Je tomu len pár dní, čo sa na internet dostali nové informácie o príchode najlacnejšej Tesly, ktorú zatiaľ môžeme pracovne nazývať Model 2. Uznávaný leaker totiž prezradil, že prvý prototyp Modelu 2 by sme mohli vidieť ešte tento rok. Čerstvo nadviazaná spolupráca medzi automobilkou BYD a Teslou tomu ešte viac naznačuje, o novinke informoval portál InsideEVs.

Najnovšie správy z čínskych médií hovoria, že domáca automobilka BYD má Tesle dodávať ich unikátne „Blade“ batérie, ktoré sa vyznačujú najmä nízkou cenou.

Batérie automobilky BYD sa tiež vyznačujú pomerne unikátnym zložením LFP (lítium-železo-fosfát). Zmenou oproti súčasným a bežne používaným batériám v elektromobiloch je aj ich usporiadanie. Skladajú sa priamo z článkov, čím sa výrazne znižuje objem a hmotnosť jednotky. Pri batériách v elektromobiloch sa totiž bežne používajú články a segmentované moduly, pri BYD sa spomínané moduly nenachádzajú.

BYD

Okrem toho je pridanou hodnotou aj vyššia bezpečnosť v prípade dopravnej nehody. Batériu bude tiež možné veľmi rýchlo nabíjať. Z 30 na 80 % trvá nabitie len 25 minút a 10 minútové nabíjanie stačí na dojazd 135 km.

Výroba Modelu 2 už v roku 2022?

Ako uvádza aj portál Teslarati, dodávky batérií pre Teslu by mali započať už v druhom kvartáli 2022, čo by znamenalo aj začiatok výroby ultralacnej Tesly, ktorej cena nemá podľa doterajších informácií prekročiť sumu 21 000 €.

Tesla už LFP batérie používa, obavy z nižšieho dojazdu pri tomto type batérií sú tak zbytočne a automobilka ich už má veľmi dobre odskúšané. LFP batérie sa totiž nachádzajú v Modeli 3 a Modeli Y, ktoré sa vyrábajú v Číne. Tieto batérie však dodáva spoločnosť CATL a podľa ďalších správ sa partnerstvo medzi týmito dvomi firmami ešte viac rozšírilo.

BoldRide

Zdá sa teda, že sa nám na trhu pomaly formuje ďalší veľký výrobca batérií pre elektromobily. Spoločnosť BYD už dlhšie plánuje svoje batérie dodávať aj iným výrobcom áut. Zatiaľ sú ale všetky tieto informácie neoficiálne, žiadna zo strán sa k vzájomnej spolupráci nevyjadrila.

BYD napreduje vysokým tempom

Zisk čínskeho výrobcu elektromobilov BYD v minulom roku vyskočil o 162 %. V porovnaní s rokom 2019 síce predal menej áut, ale počas pandémie sa z neho stal aj veľký výrobca respirátorov.

NEPREHLIADNI
Najlacnejšia Tesla v histórii je takmer tu. Prvý Model 2 zrejme príde už čoskoro

Šen-čenská spoločnosť, ktorá spolupracuje aj japonskou Toyotou a nemeckým Daimlerom, v minulom roku predala 426 972 vozidiel. To bolo o 7,5 % menej ako v roku 2019. Celkový predaj áut v Číne sa v minulom roku znížil o 1,9 % na 25,3 milióna vozidiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP