Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Je na ňom takmer každý. Tínedžeri, dospelí, staršia generácia, ale aj deti čoraz nižšieho veku. Z Facebooku sa podľa bývalého prezidenta stáva nebezpečné miesto.

Sean Parker, bývalý prezident Facebooku, poskytol pre Axios veľmi zaujímavý rozhovor. Pojednával totiž o nebezpečenstvách, ktoré vyplývajú zo sociálnych sietí a ako využívajú ľudskú „zraniteľnosť“.

„Bohvie čo to robí s mysľami našich detí“

Zatiaľ čo voľakedy bol Parker dôležitý predstaviteľ Facebooku, dnes sa už viacmenej stavia proti nemu. „Facebook je prvou aplikáciou, ktorá sa stala obeťou tohto procesu. Ako mu len môžeme venovať toľko času a pozornosti?“ – uviedol. „Vždy, keď niekto lajkne alebo komentuje fotku, dostanete malú dávku dopamínu. A to vás neustále núti prispievať ďalšími príspevkami, lajkmi a komentármi.“ – pokračoval dnes už nespokojný Parker.

Nenechaj si ujsť
Nový projekt! Pošleš Facebooku svoje intímne fotografie a on ich za teba ochráni proti zneužitiu

To, čo robí Facebook, označil ako „využívanie zraniteľnosti v ľudskej psychológii“. „Investori, tvorcovia – som to ja, Mark Zuckerberg, Kevin Systrom (spoluzakladateľ Instagramu), sú to všetci títo ľudia. Sú si toho plne vedomí, ale robia to aj tak,“ doplnil Parker.

Znepokojení sú aj ďalší

iphone x
Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / Marques Brownlee / YouTube
Je aj toto malý hrací automat, ktorý so sebou nosíš vo vrecku?

Sean Parker ale nie je jediná významná osobnosť, ktorá otvorila ústa po tom, čo opustila podobnú firmu. Nad touto problematikou je znepokojený napríklad aj Tristan Harris, bývalý zamestnanec Google. Znepokojený je najmä z toho, ako produkty technologických spoločností ovládajú mysle používateľov. „Ak ste aplikácia, ako si udržíte ľudí závislých? Premeníte sa na hrací automat,“ takto znie jeden zo slávnych výrokov Harrisa.

Vnímaš sociálne siete podobne?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú