Pokiaľ si doteraz na používanie webového prehliadača od Mozilly ani nepomyslel a uprednostňoval si riešenia od konkurencie, možno prišiel pravý čas na zmenu. Nový Firefox Quantum totiž sľubuje perfektnú rýchlosť a oveľa menšiu spotrebu pamäte RAM.

Firefox Quantum je už nejaký čas vo vývoji a doteraz bolo možné stiahnuť iba jeho testovaciu beta verziu. Už zajtra ale konečne príde oficiálne vydanie, ktoré už bude vhodné pre každého.

Kladie dôraz na rýchlosť

Najväčšou zmenou v novom Firefoxe je jeho rýchlosť. V porovnaní s verziami spred jedného roka má byť totiž až dvakrát vyššia. Mozilla to dosiahla aj vďaka novému CSS enginu, ktorý bol napísaný v programovacom jazyku Rust – patriacemu samotnej spoločnosti.

Nenechaj si ujsť
Bývalý prezident Facebooku pripustil, že Markovi Zuckerbergovi pomohol vytvoriť monštrum

Odpoveď na žrúta RAMiek

Nech sa už Google akokoľvek snaží znížiť spotrebu RAMky v Chrome, veľmi sa mu to nedarí. Zatiaľ čo používateľom s výkonnejšími „mašinami“ to až tak neprekáža, ovplyvnení sú najmä majitelia starších alebo menej výkonných zariadení. Firefox Quantum ale prináša vítané zlepšenie aj v tomto smere. Mozilla tvrdí, že v porovnaní s prehliadačom Chrome spotrebuje nový Firefox až o 30% menej RAM.

Pre lepšiu predstavu, keby si na oboch prehliadačoch otvoril naraz 10 rovnakých kariet, Google Chrome by zabral zhruba až 1,62 GB RAM. Naproti tomu Firefox by nezabral ani jeden gigabajt (0.78 GB). A to je naozaj slušný rozdiel!

Ďalšie menšie vylepšenia

Na prvý pohľad sa nový Firefox vzhľadom od predošlých verzií príliš nelíši, avšak aj v ňom nastalo zopár zmien. Quantum totiž používa nové prostredie Photon UI, ktoré kladie dôraz na minimalizmus a intuitívne ovládanie. Mozilla, samozrejme, myslí aj na bezpečnosť a v novom prehliadači preto ponúka aj Firefox Private Browsing, ktoré zablokuje reklamy, zruší sledovanie používateľa a načítavanie stránok zrýchli o obdivuhodných 44%.

Stiahnuť prehliadač Firefox Quantum Beta
Alebo zadaj e-mail a počkaj si na finálnu verziu

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom