Dnes oficiálne odzvonilo tichým elektromobilom. Európska únia pred časom schválila nové pravidlá, podľa ktorých budú aj tiché elektromobily na cestách hlučné, informuje BBC. Výrobcovia elektrických áut musia od 1. júla vybaviť svoje modely zariadením, ktoré bude na seba upozorňovať zvukom motora ostatných účastníkov premávky.

Absencia spaľovacieho motora priniesla omnoho tichší zážitok z jazdy v elektrických autách, ktoré sú však neraz tak tiché, že ich majú problém počuť aj cyklisti, či chodci. Napriek snahe elektrifikovať dopravnú infraštruktúru po celej Európe, zavádza únia zmeny, ktoré sa od dnešného dňa týkajú každého elektromobilu na cestách.

Hlučné elektromobily majú zvýšiť bezpečnosť na cestách

Pre ochranu bezpečnosti chodcov a ďalších účastníkov cestnej premávky musia mať elektrické autá zariadenie, ktoré generovaným zvukom upozorní na ich prejazd. Hoci sa takýto krok zo strany EÚ zdá nelogický, keďže hluk z dopravy je jedným z najväčších príčin stresu a rôznych problémov, na druhej strane rieši nový zákon bezpečnosť vodičov nemotorových vozidiel a chodcov.

Nenechaj si ujsť
Skladateľ ikonických filmových hitov začne vytvárať zvuk pre elektromobily BMW

Podľa platných pravidiel musí mať každý elektromobil namontovaný akustický varovný systém, ktorý bude aktívny od rýchlosti 19 km/h a pri cúvaní. Vodič však má možnosť tento bezpečnostný prvok vypnúť podľa svojho uváženia, informuje Teslarati. Elektromobily totiž často prechádzajú aj obývanými oblasťami pri nízkej rýchlosti, a tak zákon upravuje aj minimálnu rýchlosť jazdy, pri ktorej bude nutné, aby na seba takýto model upozornil.

Osud klasických áut má byť spečatený

Do roku 2021 však musia byť týmto akustickým systémom vybavené všetky elektromobily. Generovaný zvuk pritom musí napodobňovať zvukový prejav klasického spaľovacieho motora, čo však môže v niektorých oblastiach viesť k zvýšeniu hluku. Po postupnom vyradení spaľovacích motorov to budú práve elektromobily, ktoré ich podľa mnohých krajín sveta nahradia na cestách. Podiel elektromobilov na trhu stále stúpa a niektoré vlády si dali záväzok úplne zakázať spaľovacie motory už o pár desaťročí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom