby sa medzi sebou čo najmenej osobne stretávali. V súvislosti so streamovacími službami, ako sú napríklad Netflix, HBO Go či Prime Video od Amazonu, sme zatiaľ žiadne výhody pre zákazníkov v spojitosti s koronavírusom nezaznamenali.

Zobraziť celú galériu (2)
YouTube (Office 365)

Spoločnosť GAMO zase v súvislosti s celospoločenskou situáciou ponúka verejnosti, školám, aj iným spoločnostiam verejnej a štátnej správy riešenie na preklenutie nevyhnutnej dvojtýždňovej karantény, „Bezpečný home office“. „Videokonferencia umožní organizáciám zostať v spojení, komunikovať s kolegami na diaľku, zdieľať informácie kedykoľvek, kdekoľvek a cez akékoľvek zariadenie. Záujemca po aktivácii služby obdrží okamžite prístupové údaje a službu využíva bez obmedzení 14 dní zdarma,“ uviedol generálny riaditeľ GAMO Július Voskár.

Samosprávam by zase mohla v aktuálnej situácii pomôcť služba „Moje Notifikácie“. Tá umožňuje starostom a primátorom, informovať obyvateľov prostredníctvom mobilných telefónov a e-mailov. „V súvislosti s ochorení COVID-19 sme sa rozhodli službu poskytovať na štyri mesiace bezplatne ako pomocnú ruku starostom alebo primátorom, ktorí ešte nemajú vlastnú informačnú službu,“ informuje majiteľ služby Miroslav Šimko.

Pre jej zriadenie stačí, ak obec, mesto alebo mestská časť vyplní príslušný formulár a získa heslo. Formulár je už nastavený na 120 dní zdarma, bez zadávania akéhokoľvek kódu.

Občanom by mohli pomôcť aj rôzne internetové stránky. Napríklad www.otvorenalekaren.sk na základe polohy mobilu vyhľadáva najbližšie lekárne, ambulantné pohotovosti a nemocnice, pričom berie do úvahy aj nahlásené dovolenky a lekárenské pohotovosti, www.e-vuc.sk zase zverejňuje všetky zdravotnícke zariadenia na Slovensku, vrátane aktuálnych dovoleniek a zastupovaní.

„Okrem toho práve dorábame do www.objednatvysetrenie.sk možnosť objednania eReceptu cez internet, pretože pacienti sa nevedia dovolať do ambulancií a nechcú v tejto situácii chodiť osobne,“ priblížil novinku riaditeľ Crystal Consulting Tibor Baďura.

Zaujímavým počinom je aj portál/formulár „zodpovednypacient.sk“. Jeho účelom je poskytnúť obyvateľom alternatívu k preťaženým telefónnym linkám. Primárne by mal slúžiť pre menej komplikované stavy a asymptomatických pacientov. „Tým umožňuje zadať informáciu o svojom stave aj kontaktné údaje bez nutnosti čakať na spojenie s operátorom.

Vo formulári je zachytená základná anamnéza, čo umožňuje úradom roztriediť nahlásené stavy do viacerých kategórií a určovať ich prioritu, následne je na základe kontaktných údajov možné napríklad efektívnym spôsobom plánovať a organizovať pojazdné odbery,“ objasnil Peter Mešťaník.

Formulár je pripravený tak, aby bolo možné do neho pridať jazykové mutácie, čím sa pomôže aj cudzincom na našom území. Aktuálne sa jeho tvorcovia snažia nájsť inštitúciu, ktorá by mohla mať o takéto riešenie záujem.

Slovenská technologická spoločnosť Aliter Technologies spolu s ďalšími IT partnermi ponúkla Národnému centru zdravotníckych informácií zdarma systém na centralizovaný automatizovaný zber a spracovanie dát o víruse medzi ľuďmi a ich lokalitou. Ide o modifikáciu už existujúcej aplikácie, ktorá funguje vo viacerých krajinách.

Systém aktívne využíva napríklad OSN. Jeho výhodou je že pomáha záchranným jednotkám optimalizovať výjazdy k pacientom. Systém je okamžite a plne prepojiteľný s už existujúcim systémom v správe štátu. „Sleduje pacienta a jeho stav v prehľadnej mape spolu s aktuálnou polohou všetkých záchranárskych vozidiel ako sanitky, chemické vozidlá či hasičské autá.

Podporná služba umožní nahlasovanie pacientov do akéhosi centrálneho príjmu, čiže do aplikácie spravovanej štátom na krízovom štábe Ministerstva vnútra,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení firmy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP