Na domácej pôde sa tieto autá tešia veľkej obľube, no minulý rok bol pre ne veľmi úspešný aj v Európe. Tesla Model S a Model X zaznamenali významný nárast predajnosti a v našich končinách dokonca prekonali aj nemecké prémiové modely.

Tesla na čele s Elonom Muskom do leta minulého roka ponúkala zákazníkom len drahšie elektromobily, ktoré sa svojou výbavou mohli pokojne zaradiť do luxusného segmentu. Neskôr sa však na svet dostal aj Model 3 za „ľudovejšiu“ cenu. Napriek uvedeniu dostupnejšieho modelu zákazníci stále s obľubou siahajú pri výbere práve po drahšej Tesle Model X a Model S. Táto dvojica elektromobilov si počas minulého roka získala ešte viac pozornosti aj od európskych zákazníkov.

Luxusné elektromobily Tesly sú stále žiadanejšie

Podľa prieskumu trhu spoločnosti JATO Dynamics si počas uplynulých 12 mesiacov v Európe pripísal Model S až 30 % nárast v predajnosti. Celkovo sa tak z neho predalo 16 132 kusov. V porovnaní s jeho konkurentmi poháňanými spaľovacími motormi ide o veľký úspech. Protivníkovi Tesly z Mníchova sa až tak dobre nedarilo. Nemecké BMW predalo celkovo o 4 397 kusov svojich „sedmičiek“ menej. Omnoho lepšie na tom nebol ani Mercedes a jeho vlajková loď S-línie. Aj keď zaznamenala v predajoch 3 % nárast, celkovo si zákazníci zakúpili „len“ 13 359 kusov tohto modelu. Tieto čísla spoločnosti JATO Dynamics ale vychádzajú z celkových predajov v Európe.

Nenechaj si ujsť
Tesla opäť zachraňovala život, napriek tomu má bezpečnostný problém

Na domácej pôde však Nemcov americká Tesla neporáža a prvenstvo si tam stále držia. Podobná situácia ale platí aj u SUV-čka s označením Model X, ktorý zaznamenal v Európe približne rovnakú popularitu ako Porsche Cayenne, a teda sa z neho predalo zhruba 12 000 kusov. Tým však luxusné X-ko prekonalo veľké BMW X6, z ktorého si zákazníci zakúpili o celých 2 000 kusov menej. Nesmierny podiel na náraste popularity elektromobilov v Európe má tiež Nórsko, kde sa tieto vozidlá pričinili až o 52 % podiel na trhu v minulom roku. Budúcnosť týchto ekologických áut teda vyzerá naozaj sľubne a pokiaľ sa Tesle bude takto na našom kontinente dariť naďalej, môžeme pozitívne čísla očakávať aj koncom tohto roka.

Napriek obavám sa teraz situácia výrazne mení a elektromobily začali porážať staré spaľovacie motory aj tých najluxusnejších modelov konkurencie v Európe. Model S a Model X od Tesly tak mieria čoraz vyššie. Zatiaľ ostáva otázne či sa ich popularita bude týmto tempom zvyšovať aj naďalej. Elektrickou energiou začínajú svoje modely čoraz častejšie napájať aj ďalší výrobcovia, medzi ktorými sú tiež konkurenti z Nemecka. Tí už taktiež ponúkajú niekoľko elektrických verzií svojich áut, ktorými chcú konkurovať americkým prémiovým modelom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom