Pokiaľ si doteraz na používanie webového prehliadača od Mozilly ani nepomyslel a uprednostňoval si riešenia od konkurencie, možno prišiel pravý čas na zmenu. Nový Firefox Quantum totiž sľubuje perfektnú rýchlosť a oveľa menšiu spotrebu pamäte RAM.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Firefox Quantum je už nejaký čas vo vývoji a doteraz bolo možné stiahnuť iba jeho testovaciu beta verziu. Už zajtra ale konečne príde oficiálne vydanie, ktoré už bude vhodné pre každého.

Kladie dôraz na rýchlosť

Najväčšou zmenou v novom Firefoxe je jeho rýchlosť. V porovnaní s verziami spred jedného roka má byť totiž až dvakrát vyššia. Mozilla to dosiahla aj vďaka novému CSS enginu, ktorý bol napísaný v programovacom jazyku Rust – patriacemu samotnej spoločnosti.

Nenechaj si ujsť
Bývalý prezident Facebooku pripustil, že Markovi Zuckerbergovi pomohol vytvoriť monštrum
Odpoveď na žrúta RAMiek

Nech sa už Google akokoľvek snaží znížiť spotrebu RAMky v Chrome, veľmi sa mu to nedarí. Zatiaľ čo používateľom s výkonnejšími „mašinami“ to až tak neprekáža, ovplyvnení sú najmä majitelia starších alebo menej výkonných zariadení. Firefox Quantum ale prináša vítané zlepšenie aj v tomto smere. Mozilla tvrdí, že v porovnaní s prehliadačom Chrome spotrebuje nový Firefox až o 30% menej RAM.

Pre lepšiu predstavu, keby si na oboch prehliadačoch otvoril naraz 10 rovnakých kariet, Google Chrome by zabral zhruba až 1,62 GB RAM. Naproti tomu Firefox by nezabral ani jeden gigabajt (0.78 GB). A to je naozaj slušný rozdiel!

Ďalšie menšie vylepšenia

Na prvý pohľad sa nový Firefox vzhľadom od predošlých verzií príliš nelíši, avšak aj v ňom nastalo zopár zmien. Quantum totiž používa nové prostredie Photon UI, ktoré kladie dôraz na minimalizmus a intuitívne ovládanie. Mozilla, samozrejme, myslí aj na bezpečnosť a v novom prehliadači preto ponúka aj Firefox Private Browsing, ktoré zablokuje reklamy, zruší sledovanie používateľa a načítavanie stránok zrýchli o obdivuhodných 44%.

Stiahnuť prehliadač Firefox Quantum Beta
Alebo zadaj e-mail a počkaj si na finálnu verziu

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
29%
Páči sa mi to
53%
Chcem to
0%
Mám to
6%
Nepáči sa mi to
6%
Neznášam to
6%
O autorovi
Peter Puhovich
Študent so zameraním na grafický dizajn, fanúšik smartfónov, ale aj iných IT zariadení. O technológie som sa začal zaujímať vďaka svojmu prvému Android tabletu a po čase ma zaujali aj čínske zariadenia. Ak budete mať akékoľvek otázky, môžete ma kontaktovať e-mailom alebo na sociálnych sieťach.
 • skoda9635

  Prešiel som na tento Firefox už dávnejšie a má všetko čo má aj Chrome (aj panel záložiek ktorý som chvíľu hľadal). Preniesť údaje bolo jednoduché a Firefox sa mi so svojím tmavým dizajnom páči viac.

  • Grandtour

   Ako používatel Firefoxu som sa rozhodol že si stiahnem aj túto verziu, no ukázalo sa to ako chyba. Po nainštalovaní mi klakol celý Noťas a poškodenia sa ukázali ako nerentabilné v prípade opravy. Nerozumiem ako, ale stalo sa. Možno by sa podobná porucha aj tak prejavila,to neviem posúdit,no ak by to bolo na novom zariadení,asi by ma kleplo.

 • Fyi de Will

  používam všade operu, som spokojný

 • Peter Tóth

  vyskusame, uvidime, ale vyzera to dobre

 • marek7610

  Zablokuje reklamu. To sa ťažko písalo?😂

 • andrejbc

  Bohuzial ako dlhodoby pouzivatel Chromu ktory pouzivam aj kvoli Androidu atd musim povedat ze novy Firefox sa stal jeho vernou kopiou co sa tyka GUI, co je trochu naskodu pretoze vzdy sa mi pacila to moznost ze si mozte vybrat. Po tomto kroku uz len mozem s usmevom povedat ze moja volba bola od zaciatku spravna.

 • andrejbc

  Bohuzial ako dlhodoby pouzivatel Chromu ktory pouzivam aj kvoli Androidu atd musim povedat ze novy Firefox sa stal jeho vernou kopiou co sa tyka GUI, co je trochu naskodu pretoze vzdy sa mi pacila to moznost ze si mozte vybrat. Po tomto kroku uz len mozem s usmevom povedat ze moja volba bola od zaciatku spravna.

 • Spout

  Update – ku koncu prac dna sa FF „nabalil“ az na cca 2,5 GB…prave tento efekt mi na FF dost vadi…ale suma sumarum, vyrazna uspora v porovnani s inymi Browsermi zial nehrozi

 • andrejbc