Ďalší elektromobil značky Tesla nemá byť len lacný, ale aj „najvyspelejší“ a najfuturistickejší, aký doposiaľ automobilka vyrobila. Ako informuje portál Electrek, Model 2 zrejme príde bez volantu a pedálov.

Ambície spoločnosti Tesla nepoznajú limity. Už dlhšiu dobu sa k nám dostávajú informácie o novinke, ktorá má spôsobiť cenovú revolúciu v segmente elektromobilov.

Model 2, ako ju mnohí nazývajú, by cenou nemal prekročiť hranicu 25 000 dolárov, teda približne 21 000 eur. Okrem extrémne nízkej cenovky, ktorú chce mimochodom automobilka dosiahnuť znížením cien batérií až o polovicu, bude Model 2 revolučný aj v ďalších smeroch.

Bez volantu a pedálov

Minulý večer sa v spoločnosti Tesla stretli najvyššie postavení zamestnanci spoločne s Elonom Muskom a vzájomne diskutovali o novinkách a plánoch automobilky pre nadchádzajúce obdobie.

Tesla/WeChat

Reč pochopiteľne padla aj na novú lacnú Teslu, ktorej príchod je už v podstate nezvratný. Musk na stretnutí prezradil minimálne dve dôležité informácie. Prvou je, že Model 2 by na trh mal prísť už v roku 2023.

Tá druhá, omnoho zaujímavejšia, naznačuje, že novinka príde ako plne autonómne vozidlo, čo znamená, že nebude mať žiaden volant ani plynový a brzdový pedál.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Servis ma nestál ani cent a batéria sa ničí pomalšie ako na iPhone. Takáto je moja Tesla Model 3 po 100 000 km

S plne autonómnou Teslou to bude pomerne náročné, automobilka sa v týchto mesiacoch chystá rozšíriť beta verziu funkcie Full-Self Driving medzi viac používateľov v USA.

Od plne autonómneho riadenia má súčasný „autopilot“ Tesly ešte stále ďaleko, minimálne po legislatívnej stránke. Model 2 sa navyše bude predávať globálne a európske normy sú oproti americkým ešte prísnejšie.

Ilustračný obrázok/Unsplash

Uvidíme teda, či Model 2 skutočne príde bez volantu a pedálov, alebo či sa Tesla rozhodne vyrábať dve verzie – podobne, ako je tomu pri novom Modeli S, ktorý sa dá kúpiť s klasickým volantom alebo s futuristickým Yoke „kormidlom“, ktoré je však stále fyzicky prepojené s prednými kolesami riadiacou tyčou.

Batérie má dodávať čínsky automobilový gigant

Najnovšie správy z čínskych médií hovoria, že domáca automobilka BYD má Tesle dodávať unikátne „Blade“ batérie, ktoré sa vyznačujú najmä nízkou cenou.

Batérie od automobilky BYD sú tiež unikátne zložením LFP (lítium-železo-fosfát). Zmenou oproti súčasným a bežne používaným batériám v elektromobiloch je aj ich usporiadanie. Skladajú sa priamo z článkov, čím sa výrazne znižuje objem a hmotnosť jednotky. Pri batériách v elektromobiloch sa totiž bežne používajú články a segmentované moduly, pri riešení od BYD sa spomínané moduly nenachádzajú.

Okrem toho je pridanou hodnotou aj vyššia bezpečnosť v prípade dopravnej nehody a batériu bude tiež možné veľmi rýchlo nabíjať. Z 30 na 80 % trvá nabitie len 25 minút a 10 minútové nabíjanie stačí 135 km dojazd.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú