Len pred pár dňami sme ťa informovali o zaujímavom koncepte elektromobilu, ktorý sľubuje dojazd až 800 km. Veľa času neprešlo a máme tu ďalšiu zaujímavú informáciu. Čínsky elektromobil BYD Han sa totiž chystá do Európy, pričom zaútočiť chce rovno na prémiový segment.

Už dlho sa uvažovalo nad tým, či sa tohto elektromobilu dočkáme aj v Európe, no spoločnosť BYD oznámila, že jej vlajková loď sa skutočne predstaví aj na európskom trhu, nakoľko chce svoju pôsobnosť rozširovať. Nie je zatiaľ známy presný dátum začiatku predaja, no v kuloároch sa hovorí, že by mohlo ísť o koniec júna, informuje Insideevs.

Úlohou luxusného sedanu bude konkurovať hlavne prémiovým značkám. Pochváliť sa môže výborným zrýchlením z na 100 km/h len za 3,9 sekundy a na jedno nabitie dokáže prejsť až 605 km, avšak v tomto prípade sa berie do úvahy najmä v Číne používaná norma NEDC, ktorá sa od WLTP výrazne líši. Náš triezvy odhad je dojazd okolo 400-450 km podľa vyššie spomínanej metodiky WLTP, ktorá sa najviac využíva v EÚ.

Do Európy by sa  podľa všetkého mala dostať silnejšia verzia s dvomi elektromotormi a výkonom 200 kW a 77 kwh batériou. Okrem toho bude táto verzia poskytovať pohon všetkých kolies. K dispozícii je ale aj slabšia verzia so 65 kWh batériou, ktorá má odhadovaný dojazd podľa normy NEDC 506 km a maximálny výkon 163 kW.

Zaujímavým riešením prešli aj batérie, ktoré majú názov Blade Battery. Zmenou oproti súčasným a bežne používaným batériám v elektromobiloch je usporiadanie. Skladajú sa priamo z článkov, čím sa výrazne znižuje jej objem a hmotnosť. Pri batériách v elektromobiloch sa bežne používajú články a segmentované moduly, pri BYD sa spomínané moduly nenachádzajú.

Okrem toho je pridanou hodnotou aj vyššia bezpečnosť v prípade dopravnej nehody. Batériu bude možné aj veľmi rýchlo nabíjať. Z 30 na 80 % by malo nabitie trvať len 25 minút a 10 minútové nabíjanie by malo stačiť na dojazd 135 km.

Čínsky elektromobil BYD Han zaujme aj interiérom, ktorý pokojne môžeme zaradiť medzi najkrajšie na trhu, pôsobí veľmi luxusne aj kvalitne. Otázkou je, do akej miery bude prevedenie kvalitné aj v skutočnosti, no to ukáže samozrejme až čas a dojmy prvých majiteľov.

Cena by mala byť podľa odhadov v rozmedzí 45 000 až 55 000 €, čo je vzhľadom k špecifikáciám prijateľná a ak naplní svoje predpoklady, toto vozidlo môže mať v Európe skutočne veľký úspech.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP