Slováci budú mať čoskoro možnosť využiť pri kúpe elektromobilu či plug-in hybridu štátne dotácie, ktoré znížia cenu takéhoto auta o 8 000 €, respektíve o 5 000 € v prípade druhej možnosti. Okrem toho by mal život s elektromobilom na Slovensku priniesť majiteľom viacero výhod. V susednom Česku však čoskoro zavedú zmenu, ktorá elektromobily a ďalšie autá oslobodí od platenia diaľničného mýta, teda budú môcť jazdiť bez známky. O tejto novinke informovalo Centrum dopravního výzkumu v tlačovej správe.

Pred pár týždňami sa Slováci dozvedeli oficiálne informácie k dotáciám pre elektromobily a plug-in hybridy, ktoré budú môcť využiť od 17. decembra tohto roka. Detaily výzvy sú teda známe a online systém pre registráciu záujemcov bude spustený už 11. decembra.

Dotáciu bude možné využiť na vozidlo kategórie M1 a N1 najviac za 50 000 € s DPH. Týmto spôsobom tak chce Slovensko podporiť predaj elektromobilov a plug-in hybridov u nás, no Česko pre tieto autá prinesie ďalšiu veľkú výhodu.

Elektromobily, plug-in hybridy a vodíkové autá sa v Česku zaobídu aj bez diaľničnej známky

Len prednedávnom bola po vzore Česka aj u nás schválená 365-dňová diaľničná známka, ktorú si budú môcť vodiči kúpiť od februára 2020 za 50 €. U našich susedov podporili takúto známku ešte v auguste tohto roka. Majitelia elektromobilov, plug-in hybridov a áut na vodíkový pohon tam však za diaľničné známky nebudú musieť onedlho platiť vôbec.

Nenechaj si ujsť
Ministerstvo oficiálne potvrdilo kľúčové detaily nových dotácií. Podporovaná je aj Tesla

Oslobodenie od diaľničného mýta pre tieto automobily rieši novela zákona č. 13/1997 Zb. O pozemných komunikáciách, v znení neskorších predpisov, v ustanovení § 20a ods. 1 písm. o), ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2020.

Po novom tak nebudú musieť vodiči elektromobilov, vodíkových áut, plug-in hybridov či automobilov s kombináciou iného paliva, ktoré produkujú do 50 g CO2 na 100 km, platiť v Česku diaľničnú známku.

Oslobodenie od diaľničných známok u nás platí len v špeciálnych prípadoch

Na Slovensku zatiaľ takúto výhodu nenájdeme a majitelia spomínaných áut sa jej zrejme tak skoro ani nedočkajú. Momentálne sú na našich diaľniciach oslobodené od platenia za známky iba vozidlá ministerstva vnútra, ministerstva obrany, autá ozbrojených síl SR, záchranných zložiek, ale aj držitelia preukazu ZŤP. Všetky výnimky nájdeš na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom