Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Elektromobilita je doprava budúcnosti. Toto tvrdenie už počul alebo čítal azda každý. Áno, mnoho odborníkov sa zhoduje v tom, že práve elektromobily majú byť budúcnosťou dopravy vzhľadom k ich výhodám z hľadiska ekológie. Zašlo to až tak ďaleko, že niektoré krajiny prichádzajú postupne so zákazmi výroby spaľovacích vozidiel, ktoré sa majú naplniť v najbližších rokoch.

Existujú však aj názory, že elektromobilita nie je taká „zelená“, ako sa možno na prvý pohľad môže zdať a firmám skôr spôsobuje problémy. Ako to teda vlastne je a kde je pravda? Je potrebné uznať, že automobilky tlačia hlavne emisné limity, ktoré keby neexistovali, pravdepodobne by sme si na prvé elektrické autá nejaký čas ešte počkali.

Emisné normy, ktoré tlačia

Faktom je, že emisné limity sa čoraz viac sprísňujú a automobilky v podstate nemajú inú možnosť, ako sa popri výrobe spaľovacích vozidiel pustiť aj do výroby elektromobilov. V roku 2020 má byť emisná norma stanovená na 95 gramov CO2 na kilometer.

Za každý nadlimitný gram však budú automobilky platiť pokuty, ktoré sa pri množstve vozidiel, ktoré predajú, môžu vyšplhať do astronomických výšok. Elektromobily však môžu určité nadlimitné hodnoty „prekryť“ aspoň pri niektorých vozidlách so spaľovacím motorom, nakoľko elektrické vozidlá nevypúšťajú do ovzdušia ani gram CO2.

Objavili sa informácie aj o tom, že niektoré spoločnosti jednoducho pozastavili svoje projekty, ktoré boli zamerané na vývoj a výrobu elektrických vozidiel najmä z toho dôvodu, že by neboli komerčne úspešné, a teda by na seba nezarobili. To je, samozrejme, pochopiteľné, nakoľko v strate nechce byť azda žiadna firma.

Jednou zo spoločností, ktorá pozastavila svoj projekt, je firma Dyson, ktorá je známa hlavne výrobou sušičov rúk, či fénov, informuje The Guardian. Spoločnosť Dyson investovala do projektu vlastného elektrického vozidla až 2,5 miliardy libier, no aj napriek tomu nedokáže priniesť na trh vozidlo, ktoré by bolo z komerčného hľadiska zaujímavé.

Problémom hlavne cena a návyky

Ako jediná spoločnosť na svete, ktorá vyrába elektromobily so stratou, je americká Tesla, ktorú je možné označiť ako priekupníka v tejto oblasti. Aktuálne sa strata Tesly odhaduje na 6 miliárd dolárov, pričom za celú svoju históriu nezaznamenala jeden plusový rok. Je pravdepodobné, že Tesla existuje len vďaka externému financovaniu, nakoľko si nedokáže sama na seba zarobiť z predaja vozidiel.

Mnohí investori si tiež uvedomujú, že Tesla je v oblasti elektromobilov pojem a marketingovo silná značka, ktorú možno prirovnať napríklad k značke Apple. Aj to je možno jeden z dôvodov, prečo Tesla stále „žije“ a prečo je aj naďalej dotovaná. Niekto v nej jednoducho vidí potenciál.

Problémom elektrických vozidiel číslo jeden je pomer cena/výkon, ktorý neuspokojí dostatočný počet zákazníkov. Ľuďom prekážajú odlišnosti oproti bežným vozidlám, akými sú napríklad nabíjanie či dĺžka dojazdu, čo môže pre veľmi veľkú skupinu ľudí predstavovať v dnešnej uponáhľanej dobe výrazný problém. Navyše, elektrické vozidlá trpia aj svojou vysokou obstarávacou cenou, vďaka ktorej sa stávajú pre väčšiu časť motoristov nedostupné.

Zobraziť celú galériu (1)
Jeden z najpredávanejších elektromobilov na Slovensku, Nissan Leaf. Podľa normy WLTP má dojazd verzia so 64 kWh motorom až 385 km, Nissan

Nenechaj si ujsť
Toto sú historické pokusy automobiliek o elektromobily: Škoda začala už v roku 1944 špeciálnym modelom

Vysokú obstarávaciu cenu vozidla majú na starosti hlavne akumulátory, ktoré sú jednoznačne najdrahším dielcom elektromobilu. Spôsobené je to hlavne tým, že je stále málo výrobcov, čo spôsobuje, že ich nie je možné vyrábať v takom počte, ktorý by ich cenu o niečo znížil. Predpokladá sa, že s technologickým pokrokom by v blízkej budúcnosti mohli výraznejšie klesnúť ceny akumulátorov, čo by automaticky spôsobilo aj zníženie cien vozidiel.

Nedávno sa na túto tému vyjadril pre portál Autocar aj šéf koncernu Jaguar Land Rover, Ralf Speth, ktorý tvrdí, že ceny elektromobilov sa nebudú meniť najbližších 5 rokov. Dôvodom má byť sieť nabíjacích staníc, ktorá stále nie je na takej úrovni, aby sa mohli do vozidiel montovať akumulátory s menšou kapacitou. V každom prípade infraštruktúra nabíjacích staníc je aj napriek tomuto vyhláseniu na slušnej úrovni, pričom to platí aj o našom malom Slovensku. Sieť nabíjacích staníc by sa však mala každý rok zväčšovať.

Čo je vlastne ekologické?

Ďalšou otázkou, ktorá sa často skloňuje v súvislosti s elektrickými vozidlami, je ich ekologickosť. Toto je veľmi diskutabilné, nakoľko na ekologickú stránku je možné nazerať rôznymi spôsobmi, pričom každý si v nej môže nájsť svoju pravdu. Pri samotnej výrobe nie je ekologické nič. Jednoducho musia byť použité rovnaké materiály, ako je to v prípade bežných vozidiel. Samotná prevádzka elektrických vozidiel je však ekologická už len na základe nulových emisií.

Zobraziť celú galériu (1)
Batérie sa väčšinou montujú do podlahy elektromobilu, vďaka čomu sa zlepšia jazdné vlastnosti, Flickr

Veľkú záťaž však pre životné prostredie predstavuje výroba batérií, nakoľko sú na ňu potrebné suroviny, ktoré sa musia ťažiť, čím sa zasahuje do životného prostredia. Profesor Friedrich Indra si myslí, že elektromobily emisie neznížia a budú to práve dieselové autá, ktoré zažijú „obrovskú renesanciu“. Majú byť oveľa úspornejšie a na jednu nádrž prejdú viac ako 1 000 kilometrov, čo sa o elektromobiloch zatiaľ povedať nedá.

Zobraziť celú galériu (1)
Súčasným štandardom používaným v elektromobiloch, či smartfónoch sú Lítium-Iónové batérie, pričom ich výroba zaťažuje životné prostredie, Printscreen/YouTube

Nenechaj si ujsť
Elektrické motorky na Slovensku: Ktoré modely si môžeš kúpiť a koľko stoja?

Objavili sa aj rôzne štúdie, ktoré tvrdia, že dieselové vozidlá sú v niektorých prípadoch ekologické, čo je však potrebné brať s rezervou, nakoľko existuje aj mnoho ďalších štúdií, ktoré potvrdzujú pravý opak. Podľa Darrena Woodsa, šéfa jednej z najväčších ropných spoločností na svete, ExxonMobil, nemajú elektromobily zmysel, pokiaľ budú jazdiť na elektrinu vyrobenú z uhlia.

Mnoho otázok, mnoho odpovedí

Celú elektromobilitu je potrebné rozmeniť na drobné. Je jasné, že žiadny spôsob dopravy nebude úplne ekologický, nakoľko súčiastky, z ktorých sa vozidlo skladá, je potrebné z niečoho vyrobiť. Palivo predstavuje v mnohých prípadoch tiež určitú záťaž na životné prostredie, či už je to pri ťažbe, výrobe alebo produkcii. V tomto prípade je preto potrebné hľadať riešenie, ktoré bude našu planétu najmenej zaťažujúce.

V každej oblasti, v ktorej ide o dobrý zámer, no na druhej strane sa v nej točia aj obrovské peniaze, je jasné, že budú dve skupiny, pričom každej pôjde o niečo iné. Podobné je to aj pri elektrických vozidlách. Je potrebné si uvedomiť, že na svete existujú ropné spoločnosti, ktorým jednoducho ide o zisk a elektromobily môžu predstavovať určité riziko. Môžu preto robiť kroky, ktoré môžu spomaľovať „začlenenie“ elektrických vozidiel na svetové cesty. Toto sú však len domnienky, ktoré môžu, no nemusia byť pravdou.

Nezabúdajme na ďalšie alternatívy

Jednoznačne sa nachádzame na prahu elektrickej éry. Elektrické vozidlá môžu byť výbornou alternatívou, nakoľko ponúkajú mnoho výhod v porovnaní s bežnými vozidlami. Ich úspech však bude záležať od automobiliek a od toho, či sa im podarí dostať na trh vozidlá, ktoré budú pre používateľov atraktívne a zároveň cenovo prijateľné. Ak sa stane, že budú drahé a užívateľsky menej prijateľné ako bežné vozidlá, automobilky môžu mať veľký problém, ktorý nevyriešia ani štátne dotácie.

Zobraziť celú galériu (1)
FOTO TASR/Marko Erd

Nemôžeme však zabúdať ani na ďalšie alternatívy, akými sú vozidlá na vodíkový pohon či CNG alebo LPG. Posledné dve menované fungujú už veľmi dlho, pričom hlavne CNG je považované za ešte ekologickejšiu a používateľsky lepšiu alternatívu. Tieto vozidlá sú dokonca cenovo prijateľnejšie, čo sa môže časom prejaviť aj v ich predajnosti. Na záver len dodám toľko, že táto téma je neskutočne široká, pričom môže u mnohých vyvolať rôzne názory.

Nenechaj si ujsť
Koľko stoja aktuálne elektromobily na Slovensku? Dva modely kúpiš už za necelých 10 000 €

Isté je však to, že každá technológia bude mať vždy svoje výhody, nevýhody, odporcov, fanúšikov či skupiny, ktorým pôjde o ich presadenie sa alebo o ich dehonestovanie. Ak je však ponuka vozidiel aj naďalej taká pestrá, je len na tebe, ktorej možnosti dáš prednosť, no časom je viac než isté, že sa vozidlám s alternatívnym pohonom nevyhneme a budeme si musieť na nové technológie postupne zvyknúť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú