Posledné roky nám jasne dávajú najavo, že elektromobily predstavujú ekologickú budúcnosť vo svete automobilov. V súčasnosti je už na trhu aj veľmi zaujímavá a široká ponuka elektromobilov, o ktorej sme pred pár rokmi mohli len snívať. Všetko však má svoje výhody, ale aj nevýhody a pri elektromobiloch je za jednu z nevýhod považovaná práve absencia zvuku, ktorý vydávajú klasické motory so spaľovacím agregátom. 

Podľa najnovších informácií, ktoré prináša portál Techcrunch sa však chystá veľká spolupráca BMW a Hansa Zimmera, ktorá využije túto príležitosť. Hans Zimmer patrí medzi najznámejších a najúspešnejších producentov a skladateľov filmovej hudby. Nemecký producent zložil hudbu k viac než 100 filmom, medzi ktoré zaraďujeme napríklad soundtrack Pirátov z Karibiku, Gladiátora či Levieho kráľa.

Najnovšie sa tak držiteľ Oscara podieľal na projekte BMW Iconic Sounds Electric, kde spolupracoval s akustickým inžinierom a zvukovým dizajnérom Renzom Vitalem a výsledkom ich práce je zvuk pre BMW Vision M NEXT koncept, ktorý mal svetový debut 25. júna.

Maximálna radosť z jazdy

Minimálny zvuk elektromotora nesúvisí len so zážitkom vodiča, ale aj bezpečnosťou na cestách, prevažne počas jazdy v meste. Tieto vozidlá mnohokrát takmer vôbec nepočuť, čo sa nepáči ani Európskej únii, ktorá od 1. júla zavádza do obehu novelu, na základe ktorej budú musieť elektrické vozidlá vydávať bližšie nešpecifikovaný druh zvuku.

BMW Iconic Sounds Electric prináša emocionálny zážitok z jazdy, ktorého zvuk vzniká predovšetkým pri zrýchľovaní vozidla. Budúca generácia elektrických vozidiel bude navyše plne vybavená špeciálnou akustikou, ktorá by mala vodičovi dopriať podobný pocit, ako keby sedel v aute s klasickým, spaľovacím motorom. Zvukové dielo Hansa Zimmera si môžeš pozrieť/vypočuť v nižšie priloženom videu, avšak ak očakávaš, že to bude soundtrack podobný Pirátom z Karibiku, tak si na zlom mieste.

Svetlá budúcnosť

BMW na konferencii v Mníchove ukázalo, akým smerom sa bude spoločnosť uberať v najbližších rokoch. Kľ’učovými oblasťami bude najmä dizajn či technológie elektrických vozidiel, v rámci ktorých je okrem iného plánovaný systém adaptívneho tempomatu, ktorý dokáže automaticky zastaviť napríklad na semaforoch. V neposlednom rade je dobrou správou aj to, že príchod 25 elektrifikovaných vozidiel BMW na trh bude skôr než bolo predpokladané a najnovší dátum hovorí o roku 2023.

Prečítajte si tiež!
Od 1. júla musia byť všetky elektromobily hlučné. Prichádza nariadenie z EÚ

Mimochodom, na umelom vytvorení zvuku pre elektromobily pracuje v rámci nových technológií BMW už od roku 2009, pričom od predstavenia BMW i3 je k dispozícii takzvaný doplnkový balíček zvuku. Ten môže slúžiť aj ako ochrana pre chodcov, ktorí v niektorých prípadoch nemajú šancu počuť tiché, prichádzajúce elektromobily.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom