Huawei sa aj napriek aktuálnej situácii stále snaží priniesť zákazníkom čo najlepšie riešenia prostredníctvom vlastných služieb. Nedávno ale prišla na svet ďalšia zaujímavá a najmä užitočná novinka. Čínsky gigant totiž priniesol do svojich smartfónov vyhľadávač Petal, ktorý nájde a nainštaluje všetky vyhľadávané aplikácie z alternatívnych zdrojov.

Smartfóny od Huawei využíva čoraz viac ľudí aj na Slovensku. Napriek kríze sú posledné štatistiky predaja pozitívne, čo sa odráža aj na využívaní HMS služieb a obchodu AppGallery. Ten obsahuje množstvo obľúbených aplikácií, ktoré využívajú aj používatelia u nás.

Nechýbajú tu ani mobilné aplikácie operátorov, bánk a populárnych služieb. Využitie obchodu sa pritom medziročne zvýšilo o 91 %. Kým v júni 2019 AppGallery využívalo približne 94 000 Slovákov, dnes je to už 180 000 každý mesiac.

Lokálne aplikácie v AppGallery:

ČSOB SmartBanking, Home Credit, IDS BK, Autoškola SK, My Measures, Notes Widget Reminder, Calendar Widget KEY, Tomb Runner – Temple Raider: 3 2 1 & Run for Life!, Soccer Cup 2020: Free Real League of Sports Games, Mau Mau, Bleskovky.sk, Viber, AliExpress, Microsoft OneDrive, Speedtest, Amazon Shopping, TikTok, VLC, Booking.com, Microsoft Powerpoint, Clean Master, Stocard, Avast Antivirus, AVG AntiVirus, Deezer, Sygic, HOPIN Taxi, Moje O2 SK, O2 TV SK, AccuWeather, FlashScore, OTP Banka, VÚB Mobile Banking, Swiftkey, Šport.sk, Lepší.TV, Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft News, Tidal, Here/TomTom, Alza, Antik TV, Bolt, CCC, Clubcard Tesco Slovensko, ČSFD.cz, Kodi, Generali, VB Taxi, Slovak Lines: Bratislava – Vienna bus tickets, SHMUapp, ZSSK SMS a mnoho ďalších.

Sťahovanie „.apk“ nesie so sebou riziká

Aj keď sa AppGallery neustále rozrastá o ďalšie tituly, niektoré v ňom predsa len nenájdeme. Používatelia preto museli využívať pre inštaláciu chýbajúcich aplikácií nepohodlný a komplikovaný spôsob, pri ktorom bolo potrebné nájsť, stiahnuť a nainštalovať žiadaný „.apk“ súbor na nejakej webovej stránke.

Táto metóda je však nielen nekomfortná, ale nesie so sebou určité riziko. Vo vyhľadávaní sa totiž často objavujú aj výsledky z pochybných webov, ktoré môžu obsahovať infikované súbory s vírusom.

Zobraziť celú galériu (15)
Dávid Igaz / FonTech

Neoverená inštalácia a sťahovanie appiek z takýchto zdrojov sa potom môže stať vstupnou bránou pre škodlivý kód, ktorý by mohol narobiť veľa neplechy. Navyše, pri niektorých takýchto weboch sa používateľ neobíde ani bez nútenej reklamy.

Z vyššie spomenutých dôvodov a kvôli vyššiemu pohodliu svojich zákazníkov preto Huawei priniesol jednoduché, no efektívne riešenie, ktorým je vyhľadávanie Petal Search. Takýmto spôsobom je možné vyhľadať všetky chýbajúce aplikácie mimo AppGallery, medzi ktoré patrí napríklad Slack, Mi Home a mnoho ďalších.

Nový vyhľadávač je ešte lepší

Vývojári tak vylepšili nadstavbu EMUI o vyhľadávací nástroj, ktorý ukázal svoje možnosti prvýraz ešte v júni v EMUI 10. S Petal Search je možné hľadať aplikácie skrz všetky oficiálne zdroje, weby vývojárov a spoločností, pričom si môže používateľ po nájdení danú aplikáciu nainštalovať. Tento užitočný doplnok však dokáže v smartfónoch už stiahnuté a nainštalované aplikácie aj aktualizovať.

Zobraziť celú galériu (15)
Takto vyzerá inštalačný súbor nájdený cez Petal Search

Systémovou notifikáciou upozorní na dostupnosť novšej verzie, aby tak mali používatelia k dispozícii vždy aktuálne aplikácie aj s novými vylepšeniami funkcií a zabezpečenia. Petal Search je možné pre rýchlejší prístup k vyhľadávaniu pridať priamo na domovskú obrazovku ako widget.

Popritom však v najnovšej iterácii dokáže v EMUI 11 už fungovať aj ako vyhľadávač a nájsť rôzne iné výsledky pomocou Bing a agregátora správ Microsoft News. Takáto alternatíva ku Google vyhľadávaču teda ponúka aj ďalšie výsledky vyhľadávania a okrem aplikácií sa vyhľadávajú aj obrázky, videá a správy z najväčších svetových spravodajských webov. Zatiaľ to ešte nie je obsah prispôsobený priamo Slovensku, správy sú zahraničného charakteru.

Okrem toho sa máme v budúcnosti dočkať aj integrácie digitálneho asistenta Celia, čím bude Huawei môcť poskytnúť svojim zákazníkom ešte zaujímavejšiu alternatívu za služby Googlu. Celé fungovanie vyhľadávača je nanajvýš intuitívne a aj pri našom testovaní sme si ho obľúbili. Dokonca si dovolíme tvrdiť, že pripomína klasické vyhľadávanie aplikácií vo virtuálnych obchodoch.

Huawei značne zjednodušil vyhľadávanie a inštaláciu aplikácií mimo AppGallery

Návodov a možností, ako dostať do nového Huawei smartfónu obľúbené aplikácie, je naozaj mnoho. Používatelia majú k dispozícii ako overenú oficiálnu cestu cez AppGallery a Amazon App Store, tak aj pochybnejšiu a náročnejšiu voľbu sťahovania aplikácií z iných zdrojov, ktoré bývajú často neoverené.

S novým Petal Search sa však môžu vyvarovať problémom a nainštalovať do svojho zariadenia žiadané tituly bezpečným a omnoho pohodlnejším spôsobom, ktorý je možné využiť ihneď po odomknutí systému.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom